DARUL ERKAN YURDU

AKAY: “YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Belediyesi Emlak ve İstimlak Servisi’nde ortaya çıkan dolandırıcılık iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Olayın açıklığa kavuşturulması adına Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Başkan Akay; “Sahtekarlığı yapanlar yargı önünde hesap verecek” dedi.

AKAY: “YARGI ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER”
  • 14 Haziran 2019, Cuma 19:19

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, başkanlık makamında son dönemlerde ortaya çıkan dolandırıcılık iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belediyenin zarara uğratıldığını ve ciddi miktarda paranın belediyenin kasasına girmediğini ifade eden Başkan Akay, dolandırıcılığı yapanların yargı önünde hesap vereceğini ve belediyenin uğradığı zararın giderileceğini belirtti.
“HİÇ EMLAK SERVİSİNE UĞRAMADAN SAHTE TAAHHUK FİŞİ OLUŞTURULMUŞ”
Akay belediye başkanlık makamında yaptığı açıklamasında; “Mayıs ayının 28‘inden itibaren kendi içerimizde yapmış olduğumuz bir tespitten yola çıkarak, kendi iç araştırmamız ve daha sonra savcılıkta suç duyurusuna kadar varan süreç ile alakalı biraz açıklama yapma ihtiyacımız doğmuştur. Buradaki zarar gibi görünen meselenin ne olduğunu tarif etmemiz lazım. Çerkezköy Belediyesi’ne imar işlerine bir ruhsat başvurusunda bulunuyorsunuz. Ruhsat başvurusu, iskan başvurusu ya da talebiniz her ne ise bu başvuruda bulunduğunuz andan itibaren belediye imar işlerine çıktınız. Belediye imar işlerinde size bir ödeme emri veriyor. Yani geldiniz, bir ruhsat talebinde bulundunuz, belediye ruhsat talebini başvuran ruhsat dosya sahibine ya da o dosyayı takip eden arkadaşa bir ödeme emri oluşturuyor. Diyor ki; ‘senin 37 bin 130 lira ödeme emri oluştu. Al bunu git belediyedeki emlak servisinde bir tahakkuk oluştur. Bu tahakkukunu bir tahsilata dönüştür. Sonra makbuzlarını al bize getir. Biz ruhsat işlerine devam edelim.’ Şimdi, vatandaş yukarıya çıkmış ödeme emrini almış, bu arkadaşın aşağı kata inip emlak servisinden bir tahakkuk oluşturması lazım. Öyle bir düzenle başvurulmuş ki hiç emlak servisine uğramadan bir sahte tahakkuk fişi ortaya çıkmış. Sahte tahakkuk fişini gerçekmiş gibi yukarıdaki imar birimine ruhsat talebinde bulunan emlak birimine teslim olunuyor. Ve bununla beraber eğer bir ruhsat talebi ise ruhsat, iskan talebi ise iskan Çerkezköy Belediyesi ruhsat veya iskan talebinde bu belgeyi asıl olarak gördüğü için işleme devam ediyor” ifadelerine yer verdi.
“HEPSİNİ TUTANAK ALTINA ALDIK”
Sonrasında bir ihbar doğrultusunda inceleme başlattıklarını açıklayan Akay: “Biz, özet olarak bir şüpheden yola çıkarak 28 Mayıs 2018 tarihinde sahte olduğunu tespit ettiğimiz tahakkuk fişleri ile bu tespiti yaptık. O gün tutanakladık. Daha sonra araştırmayı biraz dar alanda incelemeye başladık. Bu sahte tahakkuk fişini kim, kimler, belediye çerisinden belediye dışından, bu işin içerisinde kimler olabilir, ruhsat alma aşamasında bu süreci takip edenleri de takip etmek suretiyle böyle bir süreç başlattık. Daha sonra araya bir bayram tatili girdi. Tatilin hemen ardından yine çalışmalarımıza devam ettik ve artık 12.06.2019’da hemen Çarşamba günü bununla ilgili komisyonu kurduk. Komisyonumuz bu tarihten itibaren geriye dönük olarak gidebildiği yere kadar, Çerkezköy Belediyesi’nde bugüne kadar ödeme emrinin tahakkuka ve tahsilata dönüştüğüne dair kalem kalem, gün gün, ne kadar ruhsat, iskan verildiyse, ne kadar buna bağlı harç makbuzlarının ödeme emirlerinin tamamını tek tek taramakla görevlendirildi. Bu konuyu, bunları üretmeye çalışan kim ya da kimlerin Çerkezköy Belediyesi’ne ya da kurumlara ne gibi zararlar verdiğini ölçmek gibi bir komisyonumuzu kurduk. Göreve başlattık. Hemen ardından dün itibariyle elimizde var olan evrakların tamamını suç duyurusu şeklinde verdik. Bugün itibari ile tespitlerimiz devam ediyor. İlaveler çıkmaya başladı. O ilaveleri de savcılığa teslim etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“SAHTEKARLARIN HESABINA YATTI, BELEDİYENİN HESABINA YATMADI”
Akay, açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Aslolan şu, bundan sonra ne olacak. Bir vatandaş veya inşaat firması geldi, yatması gereken bir parası Çerkezköy Belediyesi’ne ruhsat olmak üzere sahtekârların hesabına yattı, belediyenin hesabına yatmadı. Ne olacak: Çerkezköy Belediyesi ya ruhsatını iptal edecek ya da tahakkuk oluşturacak ‘bu parayı kamuya borçlusun’ diyecek. Çerkezköy Belediyesi bu sürecin sonundan zarar almadan çıkacak. Ancak öyle anlaşılıyor ki ruhsat almaya gelen, çalışan vatandaşların, müteahhitlerin, kişilerin zarar göreceği açık. Bu para, birileri tarafından bana göre nitelikli bir dolandırıcılık şekli ile dolandırıldığını görüyorum. Çerkezköy Belediyesi’nin içerisinde de buna katılan eğer varsa, bunları da tespit etmek amacıyla savcılığa suç duyurumuzu yaptık. Süreci sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz. Kamunun bu noktada bir eksiği, bu konuya yeltenenler adına bu noktada eğer belediye namına bir zarar ortaya çıkıyorsa, bunu tamamlamak gibi bir zorunluluğumuz var. Şunu söylüyorum o ya da bu şekilde ruhsat almaya çalışan kişi ya da kurumlar öyle anlaşılıyor ki bazı tespitlerde, şu ana kadar 20’yi gecik tespitimiz oluştu, bunları da savcılığa vereceğiz. Daha da araştırmaya devam edeceğiz. Bunlar sahte evraklarla Çerkezköy Belediyesi’ne ödendiği gösterilen rakamları bir şekilde belediye hesabına ya yatıracaklar ya da ruhsatları, iskanları iptal olunacak” dedi.


“BİRİLERİ ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ÜZERİNDEN SAHTEKARLIK İŞİNE GİRMİŞTİR”
Sahtekarlığın nasıl oluştuğuna dair gelen soruya Akay: “İki türlü var. Bir; hiç emlak servise uğramamış olan kendi başına sahte bir tahakkuk fişi oluşturmuş. Bir de örnek vermek gerekirse 37 bin lira ödeme emri alan bir başka dosyada da aşağıya inmiş tahakkuk servisine, orada 3 bin 700 lira tahsilat yapmış, o makbuzları cebine koymuş, sahte 37 binlik tahsilat makbuzunu tahakkuk üretip bunu teslim etmiş. Bir kişinin bunu tek başına yaPmış olması bence mümkün değil. Elimde ne kadar bilgi belge varsa bunların tamamının aydınlanması, Çerkezköy Belediye’nin üzerinden birileri bir sahtekarlık işi içerisine girmiştir. Biz bu sahtekarlık durumu ‘aman şöyle duyulmasın, aman az duyulsun, aman bu bize zarar verir’ demeyiz. Çerkezköy Belediyesi adına sahte tahakkuk fişi, sahte tahsilat belgesi üreterek sahtecilik yapmıştır. Bunu kim, nasıl yapmışsa kamu üzerinde vatandaşların dolandırılması, işin özeti bu aslında. Çerkezköy Belediyesi eninde sonunda verdiği ruhsatları tahakkuk ettirecek ve bu parayı alacaktır” şeklinde konuştu.
“600-700 BİN LİRALIK BİR DOLANDIRICILIK SÖZ KONUSU”
Ne kadarlık bir dolandırıcılık yapıldığıyla ilgili gelen soruya ise Akay: “Şu anda önümdeki tabloda gördüğüm 650 – 700 bin TL’lik bir durum söz konusu.  31.12.2018’den 1 Mayıs 2018’e kadar gittik şu anda, daha da gidiyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik. Mesai, hafta sonu gözetmeden Çerkezköy Belediyesi gidebildiği yere kadar elindeki dolandırıcılıkla karşı karşıya kalacak bütün evraklarını sil baştan gözden geçiriyor” açıklamalarında bulundu.
“NE KADAR EVRAK VARSA HEPSİ İNCELENECEK”
Evrakların tamamının kontrol edileceğini açıklayan Akay: “Sadece Çerkezköy Belediyesinde ödeme emri çıkartılan ne kadar evrak varsa tamamı kontrol edilecek. Çıkanların hepsi kenara ayrılacak. Kamu üzerinde oluşturulmaya çalışılan kamu zararı, hem Çerkezköy Belediyesi hem de bazı vatandaşların bu noktada ne kadar üretebildikleri şey varsa ortaya çıkacak. Her şerden bir hayır çıkar derler. Başımıza bir tahakkuk fişi üretip bunu bu şekilde anlaşıldığı gibi bir şeytanlıkla karşı karşıya kaldık. Ne kadar önlem varsa kesinlikle alınacak” diye konuştu.
“EVRAKLARIN HEPSİ SAVCILIĞA VERİLECEK”
Dosyalardaki firmalarla muhatap oldun mu? Sorusuna Akay, “Evrakların hepsi savcılığa verilecek. Burada 23 adet var. Bazısının iki adet, üç adet var. Buradakinin kötü niyetli mi, iyi niyetli mi olduğunun araştırmasını yapmak benim işim değil. Savcılık bu konuda araştırmayı yönetsin diye ben dosyamı iletmişim. Onarı savcılık yönetecek. Ben neyi yöneteceğim: ‘A firması senin dosyanda sahte tahakkuk belgesi var. Sana ruhsat vermişiz. Çerkezköy Belediyesine ödemen gereken 50 bin 21 TL bir para yatmamış. Senin ruhsatın iptal oluyor kardeşim. Ya gel paranı yatır, ya ruhsatını iptal eder ruhsatını iptal ettikten sonra ruhsatsız bir yapıya yapmam gereken işlemleri ben belediye olarak yapmaya başlarım’ para yatar, soruşturma devam eder. Ben bu parayı alırım. Ben bunların hepsine söylemeye başlamışım. Bu işi o mu yaptı, parayı kime verdin? Senin paranı Çerkezköy Belediyesine yatırmadığı belli. Sen mi yatırmadın ya da bu işi senin dosyanı hazırlayan birisi mi yaptı araştırması yapmak sorumluluğunu savcılık yaptığımız suç duyurusu talebinde ifade ettik” dedi. 


“ŞÜPHELER ÜZERİNDEN BİR ŞEY YAPAMAYIZ”
“Tespit ettiğimiz personel var demiştiniz bir de şüphelendiğimiz biri var demiştiniz. Bu personel hakkın bir işlem başlatıldı mı?” sorusuna Akay; “Şüpheler üzerinden belediye bir şey yapamaz. Bu soruşturmanın bir an önce başlamasından yanayız. Başlar başlamaz ben, buradaki diğer personeller bildiği, hatırladığı, tahmin ettiği gider ifadesini verir. Bunlar gerçekleşmeden, elde somut veri olmadan kendi tahminlerimi söyledim.  Çok net bana göre bir tespitim ve tahminim var. Ortada belge var mı dersen yani bu tahsilat ve tahakkuk fişini yazılı olarak teslim ettiğine dair bir evraka gerek olmadığı için bugüne kadar bu gerçekleşmemiş. O yüzden buna dair somut veri olmadığı için isimleri telaffuz etmiyorum. Devamı savcılık soruşturmasında hemen ortaya çıkacaktır tahmin ediyorum” diye konuştu.
“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ ZARARINI KARŞILAYACAK”
Çerkezköy Belediyesi’ni zarara uğratanlarla sonuna kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Akay: “Komisyonu kurduğum arkadaşlarıma yazılı olarak görevlendirmeleri yaptık. Bugünden itibaren Çerkezköy Belediyesi kaç tane ödeme emri oluşturdu. Çıkarın tabloyu. Mayıs, Şubat, Ocak, 2018, 2015,2012, 2010… sadece kendi dönemim değil, geriye doğru gideceğiz. Bu yapmaya meyil eden vatandaşların belediyeye bir zarar oluşturup oluşturmadığına dair bir tablo çıkartacağım. Kaç tane ödeme emri oluşturulmuş, kaç tanesi gerçek tahakkukuyla buluşmuş, kaç tane sakatlık var işin sonunda bunu rapor halinde anlatacağım zaten. Sonuçta burada bir sahtekarlık söz konusu. Gözden kaçırılmış bazı şeytanların sahte makbuzlar üreterek kamuyu birilerinin üzerinden menfaatle para sağladığı düzenden bahsediyoruz. Çerkezköy Belediyesi kendi nakdi zararını bir şekilde karşılayacak, yetmez, bu sahtekarlığı yapanlar kanun önünde hesap verecek. Bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık