ÖZCAN KARDEŞLER

ÇERKEZKÖY OSB’DEN ‘ENDÜSTRİ 4.0’ ATILIMI

​​​​​​​Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, Türkiye açısından çok ciddi bir model haline geleceği öngörülen Sanayide Dijitalleşme konusunda yürütülen Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkez Projesi’ni anlattı.

ÇERKEZKÖY OSB’DEN ‘ENDÜSTRİ 4.0’ ATILIMI
  • 03 Ocak 2019, Perşembe 12:06

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak “Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi” kurulması yönünde 2018 yılı içerisinde çalışmalara başladıklarını belirten Sözdinler, “Bu kapsamda kuracağımız Eğitim ve Danışmanlık Merkezimizi Trakya Kalkınma Ajansı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte oluşturuyoruz. Çalışmanın birinci fazını kuracağımız merkezin fizibilite raporu oluşturmaktaydı.” dedi.  

ENDÜSTRİ 4.0 ÇOSB ANADOLU LİSESİ’NDE BAŞLAYACAK

Bu fizibilite raporunu tamamlamış durumda olduklarını vurgulayan Sözdinler, uygulamaya geçmek için, projelendirme ve uygulama fazlarına geçiş çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Sözdinler, “Kurulacak bu merkezde, Trakya Bölgesi açısından katma değeri, teknoloji ve bilgi yoğunluğu yüksek ürünler üretilmesi noktasında ciddi bir eğitim çalışmasına Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde başlayacağız. Dünyada Endüstri 4.0 olarak da bilinen dijitalleşme çalışmaları adına okulumuzda öğretmen ve öğrencilerimizden başlayarak çok ciddi bir eğitimin, bölgemiz işletmelerinde çalışan teknik nitelikli çalışanlara ve Trakya Bölgesinde bulunan tüm Organize Sanayi Bölgelerine yayılmasını hedefliyoruz. Okulumuz bünyesinde kurulacak bu eğitim ve araştırma merkezinde Endüstri 4.0’ı oluşturan teknolojik alt bileşenler, Dijital Dönüşüm fabrikası örneği kullanılarak anlatılacaktır.” sözlerine yer verdi.  

AKILLI ÜRETİM ÇAĞI İÇİN NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRİLMESİ PLANLANMAKTADIR

Projenin Trakya Bölgesinde imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu dijitalleşme alanında mesleki eğitimi geliştirerek bölgenin rekabet gücünü artırmasını da hedeflediklerinin altını çizen Başkan Sözdinler, “Özetle, Çerkezköy’ün Türk sanayisindeki konumunda öncü illerden biri olması itibariyle tüm dünyanın üstünde durduğu Endüstri 4.0 ve Akıllı Üretim Çağı için uzman-nitelikli eleman yetiştirilmesi planlanmaktadır.” dedi.

KODLAMA BİLEN, ÜRETİM ODAKLI GİRİŞİMCİ GENÇLER

Hep konuşulduğu üzere, Türkiye’nin 2. ve 3. Endüstri devrimlerine adaptasyonu çok geç yaptığını hatırlatan Sözdinler, “Bu projeyle birlikte Endüstri 4.0 devrimine hızlı bir adaptasyonu sağlamak ve bütün dünyayla gelişimi sağlamak temel amaçlardandır. Ar-Ge ve yenilik çalışmaları sonucu ortaya çıkartılan yüksek katma değerli ürün ve hizmetlerin ihraç edilmesi, ülkemizin cari açık sorununa katkılar açısından büyük önem taşımaktadır. Endüstri 4.0’ın işgücünde aradığı becerilerin teknoloji kullanımı, bilgi yetkinliği, öğrenme isteği, değişime kolay uyum ve çeviklik olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yazılım yapan, kodlama bilen, üretim odaklı girişimci gençler yetiştirmeyi çok önemsiyoruz. Endüstri 4.0 kapsamındaki mesleki eğitim sadece yüksek öğretimden ibaret olmayıp, orta düzeyli eğitim kademesini de çok yakından ilgilendirmektedir. Hazırladığımız bu proje ile öncelikle eğitimcilerimizin eğitimi gerçekleştirilecek, işgücü piyasası ile ortak çalışma sonucunda Endüstri 4.0 tabanlı mesleki eğitim programı geliştirilmesi ve öğrencilere bu eğitimlerin laboratuvar ortamında uygulamalı olarak verilmesi sağlanacaktır.” dedi.  

İŞLETMELERİN DİJİTAL DÖNÜŞÜME GİRECEĞİNE İNANIYORUZ

Hazırlanan fizibilite raporu kapsamında kurulmasını planladıkları Sanayide Dijital Dönüşüm Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin sosyal ve ekonomik analizler kapsamında faydasının çok önemli olacağını gördüklerini aktaran Sözdinler, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bölgemiz okulunda kuracağımız merkezde dijitalleşme uygulamalarını yakından gören pek çok işletmenin ciddi bir dijital dönüşüme gireceğine canı gönülden inanıyoruz.

Fizibilite raporumuz hazırlanırken bölgemizdeki fabrikalara yapılan saha ziyaretlerinde dijital dönüşüm açısından ciddi bir potansiyel olduğu görüldü. Türkiye’nin yüksek teknolojik ürünler üretmek, bunu ihracata yönlendirmek ve cari açığı azaltması noktasında; dijital dönüşümü, büyük bir fırsat olarak gördüğümüzü özellikle ifade etmek isterim.

Projemizin uygulanması açısından işbirliği içerisinde olduğumuz Trakya Kalkınma Ajansı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza verdikleri destekler sebebiyle çok teşekkür ediyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık