°C
ÇERKEZKÖY’E TEKNİK ÜNİVERSİTE ŞART OLDU
9.11.2018
184
Çerkezköy’ün 1970’li yıllardan beri İstanbul Büyükşehir planı dâhilinde bir alternatif olarak benimsenmesi Çerkezköy’e özellikle ticaret ve sanayi alanında büyük bir ivme yaşattırdı. Ticaret ve sanayi alanında sağlanan başarının, eğitimde de sürdürülmesi için Çerkezköy’e bağımsız bir teknik üniversite kurulması tartışılan bir konu haline geldi.

Barındırdığı iş potansiyeli nedeniyle her yıl nüfusu gitgide artıran Çerkezköy, artık sadece ‘işçi şehri’ olmak istemiyor. İstanbul’a olan ulaşım kolaylığı nedeniyle bölgenin cazibe merkezi haline gelen Çerkezköy, eğitimde de üst sıralarda yer almayı hedefliyor.

ÇERKEZKÖY’E TEKNİK ÜNİVERSİTE ÖNERİSİ

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin (ÇOSB) Türkiye'nin en büyük ve en köklü sanayi bölgelerinden biri olması ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) da güçlü bir kurumsal yapıya sahip olması, Çerkezköy’e artık teknik bir üniversite kurulmasını zorunlu hale getirir nitelikte. Kurulacak olan üniversitenin ise ÇOSB’de faaliyet gösteren firmalara istihdam sağlaması, üniversite ve sanayi firmaları arasında bilim ve tecrübe paylaşımı yapıp, Dördüncü Sanayi Devrimi’ne ayak uydurmasını sağlamak olduğu görüşü hâkim.

 

SANAYİ 4.0 DÖNEMİ

Çerkezköy’ün özellikle sanayi sektöründe güçlü olması, Çerkezköy’de makine, elektrik-elektronik, bilgisayar, inşaat, endüstri, fizik, imalat, kimya, metalurji ve malzeme, tekstil ve uçak gibi mühendislik fakültelerini barındıran bir teknik üniversiteyi zorunlu hale getirdi. Özellikle Çerkezköy’ün kısaca “Sanayi 4.0” olarak adlandırılan Dördüncü Sanayi Devrimi’ne ayak uydurması için Çerkezköy’e has bir üniversite kurulması için adım atılması gerektiği düşünülüyor.

EL BİRLİĞİYLE ÇERKEZKÖY’E BİR ÜNİVERSİTE

Çerkezköy için Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ne bağlı bir Diş Hekimliği Fakültesi kurulması gündemde yer alırken, diş hekimliği fakültesi yerine Çerkezköy’e hitap eden bir üniversitenin kurulmasının daha sağlıklı olduğu düşünülüyor. Çerkezköy için kurulması istenen teknik üniversite için Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, Çerkezköy Belediyesi ve diğer kamu, kurum ve kuruluşların vakit kaybetmeden harekete geçmeleri gerekiyor.

Haber/Fırat YAKUT

YORUMLAR
ADINIZ
YORUM

       

ÇERKEZKÖY EKSPRES BASIN YAYIN GAZETECİLİK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ.
Gazi Osman Paşa Mah. Çelen Sok. NO:7/B ÇERKEZKÖY / TEKİRDAĞ
TEL : 0282 725 31 33 FAX : 0282 725 31 34
info@cerkezkoyekspres.com