DARUL ERKAN YURDU

AKAY: “BENİM BOŞ LAFLARA SÖYLEYECEK LAFIM YOK, ALLAH BU ARKADAŞLARA KOLAYLIK VERSİN”

​​​​​​​Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Sanıyorum bunların tamamı seçimden kalma. Zannediyorum toplumdan yeterli desteği görememenin iç acısıyla bunları nasıl siyasete alet ederiz düşüncesiyle ‘Yok kayyum atansın’ demiş. Yani siz kimsiniz de bu kararı veriyorsun. Önce bir aynaya baksınlar. Çerkezköy Belediyesi’nin durumu bellidir. Durum tespiti yapmış, korkmadan aynı anda savcılığa başvurmuş, gerekli işlemleri başlatmıştır. O yüzden böyle boş laflara benim söyleyecek lafım yok. Allah bu arkadaşlara kolaylık versin” dedi.

AKAY: “BENİM BOŞ LAFLARA SÖYLEYECEK LAFIM YOK, ALLAH BU ARKADAŞLARA KOLAYLIK VERSİN”
  • 19 Haziran 2019, Çarşamba 20:50

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Ruhsat Müdürlüğü’nde yaşanan usulsüzlüklerle ilgili basın açıklamasında bulundu. Konu hakkında detaylı bilgilendirme yapan Akay, son bir buçuk yılın kayıtlarının tarama işlemlerinin tamamlandığı ve 32 dosyanın savcılığa teslim edildiği bilgisini verdi. Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök’ün, konunun ciddi boyutlara ulaşması durumunda, belediyeye kayyum atanma ihtimalinin olabileceği ifadesine de Akay, buradan cevap verdi.

“DOSYAYI BİZZAT KENDİM İNCELEDİM”

Akay, basın toplantısında, kanunun özetini şu sözlerle ifade etti; “Bildiğiniz gibi iki türlü işlemimiz var. Ruhsat alma aşamasında ortaya çıkan sahte tahakkuk fişleri, bazılarında da sahte tahsilat fişlerinin var olduğu işlemler ile alakalı bir durumumuz var. Olayı sadeleştirmek ve daha iyi anlaşılabilmesi için sade şekilde anlatmaya çalışacağım. Birincisi ruhsat alma aşamasında Belediye personellerinden bir arkadaşımızın İmar Dairesi’nden Emlak Dairesi’nden teyit etmesi üzerine süreç başladı ve sahte tahakkuk fişini tespit ettiğimiz tarih 28 Mayıs 2019. Geçen toplantıda galiba yanlışlıkla 2018 demişim ama o toplantıda Bayramdan önceki Salı günü de demiştim.  Anlamayan, anlamak istemeyen arkadaşlarımız için yeniden söylüyorum 28 Mayıs 2019 tarihinde ruhsat almaya çalışan bir dosyada biz sahte tahakkuk fişi olduğunu tespit ettik ve tutanak altına aldık. Yani Belediyeye yatması gereken para sahte evraklarla başka kişilere verilmiş, Belediyeye yatırılmış gibi gösterilmiş. Biz bunu verilmemiş ruhsatta tespit ettik. Sonra tutanak tutulduktan sonra bizzat dosya tarafımdan inceleme altına alınmıştır. 28 Mayıs Cuma gününden Bayramdan önceki iş günü olan Cuma gününe kadar 3 gün boyunca bu dosya bizzat takip edilmiştir tarafımdan. Neden? Bu sahte tahakkuk fişini bu dosyaya kimin yada kimler tarafından konulmaya çalışıldığının, bu dosya sahibinin kim olduğunun, bu dosya sahibinin bu sahte tahakkuk fişini buraya koyarak ruhsat almaya çalışan kişi yada kişilerin kimler olduğunu tespit etmek için bizzat tarafımdan bu konu takip altına alınmıştır” dedi.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM”

13 Haziran’da konu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Akay: “Tutanak altına alındıktan sonra Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri takip edilmiştir bu konu. Devamında Bayram arası girmiştir. Bayramdan sonrası Pazartesi ve Salı günü de bu takip devam etmiştir. Detayları vardır bende. Bunun sonucunda da 12 Haziran Çarşamba günü suç duyurusu hazırlanmış bununla alakalı ve 13 Haziran günü de Savcılığa teslim edilmiştir. Aynı şekilde bunun gibi ruhsat ve iskan alma aşaması devam eden 4 işlem bir ikinci tutanak ile tutanak altına alınmıştır. Ruhsat ve iskan alma aşamalarında Savcılığa teslim ettiğimiz iki tutanakta 297 bin 11 lira 90 kuruş bedel yatmadığı için, sahte makbuzlarla yapılmaya çalışılan o işlemler gerçekleştirilememiştir. İçerisinde sahte evraklarla iskan ve ruhsat almaya çalışıldığı tespit edilmiş, ruhsat ve iskanları verilmemiştir. Yani Çerkezköy Belediyesi 5 dosyada sahte evraklar ile iskan ve ruhsat almaya çalışanları tespit etmiş, sahte tahsilat makbuzları ve tahsilat fişleri ile ruhsat ve iskan almaya çalışanları tespit etmiş, bu evrakların tamamı tutanak altına alınmış, sahte evraklar Savcılığa teslim edilmiştir. Suç duyurusu 12 Haziran’da hazırlanmış ve 13 Haziran’da Savcılığa teslim edilmiştir. Bu arkadaşların da ruhsat ve iskanları verilmemiştir” ifadelerine yer verdi.

Konu ile ilgili 32 dosya bulunduğunu ifade eden Başkan Akay: “Bu 5 dosyada 297 bin TL Çerkezköy Belediyesi’ni yatması gereken bedel öyle anlaşılıyor ki bu arkadaşlar ikinci, üçüncü ellere vermiş ve bu konuda mağduriyetin birinci sahibi olmuşlardır. Bu tespitten sonra 12 Haziran günü biz devam eden ruhsat ve iskan alma işlemlerinde böyle bir işlem varsa o zaman bizim daha önce ruhsat ve iskan verdiğimiz dosyalarda da böyle bir şeyin olma ihtimalini tabi ki düşünerek Başkan Yardımcımız Nedim Yılancı Başkanlığında Kemal Gümüş, Mustafa Gümüş ve Nevzat Kumru’dan oluşan Komisyonu kurarak, 2019’un Haziran ayından geriye doğru giderek ruhsat harçları, iskan harçları, hafriyat harçları, imar durum belgelerine kadar ne kadar belge varsa geriye dönük tarama işlemine başladık. Geriye dönük tarama işleminin sonucunda 3. Tutanak şeklinde Savcılığa teslim ettiğimiz şekliyle 01.01.2018 yılından 2019 Hazirana kadar toplamda 32 ruhsat dosyasında, yani ruhsatları verilmiş dosyalarda (Biraz önce bahsettiğimiz verilme aşamasında olanlardı) sahte tahakkuk fişlerine rastlanmıştır. Bununla ilgili de Savcılığa bütün bu firmaların, müteahhitlerin, mal sahiplerinin isim listeleri, sahte tahakkuk fişleri teslim edilmiştir. Eğer rakam merak ediyorsanız 32 ruhsat dosyasında 2019 yılında 85 bin 378, 2018 yılında da 667 bin 833 TL’lik Çerkezköy Belediyesi kasasına yatması gereken bedel bu birinci sorumlu sahipler tarafından ikinci ellere ödemeleri yapılmış, öyle anlaşılıyor. O ikinci eller tarafından da kötü kullanılıp, Çerkezköy Belediyesi kasasına yatırılmıyor bu paralar. Sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’nin iskan ve ruhsat dosyalarına işleniliyor. 32 ruhsat dosyasında tespit ettiğimiz sahtecilik durumunu Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığına tutanak ile teslim ettik.  Sonra sahte tahakkuk ve tahsilat fişleri ile alınan ruhsat ve iskanların iptal olunacağının yazıları dosya sahiplerine yazılı olarak teslim edilmeye başlanmıştır. Yani ruhsat ve iskan aşamasında sahte evraklarla iskan ve ruhsat almaya çalışanlara ruhsat ve iskanını vermedik, Savcılığa teslim ettik. Bu sahte evraklarla ruhsatlarını ve devamında iskanlarını alanların da paralarını Çerkezköy Belediyesi kasasına yatırmadığı için ruhsat ve iskanlarının iptal olunacağı yazılı olarak gönderilme başlanmıştır”

“GERÇEKTEN GÜLÜYORUM”

Valilik ve Kaymakamlıktan muhakkik talep ettiklerini ve Bakanlık tarafından da müfettiş görevlendirilmesi istediklerini ifade eden Akay daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Seçimden önce konunun gündeme geldiği fakat seçim kaygısından dolayı bu konunun belediye nezdinde gündeme getirilmediğine dair iddialara Akay, şu cevabı verdi; “Gerçekten gülüyorum. Samimiyetle söyleyim gülüyorum. Bir sahtecilik meselesini görüp de seçim kaygısı düşünülerek yorum yapanların hangi kafayla siyaset yaptıklarını gördükten sonra gerçekten gülüyorum. Siyaset yapma sorumluluğuyla toplumun önüne çıkmış kesimler olarak bizler böyle bir sahteciliği görecek ve aman seçim var diye ses çıkarmayacağız. Bunu düşünmeye çalışmak bir gaflettir. Çok samimi söylüyorum, bunun seçimi meçimi olur mu? Bu millet bana 5 yıl görev verdi, bir 5 yıl daha görev verdi. Benim gibi ilçe başkanlığında siyaset yapan herkesin bu kentte görev ve sorumlulukları vardır. Bunun üzerine siyaset yapsınlar. 28 Mayıs 2019’da konuyu tespit ettik. Adam evrak almaya çalışıyor ve personelle diğer adamlar arasında bir sahtecilikten bahsediyor. Ben de konuyu gözlemledim, incelemelerimizi yapıyorum. Ben gideceğim yarın savcıya kendim anlatacağım. Bu yorumu yapanların Çerkezköy’e fayda sağlamak gibi bir derdi yok. Bunun bir süreci var. Önce savcı, hakim atanır, delil toplanır, sonrasında gerekli işlemler yapılır. Bunun adeti budur. Misal, bir tane müteahhit diyor, ‘Ruhsat harcı yatıracağım’ 50 bin lira bedeli vardır. Bir tanesi çıkıyor diyor ki, ‘Ben bunu 40 bin liraya yaparım. Arkadaş domates mi bu. Bunun rakamı elli. Siz ikinci ve üçüncü ellere bu işin yaptırılabileceğini hangi gerekçeyle düşünüyorsunuz? Ben de onlara sorayım. Biz incelememizi yaptık, konuyla araştırmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NİN DURUMU BELLİ”

Diğer partilerden komisyonlara bir temsilci verilip verilmediğine yönelik soruya Akay: “Komisyonu kurmuşum ben. Çerkezköy Belediyesi’nin durumu belli. 3 başkan yardımcısından 1 başkan yardımcısını komisyon başkanı, 2 memur başkan yardımcısını komisyon üyesi ve 1 birim memurunu komisyon üyesi yapmışım. Bunları görevlendirmişim, rapor istemişim. O talimattan sonra da bu araştırmalarda 32 dosya oluşturulmuş, savcılık dosyasına eklenmiş ve bu paralar Çerkezköy Belediyesi’nin kasasına girmediği için işlem başlatılmıştır” şeklinde konuştu. Açıklamanın ardından size gelen müteahhit oldu mu? Sorusuna Akay: “Açıklamayı yapalı 6 gün oldu. 6 günden beri bana 1 arkadaş geldi. O da vurguna dahil olmuş. Samimiyetle geldi. Durumu izah etti. Ben de bütün durumu savcılığa bildirdiğimi söyledim. Kendisi de ‘Tamam’ dedi” açıklamalarında bulundu.

“LİSTEYİ VEREBİLİRİM”

Konuyla ilgili siyasi bağlantısı olanlar var mı? Sorusuna Akay: “Liste elimde, listeyi verebilirim. Ama şimdi savcılık soruşturması var. Dosyanın selametinin doğru bir zeminde yürümesi, bu işten menfaat sağlayarak haksız kazanç elde etmek isteyen kimse ben bunun peşindeyim. O yüzden ben bu paranın yatmasını istiyorum. Para Çerkezköy Belediyesi’nin sorumluluğunda. Bu arkadaşlar ikinci elden üçüncü elden git Çerkezköy Belediyesi’ne para yatır diye para vermişler ama bize gelen yok. Kime verdin parayı? ‘Ahmet’e verdim, Mehmet’e verdim, şuna verdim buna verdim’ bizim derdimiz bu konudan şöyle çıkarız, böyle çıkarız değil. Ben gerçeğe bakarım. O yüzden bu listeyi yayınlamak benim işim değil. Bu işi kim yaptı?, müteahhit kim?, aracı kim? hepsi savcılığa gönderildi. Dışarıda 10 bin liralık işi 5 bin liraya yaptırmak isteyenler kim? hepsi ortaya çıkacak” dedi.

“RUHSATSA RUHSAT, İSKANSA İSKAN, İPTAL ETTİM”

Akay son olarak ruhsatların iptal işleminin gerçekleştirileceğini belirterek; “Yani arkadaş çekini almış mahsuplaşma yapacağım diye belediyeye sahte evrak teslim etmiş. Olabilir mi bu ya? Ruhsat alma aşamasında vatandaşımız satın almamış. Yakaladığımız ruhsatını ve iskanını vermediklerimizin toplamı 297 bin lira. Şimdi kamu zararı oluşmaması adına sahte fişlerle ödenmiş gibi görünen dosyaları tespit ediyorum dimi şu anda. Ruhsatsa ruhsat iskansa iskan iptal ettim kardeşim. İptal ettim neden? Yatırman gereken paranın Çerkezköy Belediyesine yatmadığını tespit ettim. O yüzden bu ruhsatları iptal ediyorum. Bu ruhsatlar bedelleri ya da iskan bedelleri bu kasaya girene kadar o binaların ruhsat ve iskanları verilmeyecek ve verilmemiş olacak, bunun da gerektirdiği ilave işlemlerde arkasından gelmeye devam edecek. Tabi ki de ben bu paranın tahsil edilmesi noktasında böyle bir sorumluluğum var ve sorumluluğumun gereğinin hepsini yerine getiriyorum. Üçkağıdını da bulmakla alakalı bütün bilgileri savcılığa vermek gibi bir sorumluluğum var” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık