DARUL ERKAN YURDU

BAŞKAN AKAY: ÇERKEZKÖY’ÜN İÇME SUYU HATTI YENİLENECEK

​​​​​​​Kızılpınar Amasyalılar Sarıalan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, görevde bulunduğu 56 aylık dönemde yapılan çalışmalar, hayata geçirilen projeler hakkında bilgiler verdi. Akay, yaptığı konuşmada içme suyu hattını da işaret etti.

BAŞKAN AKAY: ÇERKEZKÖY’ÜN İÇME SUYU HATTI YENİLENECEK
  • 04 Aralık 2018, Salı 10:10

Kızılpınar Mahallesinde bulunan Kızılpınar Amasyalılar Sarıalan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret eden Akay, Dernek Başkanı Ali Aslan, Dernek Başkan Yardımcısı Aydın Gün, Yönetim Kurulu Üyeleri ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Akay’ın ziyaretinden son derece mutlu olduklarını belirten Kızılpınar Amasyalılar Sarıalan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Aslan, “Çok değerli Belediye Başkanımız Vahap Akay, Derneğimize hoş geldiniz, şeref verdiniz. Sizleri aramızda görmekten onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

Dernek Başkanı Ali Aslan’ın selamlama konuşmasının ardından sıcak karşılama için Kızılpınar Amasyalılar Sarıalan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanına, Yönetim Kurulu Üyelerine ve kentte yaşayan Amasyalılara teşekkür eden Akay, görev yaptığı 56 aylık dönemde başta Kızılpınar’da olmak üzere Çerkezköy genelinde yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Kızılıpınar’da altyapı çalışmalarının tamamlandığını, yerleşim yeri içerisinde bulunan 240 sokak ve 17 caddenin de üstyapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Akay, “Bugüne kadar 210 sokak ve 17 caddede üst yapı çalışmalarını tamamlama noktasına geldik. Kalan 30 sokak ve iki caddemizdeki eksikliklerde hava şartları el verdiğinde en kısa sürede tamamlanacak” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM PARK VE YEŞİL ALANLAR YAPILACAK

Kızılpınar’da 4 kilometre yağmur suyu hattı, 80 kilometre kanalizasyon hattı yapıldığını sözlerine ekleyen Akay, “Kızılpınar Mahallesi'nde yıllarca görmezden gelinen altyapı sorununu ortadan kaldırdık. 80 kilometre kanalizasyon, 4 kilometre de yağmursuyu hattı döşedik. Akabinde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yol ve kaldırım yapım çalışmalarına başladık. Bugüne kadar 17 cadde ve 205 sokağın üstyapısı tamamlandı. Meskun mahalde kalan 35 sokağın üstyapısı da en kısa sürede tamamlanacak” diye konuştu. Veliköy Mahallesi'nde TESKİ tarafından Atıksu Arıtma Tesisi yapıldığını kaydeden Başkanımız Akay, “Artık, Çerkezköy’ün atık suları derelere akmıyor. Kolektör hatları ile toplanan bu tesiste arıtılıyor“ dedi.

21 DERSLİKLİ OKUL YAPILDI

Kızılpınar’a Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin ’11 İlçeye 11 Okul’ projesi kapsamında 21 derslikli bir okul yaptığını söyleyen Akay, Çerkezköy Belediyesi tarafından içerisinde Mahalle Evi, El Ele Butik Mağazası, Bilgisayar Sınıfı, Kütüphane olan Kızılpınar Kültür ve Sanat Merkezi’nin kazandırıldığını, Kızılpınar eski Belediye Binası’nın okul öncesi eğitim için Milli Eğitime tahsis edildiğini kaydetti.

VERDİĞİMİZ SÖZLERİN ARKASINDAYIZ

Yaklaşık 5 yıl önce meydanlarda vatandaşlara ne söz verdiyse yerine getirme gayreti içerisinde olduğunu ve seçim beyannamesinin yüzde 85 oranında gerçekleştiğini kaydeden Akay, Çerkezköy İçme Suyu Hattı yenilenmesi ve Bağlık Viyadüğü Projesi gibi bazı projelerinin de temellerinin kısa sürede atılarak çalışmaların başlayacağını ifade etti. 2014 yılında göreve başladığında Çorlu Suyu taşkını tehdidi ile karşı karşıya kaldıklarını anımsatan Belediye Başkanı Vahap Akay, “Göreve geldikten 5-6 ay sonra su taşkını ile karşı karşıya kaldık. Devlet Su İşlerini göreve davet ettik. 2 yıl uğraşmadan sonra Hükümet Caddesi’ndeki köprüyü DSİ yeniden yaptı. Biz de Pazar Yeri’nin arkasında bulunan dere yatağı ile Pınarça Deresi arasında olan 2.5 metre kod farkını ortadan kaldırdık. Şimdi Çorlu Deresi’ni DSİ ıslah edecek, yatırım programına alındı” diye konuştu.

İÇME SUYU HATTI YENİLENECEK

Çerkezköy’ün altyapı ile ilgili en önemli meselesinin içme suyu hattının yenilenmesi olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Akay, “Çerkezköy’ün içme suyu hatlarının yaklaşık yüzde 50’si asbest borudur. Bu borular ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Son zamanlarda günde ortalama 25 su patlağı meydana geliyor. Asbest boru kullanımında Çerkezköy Tekirdağ’da yüzde 50 ile 1’inci sıradayken, 2’nci sıradaki Çorlu’da asbest boru kullanım oranı yüzde 7’dir. Çerkezköy İçme Suyu Hattı Projesi’ni TESKİ Projelendirdi, İller Bankası’na bugün yarın teslim edilecek ve çalışmalar 2019 yılında başlayacak” ifadelerini kullandı.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI İLE HİZMET EDİYORUZ

Sosyal Belediyecilik anlamında son 4 yılda önemli çalışmalara imza atıldığını belirten Başkan Akay, “Doğumdan ölüme kadar vatandaşlarımızın yanında olan bir Belediyecilik anlayışı ile hizmet etmeyi amaçladık. Hoş Geldin Bebek Projesi ile vatandaşlarımızın en mutlu günlerinde yanlarında oluyoruz. Kentimize yeni gelen vatandaşlarımıza hoş geldin ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. İhtiyaç sahibi, bakıma muhtaç, yemek yapacak kimsesi olmayan vatandaşlarımıza sıcak yemek dağıtıyoruz. Taziye çadırlarımızla vatandaşlarımızın acılı günlerinde yanlarında oluyoruz. Kandillerde, milli ve dini bayramlarımızda halkımızla bir oluyoruz. Kurban ve Ramazan Bayramlarında mezarlıklarda halkımıza çiçek dağıtıyoruz. Ramazan Aylarında tarihi camilerimize geziler düzenliyoruz. Şehitler diyarı Çanakkale’ye her yıl geziler düzenliyoruz. Mahalle iftarlarında on binlerce vatandaşımızla iftar açıyoruz.” dedi.

“MAHALLE EVLERİMİZİ AÇTIK”

Başkan Akay, “İlkini Veliköy Mahallemizde açtığımız Mahalle Evi projesine daha sonra sırasıyla Kızılpınar ve Bağlık Mahallemizde devam ettik. Bağlık Mahallemize Mahalle Evi ve Taziye Evi yaptık. Etrafında da büyük bir park alanı oluşturduk. İçerisinde basketbol ve futbol sahasının da bulunduğu park alanımızda çocuklarımız oyunlar oynayabilirken; yetişkinler de spor alanlarında ya da yaşam alanlarında zamanlarını değerlendirebiliyor. Mahalle Evlerimizde açtığımız kurslara kadınlarımızın gösterdiği yoğun katılım bizleri çok mutlu ediyor. Kadınlarımız burada aldıkları eğitimler sonucu ortaya çıkardıkları ürünlerini satarak aile bütçelerine katkıda bulunabiliyor” dedi.

“PINARÇA DERESİ ETRAFI YAŞAM ALANI OLUYOR”

Bir sonraki mahalle evinin Fatih Mahallesi’nde açılacağını sözlerine ekleyen Akay, “Fatih Camii önünden Adnan Kahveci Parkı’na kadar olan dere yatağı boyunca park ve yeşil alan düzenleme çalışması yapıyoruz. İçerisinde çocuk oyun grupları, spor alanları, oturma alanları, yürüyüş yollarının bulunacağı proje tamamlandıktan sonra Kent Park ile bütünleşecek. Vatandaşlarımız Fatih Camii önünden Pazar Yeri’ne kadar ışıl ışıl aydınlatılmış yürüyüş yolunu kullanarak yürüyebilecek. Eğer devlet Su İşleri Pınarça Deresi’nin ıslahını Koca Geçit Mevkii’ne kadar tamamlarsa. Biz de bu projeyi Koca Geçit Mevkii’ne kadar uzatacağız. Eğer onlar ıslahı yapmaz ise 2019’dan sonra biz yapacağız.” diye konuştu.

KENTPARK TAMAMLANIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan Yarı olimpik yüzme havuzunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Akay, “Burasını da en kısa zamanda tamamlayarak vatandaşlarımızın kullanımına açmayı planlıyoruz. Aynı şekilde Büyükşehir Belediyemizce kentimizde yapımına başlanan 27 milyon TL’lik Kültür Merkezi projesinin de yılsonuna kadar vatandaşlarımızın hizmetine açılması hedefleniyor. Adnan Kahveci Parkı’nda 1. etap çalışmalarını tamamladığımız Kent Park projesinin 2. etap çalışmaları tamamlanmak üzere. Çalışmalar bittiğinde yaklaşık 60 dönümlük yeni bir yaşam alanına kavuşacağız” şeklinde konuştu.

“EĞİTİM KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLDUK”

Modern Kapalı Pazar Yerini, Veliköy Düğün Salonunu yaparak hizmete açtıklarını, Çerkezköy-Kızılpınar Yolu’nu ışıklandırdıklarını ve modern bir görünüme kavuşturduklarını ifade eden Akay, “Eğitim ve öğretim noktasında da Çerkezköy Belediyesi olarak üzerimize düşeni yaptık. Sorunlu okul alanlarını temizleyerek Milli Eğitime tahsis ettik. Gerek hayırsever bulunması, gerekse de maddi olarak bazı okulların yapımına katkı sağladık” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından Kızılpınar Amasyalılar Sarıalan Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyelerinin istek ve taleplerini dinleyen Belediye Başkanımız Vahap Akay, ziyaretin sonunda Dernek Üyeleri ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık