DARUL ERKAN YURDU

ÇERKEZKÖY BELEDİYE MECLİSİ’NDE “HERKESİN BAŞKANI” POLEMİĞİ

​​​​​​​Çerkezköy Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumu Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında gerçekleşti. Gerçekleşen mecliste AK Parti Belediye Meclis Üyesi ve Grup Başkan Vekili Sait Yazı, Başkan Akay’a ‘Herkesin Başkanı’ sözlerini hatırlatarak eleştirilerde bulundu.

ÇERKEZKÖY BELEDİYE MECLİSİ’NDE “HERKESİN BAŞKANI” POLEMİĞİ
  • 07 Mayıs 2019, Salı 16:26

Çerkezköy Belediyesi’nin Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumunun sonunda AK Parti Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Sait Yazı, “Öncelikle herkesin Ramazan Ayını kutluyorum. Başkanım konuşmalarının arasında önemli şeyler söyledi. Seçim çalışmaları süresince ‘herkesin başkanı olacağım, herkesin başkanı olacağım’ diye çok vurguladı. Yalnız seçimler biter bitmez, mazbatayı alıp göreve gelir gelmez, belediyede çalışan arkadaşlarımızdan bazılarında yer değişikliği yapıldı. Yer değişikliği yapılan arkadaşları incelediğiniz zaman bir çoğu, hatta tamamı sanki belediye başkanımızın yanında seçim çalışmalarında bulunmamış arkadaşlar gibi bir görüntü sergileniyor. Bu da başkanımızın ‘herkesin başkanı’ olacağı cümlesini biraz havada bırakıyor gibi geldi. Özellikle isim de söyleyebiliriz; mesela Ali Çolak kardeşimiz, bizim Belediye Meclis Üyesi adayımızdı. Eşinin mevcut görevinden alınıp spor kompleksine çalışan olarak gönderilmesi buna bir örnektir. Diğer isimler de bizde mevcut. Bunu kamuoyunun ve meclisimizin takdirine sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

AKAY: ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ’NİN BÜTÜN BİRİMLERİ BİRDİR

Yazı’ya cevap veren Akay ise, “Benim ‘Herkesin Başkanı’ sloganıyla girdiğim seçimde, ‘Herkesin Belediye Başkanı’ sıfatıyla, vatandaşın takdiriyle bu göreve geldiğimin altını çizmek isterim. Benim bakışımda, ‘herkesin başkanı’ cevabını vatandaş takdir etmiştir, ben böyle bakarım. İkincisi seçimden sonra yer değişiklikleri olmuştur belediyede, olmaya da devam edecektir. Çerkezköy Belediyesi’nin tüm birimlerinin birbirinden hiç farkı yoktur, olmayacaktır da. Seçim çalışmasında bulunmamış arkadaşlardan gibi bir ifadede bulundunuz. Ben Vahap Akay olarak Çerkezköy Belediyesi’nde çalışan hiçbir arkadaşım benim yanımda seçim çalışmasına katılmasına dair hiçbir an, hiçbir zaman, hiçbir noktada asla ve asla hiç kimseye bir talimat vermemişimdir. Buna hassasiyet göstermişimdir. Bu çatı altında siyaset yapması gereken biri varsa, o da Belediye Başkanı’dır. Yasanın vermiş olduğu yetkiyle. Dolayısıyla Çerkezköy Belediyesi’nde yer değişikliklerinin takdiri Belediye Başkanı makamına aittir. Bundan sonraki kararlarımızda da Çerkezköy Belediyesi’nin tüm birimlerini eş değer kabul ederek, hiçbir birimin, diğer birimden ne farkı vardır ne de eksiği vardır, ne de fazlası vardır. Çerkezköy Belediyesi’nin bütün birimleri birdir. Dolayısıyla herkesin yeri değişebilir. Herkes her yerde görev yapabilir. Bu pencereden bakıyoruz, bakmaya da devam edeceğiz.” dedi.

İSKAN MUAYENE ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM YAPILDI

Başkan Akay Başkanlığı’nda gerçekleşen 2019 Mali Yılı Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın 2’nci oturumunda, iskan muayene harçlarının 2, 7, 44 ve 72. maddelerinde yüzde 50 indirim yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Açılış ve yoklama ile başlayan Meclis toplantısında ilk olarak bir önceki toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesabı görüşülerek oy çokluğu ile Belediye Meclisi tarafından kabul edildi.

GELİR VE GİDER KESİN HESAPLARI KABUL EDİLDİ

Bütçe ile ilgili Meclise verilen bilgide 2018 yılı Gider Bütçesi’nin 166 milyon 637 bin 166 TL tahmin edildiği ve bir önceki yıldan 2 milyon 571 bin 780 TL devir yapılmış 169 milyon 208 bin 946 TL toplam ödenek verildiği ve bunun 134 milyon 40 bin 790 TL olarak gerçekleştiği, gerçekleşme oranının da yüzde 81 olduğu ifade edildi.

2018 Yılı Gelir Bütçesi’nin ise 166 milyon 637 bin 166 TL tahmin edildiği, yıl içinde 124 bin 441 bin 369 TL tahakkuk ettiği, tahakkuk oranının yüzde 75 olduğu, 110 milyon 120 bin 754 TL brüt gelir ve 108 milyon 506 bin 637 TL net gelir gerçekleştiği, gerçekleşme oranının yüzde 98 olduğu belirtildi. Toplam tahakkukun 163 milyon 489 bin 128 TL olduğu, 2018 yılı net tahsilatın da 108 milyon 506 bin 637 TL olduğu ifade edilirken; tahsilatın toplam tahakkuka oranının yüzde 66 olduğu vurgulandı.

HİSSE SATIŞI OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

2018 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin hesabının oy çokluğu ile kabul edilmesinin ardından bir önceki toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün Kızılpınar Mahallesi’nde 1 adet Belediye Hissesi satışı talebi görüşülerek, oy birliği ile kabul edildi.

İSKAN HARÇLARINDA BÜYÜK İNDİRİM

Bir önceki toplantıda Tarife Komisyonu ve İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün İskan Harçları hakkındaki talebi görüşülerek, Belediyenin aldığı iskan muayene ücretlerinin 2, 7, 44 ve 72. Maddelerinde Aralık ayına kadar yüzde 50 indirim yapılması Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

İskan muayene ücretlerindeki yüzde 50 indirimin ardından Belediye Meclisi’nin Haziran ayı Meclis toplantısının 10 Haziran Pazartesi günü saat 14.00’da yapılacağını belirten Akay, Meclis toplantısının 2. oturumunu kapattı.

 

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık