ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER

ÇERKEZKÖY 5 YILDA MÜTHİŞ BİR DÖNÜŞÜM YAŞADI

​​​​​​​Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay; “Çerkezköy 5 yılda bir dönüşüm yaşadı. Şimdi parklar, bahçeler özellikle kadınlar, ailelerin alanı oldu. Çocukların alanı oldu. Gençlerin spor yapabileceği alanlar oldu. Kültürel açıdan Çerkezköy’e bir hareket kazandırmışız. Bir birliktelik yaşatmışız” dedi.

ÇERKEZKÖY 5 YILDA MÜTHİŞ BİR DÖNÜŞÜM YAŞADI
  • 11 Ocak 2019, Cuma 10:50

Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy Ekspres Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Akay, 2018 yılının kısa bir değerlendirmesini de yaptığı açıklamasında Çerkezköy’ün gelişimini, hedeflerini, ekonominin genel durumunu anlattı. Belediye tarafından kurulan şirketin yönetimine yapılan atamalarla ilgili de açıklamalarda bulunan Akay, yapılan eleştirilere de cevap verdi.

“ÇERKEZKÖY 5 YILDA 50 BİN GÖÇ ALDI”

Çerkezköy’ün 5 yıllık dönem içerisinde inanılmaz bir büyüme kaydettiğini söyleyen Akay, yeni gelen vatandaşlara da çalışmalarını anlattığını söyledi. Bulunduğu toplantılarda genel olarak aynı sözleri söylediğini belirten Akay, her yeni gelen insana da çalışmaları hakkında bilgi verdiğini ifade etti. Akay; “Çerkezköy 5 yılda 50 bin büyüdü. Sadece geçen sene Çerkezköy’e 10-12 bin nüfus geldi. Bu hem yeni doğan hem de göç. 2015-2016 yılında Çerkezköy’de neredeyse 25 bin yetişkin insan var. O yüzden bunları tekrarlamam lazım. O yüzden bunları zaman zaman üstüne basarak sürekli anlatıyorum. Burası durağan bir ilçe olsa, ‘Ne anlatıyorsun’ denilebilir. Burası bir Saray olsa, Saray 10 yıl evvel 47 bin, 5 yıl evvel 48 bin, şimdi 50 bini geçemediler. 50 bin üstü belediye olmayı çabalıyor. Bu yüzden bu arada gelen insanlara bir şeyler anlatmam lazım” ifadelerine yer verdi.

“BİR BİRLİKTELİK YAŞATMIŞIZ”

Belediye başkanlığına seçildiği andan itibaren sosyal belediyeciliğe önem verdiğini söyleyen Akay; “Dönüyorum başa Çerkezköy 5 yılda bir dönüşüm yaşadı. Şimdi parklar, bahçeler özellikle kadınlar, ailelerin alanı oldu. Çocukların alanı oldu. Gençlerin spor alanı oldu. Bir dönüşüm yaşadık. Sonra hedefleri koymuşuz, hedefleri gerçekleştirmişiz. Kültürel açıdan Çerkezköy’e bir hareket kazandırmışız. Bir birliktelik yaşatmışız. Nedir o birliktelik? Her mahalleye iftar sofrası kurmuşuz. Herkesi aynı sofrada buluşturmuşuz. Bu hem Ramazan’ın maneviyatı hem de büyüyen Çerkezköy’de komşuları bir araya getirmişiz. İnsanları aynı sofrada buluşturmuşuz. Bindirmişiz insanları otobüslere 11 binin üzerinde vatandaşı Edirne’ye, İstanbul’a camilere taşımışız. Dolayısıyla böyle bir kartopu gibi başlayan hikaye büyüye büyüye bu noktaya kadar gelmiş. Anlatacağım çok hikaye var, bunları sürekli anlatıyorum, paylaşıyorum” diye konuştu.

“İNSANLARA DOKUNMUŞUZ”

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Akay; “Çerkezköy’e taşınmış olanlara hayırlı olsuna gitmişiz. ‘Hoş geldin Bebek’ paketiyle 8 bin 500 aileye kapı çalıp merhaba demişiz. Çorba çeşmesinden bir bardak çorba vermişiz. Bir kandilde Kandil Şekeriyle hatırlanmışız. Çocuk okula başlamış, kırtasiye desteği yapmışız. Zor dorumdaymış kılık kıyafetini giydirmişiz. Öğretmenler Günü’nde öğretmenleri hatırlamışız, taziyelerinde vatandaşımızın yanında olmuşuz. Bunlar bu dönemde başlamış ve yol almış belediyecilik hizmetleri. Çok zor muydu bu işler? Değildi. Biz yeni bir icat ortaya koymadık. Vardı bunlar. Etrafa bakınsaydık, neler oluyor, kimler ne güzel işler yapıyor diye görüp gözlemleyip hemen harekete geçebilirdik. Bakın taziye çadırını ben yaşadım. Bir yakınım, hakikaten genç bir arkadaşım vefat etti; gittim Antalya’ya bir ilçe belediyesinde çadırı gördüm. Bugüne kadar dikkat etmemişim, görmemişim. Arkadaşlarım da dikkat etmemiş. Kendim bizzat şahit oldum, baktım adam geldi, kurdu. Dedim hemen bulun üç tane çadır alın sandalyeleri, alın piknik tüpünü. İnsanlara dokunduğumuzu bu dönemde hissettirdik. Bir belediye var, bu belediye sadece yağmur suyu borusu döşemiyor. Şimdi ben icraatlarımı anlatabilirim. İcraat yaptık, alt yapı yaptık, üst yapı yaptık ama bir büyük yatırım var Çerkezköy’de Devlet Su İşleri Veliköy’e arıtma tesisi yaptı. Parayı TESKİ ödedi. Sonra kollektör borularını TESKİ döşedi. O da 15 milyonluk bir yatırım. Bunun gibi bir sürü örnek sayabiliriz” açıklamalarında bulundu.

“BİZDEKİ BÜYÜME 6 İLÇEDEN BÜYÜK”

Çerkezköy’ün 5 yılda aldığı göç nüfusunun Tekirdağ’daki 6 ilçeden büyük olduğunu sözlerine ekleyen Akay; “Bir tarafı değil iki tarafı da yapmaya çalıştık bu dönemde. Yani alt yapıya yaptık, üst yapıya yaptık. Eksik kalmadık mı, tabii ki kaldık. Yapılacak çok iş kesinlikle var. Yüzde 50 büyümüş bir Çerkezköy var. Kolay bir ilçe değil Çerkezköy. Şöyle örnekliyorum, 50 bin büyüme, Malkara’nın nüfusu 52-53 bin. 76 köyle beraber Malkara’nın nüfusu 52 bin. 46 köylü Hayrabolu 48 bin. 21 köylü Saray 47 bin. Ereğli 25 bin. Muratlı 25 bin. Şarköy, 26-27 bin. Bizdeki büyüme 5 yılda 6 ilçeden büyük. Şimdi 6 ilçeden büyük bir büyüme yaşamışız. Çerkezköy’de ayda 300 bebek dünyaya geliyor. Sadece Çerkezköy nüfusuna kayıtlı olanları söylüyorum. O yüzden böyle bir yerde yaşarken yaptığımız sadece altta, üstte, Pazar yeri, düğün salonu, park, bahçe dışında bir de insanlarla iletişime geçtiğimiz dönem yaşadık diye düşünüyorum. Tabi geçmiş dönemde bunlar da yapılmadığı için farkındalığı bu dönem insanlarla buluşturduk. Başka bir şey var. Başka partiden de insanların ben buraya oy verebilirim kabiliyeti ortaya çıktıysa demek ki bu süreçte yapılanlardan bir farkındalık ortaya çıkarmışız” dedi.

“YAPMAK İSTEYİP DE YAPAMADIĞIMIZ HEDEFLERİMİZ VAR”

Akay açıklamalarının ardından çekmecesindeki seçim beyannamesini çıkartarak, gerçekleştirdiği ve gerçekleştiremediği hedeflerini de açıkladı. Çerkezköy’de yapmak isteyip de gerçekleştiremediği projeler olduğu bilgisini veren Akay; “Çerkezköy’de yapmak isteyip de yapmadığımız projeler tabi ki de var. Yapsaydım olur muydu, kısmını yeni seçim beyannamesine yazacağım. Çerkezköy’e dair ne yaptık, ne ettik hedefi anlatmışız, ortaya koymuşuz. O yüzden bunlar kıymetli, bunlar belge. Şimdi bunu tarıyorum tabii ki yapamadıklarımız var içerisinde. Ama şuraya bakıyorum büyük bir çoğunluğunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şimdi belediyecilik yaparken biraz da mukayeseler yapmak lazım. Bunları tabi seçim kampanyasında anlatacağız. Geçmişte verilen sözler var. İlgisizlikten sadece. Çok büyük şeylerden değil. Sadece ilgisizlikten dolayı Çerkezköy’ün başına gelen bir sürü işler var. İlgi göstermemişsiniz. Çorlu Deresi’nin önünü açsaydınız, neler oluyor bu şehirde deseydiniz? Çerkezköy belki de 2012 baskınını yaşamazdı. Halledilirdi yani. Aman yatırım yapalım, parayı ihtiyaç duyduğumuz işler var demeden… Şimdi o yüzden eksik kaldıklarımız da var” diye konuştu.

“YARI OLİMPİK YÜZME HAVUZU İHALESİ FESHEDİLDİ”

Bağlık Köprüsü’nün yapmak için Karayolları’ndan izin alma sürecini anlatan Başkan Akay; “Bağlık Köprüsü’nün yeniden yapımı.. Son noktaya geldik. Proje bitti, kamulaştırma bitti Karayolları oyalamasa ihaleye çıkıp bugün direklerini görmüştük. 1 buçuk yıl oyalandık. Sadece onay yani. Ama Karayolları’ndan bir şey almak ne mümkün. Çerkezköy’e Şehir Stadyumu demişiz. Şehir stadyumu için alanı açtık, temizledik alanı, ‘Bize verin’ dedik. Baktık, vermediler. Şehir stadyumu yerine gittik yarı olimpik yüzme havuzunun temelini attık. O da tabi son dönemde müteahhit demir fiyatı, şu fiyatı derken ihaleyi fesh ettiler. Yeniden kaldığı yerden devam edecek. Benim son bildiğim bilgi tam da çatıya geldi iş, demir fiyatları… Sadece yer Çerkezköy Belediyesi’nin. Belediye yeri teslim etti. Gel buraya yarı olimpik yüzme havuzu yapalım dedik. Başlattık, bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“4 YILDIR HAYDİ HAYDİ BASTIRIYORUZ”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait olduğu alanda bir spor salonu kazandırmak istediklerini ifade eden Akay; “Stadyum Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın yeri. Goldmaster’ın yanındaki kapalı spor salonunun arkasında bir alan var. Yapılacak alan. 4 yıldır haydi, haydi, haydi diye bastırıyoruz ama yok. Bize ver, o da yok. Yeni bir spor kompleksi, yine bir 10 milyonluk bir yatırım diye başladı. Ama bitemedi işte. Yani o yüzden yaptığımız ve yapamadığımız işlerin gerekçelerini anlatacağız” ifadelerine yer verdi.

“4 TANE DAHA YÖNETİM KURULU ÜYESİ ATAYABİLİRDİM”

Çerkezköy Belediyesi Personel Şirketi’ne CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı’nın eşi İlknur Camcı’nın getirilmesine dair de açıklama yapan Akay; “Çerkezköy Belediyesi Personel AŞ’ye sanki bir gizli saklı bir iş varmış edasıyla sunuluyor. Bunu geçen hafta yine başka gazeteci arkadaşlar sordu. Ben de sorun dedim, gizli saklı bir şey yok. Şimdi Çerkezköy Belediyesi Personel AŞ. kuruldu. Türkiye’nin her yerinde bütün belediyeler yasa gereği bir şirket kurdu. O şirkete bir yönetim kurulu kurma zorunluluğu getirildi. Bunun maaş kriterleri konuldu. Ve bütün belediyeler bunu kurdu. 5 kişiye kadar yönetim kurulu atama yetkisi verildi Belediye Başkanı’na. Ben Belediye Başkanı doğal üye, 2018’in Nisan ya da Mayıs ayında kuruldu. Ben, tek yönetim kurulu olarak devam ettim. Orada bir şirket var, 300’ün üzerinde çalışanı var. Her gün ihtiyaç, imza… Dedim iki tane daha, bakın 4 tane daha atayabilirdim, iki tane yönetim kurulu üyesi atadım o dönemde. Biri Candan Dönmez, diğeri Birol Öztürk. Aşağı yukarı, tam maaşı bilmiyorum 2 bin 900 lira civarında maaşları var. Bu belediyede çalışan personel kıvamında bir iş. Sonra üç kişi devam etmeye başladık. Biz iki tane yönetim kurulu üyesiyle devam ettik”

YSK BİR KARAR ALDI

Açıklamalarına devam eden Başkan Akay; “Sonra YSK bir karar aldı 2018 Kasım ayının ikinci yarısındaydı herhalde. 1 Aralık tarihinde biliyorsunuz kamu görevlilerinin istifasının son tarihiydi. Bugüne kadar hiç olmamış bir karar alındı ve Belediye Başkan yardımcıları da görevinden istifa etti. Yasa belediye başkanını ayırıyor, ‘istifa etmeyecek’ diyor ama belediye başkan yardımcılarına dair de belirgin bir hüküm hiç olmamış. Bir İlçe Seçim Kurulu bunu İl Seçim Kurulu’na sormuş. İl Seçim Kurulu bunu YSK’ya sormuş. YSK da gündeme gelince bir karar aldı, belediye başkan yardımcıları yeniden aday olmaya niyeti varsa onu devlet memuru statüsünde kabul etti. Hani 1 Aralık gibi bir tarih var, memuriyette istifa son tarihi. Ve istifa etme kararı verdi. O karardan sonra biz de şirketin yönetim kurulu başkanıyız o zaman, o tarihte. Dediler ki, belediye başkanları da şirketlerin yönetimlerinden istifa edecekler diye. Yasal dayanak var mı, yok mu, gibi araştırmaya vakit de yok, Kasım’ın sonuydu. Dediler ki ‘İstifa edin’ O istifa etme anında geçici seçime kadar birini atamam lazımdı. Olay bu. Şimdi bütün belediyelerde yönetim kurulları var. Bütün belediyelerin yönetim kurulları en az 3-4-5 civarında yönetim kurulları var. Şimdi bu atama gerçekleşti. İnsiyatif tamamen bana ait. Bu atamaları ben yaptım, bu ne gizli ne saklı, zaten ilanları da var. Ticaret Sicil Gazetesi’nde ilanı var. Bunların yayınları yapılıyor. Bugüne kadar birisi sormadı ben de açıklama ihtiyacı hissetmedim. Şimdi ben belediyeye alınan bugüne kadarki personeli yayınlıyor muyum yani? Yayınlamıyorum. Bu da bir yönetim kurulu tasarrufudur. Şimdi ‘Mal bulmuş mağribi’ diye bir söz var, çıkmışlar… Ben bunları anlıyorum yani. Bana diyorlar ki, ya öyle etmeseydin, böyle etmeseydin. Şimdi hukuki olarak önümde bir engel var mı? Yok. Bana maaş kriteri vermişler, o maaş kriterini ben üst alt sınırının ortasının altında tutmuşum. Bu tasarruf bende. Bunu en üstten bile tutabilirdim. Yasa sana yetki vermiş. Neden o değil de, neden bu. E bu tasarrufu ben yaptım. Bu tasarruf başka arkadaşın elinde olsaydı onun da başka türlü davranışına saygı duyardım. Benim yorumum. Başkası der ki etik mi değil mi, etik olur mu olmaz mı, o tasarrufu tariflemek kimin işidir, ben bilmem. Eleştirenler de olabilir, olmaya da bilir. Hikayesi bu arkadaşlar” dedi.

“ENİNDE SONUNDA ÇERKEZKÖY’E KAZANDIRILACAK”

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenen Kent Park’ın bulunduğu astsubay lojmanlarının son durumu hakkında da bilgi veren Başkan Akay; “Astsubay lojmanlarından 4 tanesini yıktık, 2 tane kaldı. Yeni dönemde inşallah vatandaşlarımız yine görev verirse o alan Çerkezköy’e kazandırılacak. Yani kuruma da faydası yok. Biz bunların planların yaptık. Park alanlarına dahil ettik. Bunu 2014 yılının başında yaptık. Orayı dedik ki düzenleyelim, burası park alanı, burayı ticari olarak değil, oradaki parka, belki de trafik sorununu rahatlatacak çözümler yapabiliriz dedik. Orası eninde sonunda Çerkezköy’e kazandırılacak. Onda şüphem yok” diye konuştu.

“2019 HEM SEÇİM HEM DE HAZIRLIK YILI OLACAK”

2018’in esnaf, vatandaş için zor bir yıl olduğunu belediyenin de ekonomik krizden etkilendiğini ifade eden Başkan Akay; “2018 yılı özellikle yeni bir seçim yılıydı. Türkiye bir seçim yaşadı. Seçim öncesi hazırlığını piyasa yaşadı. Seçimden sonra ikinci yarıda, bu sefer Eylül ayında Türkiye çok ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldı. Dolayısıyla bu ekonomik kriz vatandaşı etkiledi. Vatandaşı etkileyen mesele belediyeyi de etkiler. Bizim Eylül ayından itibaren İller Bankası paylarımız yüzde 30 kesilmeye başladı. Belediye gelirleri teker teker azaldı, eksildi. O yüzden şimdi bunlar yaşanırken biz yapılmış olan yatırımları bir an evvel bitirmek için çaba gösterdik. Enerjimizin ciddi kısmını Kızılpınar’a verdik. Borçlandık da, bitirelim diye borçlandık. Tabi şimdi de yeni bir seçim dönemi başlıyor. Biz 5 yıl yaptıklarımızın dışında 2018 yılının son 3 ayında yeni bir hedef gözlemleyerek proje ortaya koyuyoruz. Belediyecilik durağan bir iş değil, iş devam ediyor bir hedef ortaya koyman lazım. Bir seçim beyannamesi ortaya koyacağız. Çerkezköy’ün yeni döneminde ne gibi hedefler var? Ne gibi projeler yapabiliriz? biraz bunları düşünerek, bunlara hazırlanarak yeni 5 yılda Çerkezköy’e ne katmamız lazım? Çerkezköy’ün sorunu ne? Çözümü ne? biraz bunlara yoğunlaşarak bir dönem geçirdik diyebilirim. 2019’da da bismillah dedik, böyle başladık. 2019’un zaten ilk çeyreği seçimle geçecek. Seçimden sonraki 6 ayda belediyelerin seçimden sonra stratejik plan yapma süreleridir. Yasa da bunu emreder zaten. Bir seçim beyannamesiyle ortaya çıkarsın seçimden sonra 100 bin üstü belediyeler bir stratejik plan yapmak zorundadır. Yani ‘Kardeşim sen ne yapacaksın bir plana dök’ der. Ve stratejik planı 6 ay sonunda meclisten geçirirsin ve 2019’un eylül ayına kadar bir plan yaparsın bu planları kalem kalem meclisten geçirirsiniz. Benim dönemimde yapacağım işler bunlar dersin. Sonra yeni yatırım hedefleri olacak. Yani 2019 yılı hem seçim hem de hazırlık yılı olacak” açıklamalarında bulundu.

“KIZILPINAR SEÇİME 3 MAHALLE OLARAK GİRECEK”

Kızılpınar Mahallesi’nin seçime 3 mahalle olarak gireceğini söyleyen Akay; “Kızılpınar bu seçime üç mahalle olarak girecek. Bu konuda bir tereddütümüz yok. Seçim Kuruluyla da görüştük. Usül şu, belediye meclisi karar verir. Kaymakamlık onayı, sonra valilik onayından sonra bu kesinleşir. Mesela bu kaymakamlığa meclis kararıyla gitti. Kaymakamlık da bir durma süreci var. Süreç tamamlandıktan sonra Kızılpınar 3 mahalle olarak seçime girecek” dedi.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık