ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER

“ÇEVREYİ KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”

​​​​​​​Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Eyüp Sözdinler; “Bu çevre bizim. Yarınlar, bizim çocuklarımızın. Bu çevreyi kirletmeye hakkınız yok. Ben filtre sistemini kendi fabrikamda 10 sene önce kurdum. O zamanlar pahalıydı. Şimdi daha da ucuzladı. Bu sistemin yapılması lazım. Bütün fabrikaların da yapması lazım” dedi.

“ÇEVREYİ KİRLETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK”
  • 15 Ocak 2019, Salı 17:40

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bölgede yerel ve yaygın medya kuruluşlarında çalışan basın mensuplarıyla düzenlenen programda bir araya geldi. Programda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Sözdinler, OSB çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Dereye atık atan firmalarla ilgili de Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü sorumluluk bölgesinde hiçbir fabrikanın atık atmasına, dereleri kirletmesine müsaade etmeyeceklerini belirten Sözdinler; “Bu çevre bizim, çocuklarımızın geleceği. Bizim sorumluluk bölgemizdeki bir fabrikanın asla çevreyi kirletilmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi.

“MİLYARLARCA DOLARLIK ÜRETİM VE İHRACAT”

Sözdinler program öncesi yaptığı konuşmasında; “Öncelikle, basınımızın değerli mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tekrar kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Sizlere, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB) Yönetim Kurulu olarak yaptığımız ve yapacağımız çalışmalar hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum. ÇOSB milyarlarca dolarlık üretim ve ihracat yapan, Türkiye’nin en başarılı şirketlerinin bulunduğu seçkin bir üretim üssüdür. Bölgemiz, bünyesindeki 41’i uluslararası yatırımcı olmak üzere 252 fabrikada yaklaşık 77 bin çalışanıyla üretime katkı sunmaktadır. Bu istihdam sayıları her geçen gün artmaktadır. ÇOSB, yakın tarihe kadar tekstil alanında daha çok bilinmesine rağmen; kimya, plastik, lastik, kauçuk, elektrik-elektronik, gıda ve özellikle son yıllarda ilaç sektöründe ciddi sayıda işletmenin yer aldığı karma bir organize sanayi bölgesi haline gelmiştir” dedi.

“TRAKYA’NIN EN İYİ ALTYAPISINA SAHİP İTFAİYE TEŞKİLATIMIZ VAR”

Profesyonel yönetim kadrosuyla çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Sözdinler; “ÇOSB, sanayicisinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, eğitimli ve tecrübeli personeli, tüm hizmetlerin tek durak ofis mantığı ile karşılandığı modern ofisleri, insana ve doğaya saygıyı ilke edinmiş profesyonel yönetim kadrosu ile hizmet ediyor. Trakya’nın en iyi altyapısına sahip itfaiye teşkilatımız, geniş araç parkımız ile alt yapı ve üst yapı hizmetlerimiz ile kurulum ve gelişme aşamasındaki pek çok organize sanayi bölgesine örnek oluyoruz. Avrupa ülkelerine yakınlığımız ihracatta firmalarımıza ekstra imkanlar sunmaktadır. Geniş bir kara, hava, deniz, demiryolu ulaşım ve lojistik imkanlarına sahibiz. İstanbul'a yakınlığımız ve geniş ulaşım olanaklarımızla İstanbul sanayisinin gelişme hinterlandı içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

“BARAJ OLUŞTURULACAK”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından bölgedeki fabrikaların su ihtiyacını karşılayacak bir baraj oluşturma projelerinin olduğunu açıklayan Sözdinler; “Sanayiciler olarak bizler bölgemizin gelişmesine katkı sağlayacak her çalışmanın içerisinde oluyoruz. Her yıl bölgemizden onlarca firmanın Türkiye’nin en büyük firmalarının içerisinde yer alması bölge olarak gücümüzü göstermektedir. Biz tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çalışmayı ilke edindik. Bugüne kadar bu yönde çalıştık, bundan sonra da aynı şekilde çalışacağız. Bunların yanı sıra ÇOSB olarak yaptığımız işlemlerimizde en çok önem verdiğimiz insan hayatının ve çevrenin korunması prensibini bundan sonra da birincil önceliğimiz olarak tutmaya devam edeceğiz. Yer altı su rezervlerinin korunması amacıyla baraj kurma projemiz var. DSİ’den projesi çıktı. Bedeli ÇOSB tarafından karşılanacak. Kamulaştırmayı tamamladıktan sonra barajın temelini atacağız. ÇOSB’deki firmaların su ihtiyacını bu barajdan karşılayacağız” diye konuştu.

“SOSYAL SORUMLULUK UYGULAMALARIMIZ DA VAR”

Türkiye’de ekonomiye sağlanan katkının yanı sıra bölge vatandaşına hizmet edecek sosyal sorumluluk projelerinin olduğunun da altını çizen Sözdinler; “Ülkemiz açısından önemli bir örnek olacak şekilde zihinsel engellilerin istihdamına yönelik Zihinsel Engelliler Korumalı İşyeri Merkezi-ZEKİ projemizin hazırlıklarını sürdürmekteyiz. Halen mimari projelerinin hazırlıklarını tamamlama aşamasında olduğumuz bu projemizin uygulamasına en yakın zamanda geçmeyi planlıyoruz. Bölgemizde bir Enstitü veya ÇOSB Meslek Yüksek Okulu’nu kurmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız ve hazırlıklarımız var. Bunların yanı sıra, tüm sanayicilerimizin verilerini güvenle depolayabileceği bir Datacenter projemiz var. Bunların yanı sıra sosyal sorumluluk uygulamalarımız var. Kapaklı ilçemizde 500 kişilik spor salonu var inşaatı bitmek üzere. Çerkezköy ilçemizde 32 derslikli ortaokul inşaatımızın da çalışmaları devam ediyor. Kapaklı’da 100 yataklı hastane ile ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bünyesinde Endüstri 4.0 teknolojisi alanında bir laboratuvar kurma çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2018-2022 dönemini kapsayacak şekilde hazırladığımız stratejik planımız kapsamında önümüzdeki yılları da içerecek şekilde çalışmalarımız için ön hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bölgemizin dijitalleşmesi anlamında kurum bünyesinde bütün birimlerimizin katılarak olgunlaştırdığı Dijital Dönüşüm Atölyesi gibi uygulamalar geliştiriyoruz. Uygulamalarımızın tüm OSB’lere örneklik teşkil etmesini arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“KADIN İSTİHDAMINA DA OLUMLU KATKI”

Sözdinler konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Bilindiği üzere, Çerkezköy OSB yönetimi olarak başta bölgemiz işletmelerine olmak üzere tüm sanayiye hizmet verecek şekilde teçhiz ederek açtığımız bin 200 öğrenci kapasiteli bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Endüstriyel Otomasyon, Elektrik – Elektronik, Tekstil Teknolojileri, Kimya Teknolojileri ve Makine Teknolojileri olmak üzere 5 farklı bölümden oluşan donanımlı nitelikte bir okul olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerimizin gelişimine katkı verecek farklı projeleri uyguluyoruz. ÇOSB tarafından hayata geçirilen ve bölgede önemli bir ihtiyacı daha karşıladığımıza inandığımız projemiz Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi’dir. Kısa sürede hayata geçirdiğimiz kreşimize gösterilen ilgi ise bizi oldukça memnun ediyor.  0-66 aylık çocuklara yönelik yapılan Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi, çalışan anne ve babalara da büyük bir kolaylık sağlamanın yanı sıra kadın istihdamına da olumlu katkı sağlıyor. 240 çocuk kapasiteli Kreş ve Gündüz Bakımevi’nde minik yavrularımız doğal ortamlarında, uygun materyallerle, kendine güvenen, değerlerine bağlı bireyler olarak yetiştiriliyorlar. Kreş ve Gündüz Bakımevi, çocukların en iyi eğitimi almaları yanında, güvenlik ve konforları açısından da bütün detaylar düşünülerek inşa edildi. Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakımevi, gerek fiziksel imkanları ve gerekse profesyonel kadrosu ve eğitim metodları ile en iyi hizmeti vermek amacındadır. Kreşimizde öğrencilerimize; müzik, ingilizce, drama ve spor derslerinin yanı sıra kodlama eğitimleri de vermeye başladık. Buradan yetişen öğrenciler hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişmiş olarak yetiştiriliyorlar” dedi.

“KAMERA SİSTEMİ İLE 7 GÜN 24 SAAT TAKİP EDİLECEK”

Teknolojiye ayak uydurduklarını ve dijitalleşme yolunda önemli adımlar atıldığını da belirten Sözdinler; “Bölgemiz ayrıca, örnek ve öncü OSB olma yolunda dijital dönüşüm ataklarını da hızla devam ettiriyor. ÇOSB Müdürlüğü çalışanlarından müteşekkil kurduğumuz ‘Dijital Dönüşüm Atölyesi’nde oldukça önemli projeler çıkıyor. Dijital Dönüşüm Atölyesi çalışmaları kapsamında akıllı OSB projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Çalışmalar kapsamında, ÇOSB Bölge Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü ekibi tarafından akıllı telefon uygulaması geliştirildi. Bu uygulamayla akıllı telefon kullanan kişiler uygulama kapsamında hizmetlerimize ulaşabilecekler.  Ayrıca, ÇOSB 2018-2022 Stratejik Planı hazırlandı. ÇOSB açısından, kurumsallaşmanın bir gereği olarak, kaynakların etkin ve doğru kullanılması yanında, bölgesel ihtiyaçları doğru tespit ederek örnek ve öncü bir OSB olma yönünde bu stratejik planı hazırladık. Hazırlanan bu Stratejik Planımız 2022 yılında tekrar güncellenecektir. Çerkezköy OSB’yi farklı kılan ve ÇOSB yönetiminin farkındalık yaratan adımlardan diğerleri ise SCADA ve Kamera Takip Merkezi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile Atıksu Online Takip Sistemi kurulumudur. Faaliyette bulunan; SCADA sistemiyle, bünyemizdeki katılımcılara önemli bir hizmet sunmaktayız. SCADA sistemiyle katılımcılarımıza ait elektrik, doğalgaz, kullanma suyu ve atık su sayaçları Bölgemiz yetkilileri, katılımcılarımız ve resmi kurumlar tarafından uzaktan okunarak takip ediliyor. Kayıp-kaçak takibi ve analizi, elektrik dağıtım sisteminin uzaktan kontrolü, enerji kalitesi ve arz güvenliği analizi, su terfi ve kuyuları otomasyon sistemi ile enerji verimliliğinin takibi sistem üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca proje kapsamında çekilen fiberoptik hatlar üzerinden tüm katılımcılarımızın fiber hizmetlerini alması sağlanıyor. SCADA sistemiyle bağlantılı şekilde kurulan IP tabanlı güvenlik kamerası yatırımımızla bin 250 hektarlık ÇOSB’de 7 gün 24 saat, 356 adet kamerayla denetim yapıyoruz. Bu sistemle birlikte kurmayı planladığımız ve altyapı çalışmalarına başladığımız Atıksu Online Takip Sistemiyle, atıksuların kontrol işlemi 24 saat ve otomatik olarak yapılacak. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi (EYS) ile ilgili de belge alımı çalışmalarımız tamamlandı. ÇOSB Bölge Müdürlüğü bünyesinde enerji tüketiminin izlenmesi, mevcut cihaz ve ekipmanların kontrol altında tutulması, verimliliğin artırılması ve enerji bilincinin yükseltilmesinin hedeflendiği bu çalışma ile ÇOSB’nin örnek ve öncü bir OSB olması yönünde yeni bir adım atılmış oldu. Ülkemizin en büyük OSB’lerinden biri olan ÇOSB’de enerji kaynaklarının etkin kullanımı ve enerjinin kullanımının sistemli olarak takip edilmesinin bu çalışma ile daha üst bir düzeye taşınacağına inanıyoruz. ÇOSB olarak, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile ilgili olarak, veri koruma mevzuatına uyumluluk alanında çalışmalara da başladık. Bu konu ile ilgili olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kurumsal anlamda 2019 yılına hızlı bir giriş yaparak, Bölge Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan tüm teknik personelimize İnavasyon ve TRİZ eğitimlerine başladık. Yenilik (İnovasyon) ve bunun patent altına alma çalışmalarımızı 2019 yılında yoğunlaştırmayı planladık” açıklamalarında bulundu.

ÇALŞIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayan Sözdinler; “Son olarak size kısa süre önce tamamladığımız Kasım-Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen “Kurumsal İtibar Araştırması-2018 Çalışması” sonuçlarını içeren özet rapora ilişkin olarak şunları söyleyebilirim: Bu araştırma; çalışanlar, bölge firmaları yetkilileri, tedarikçiler, STK temsilcileri, yerel basın temsilcileri, kamu kuruluşları vb. paydaşlarımız arasında yapıldı. Sonuç olarak yüzde 88’lik bir beğeni düzeyi düzeyine eriştiğimiz tespit edildi. Bu da ÇOSB Yönetimi olarak bizlere gurur verdi, önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalar konusunda da ışık tuttu. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tekrar kutlar çalışmalarında başarılar dilerim” ifadelerine yer verdi.

“2019 DAHA SERT GEÇECEK”

Sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sözdinler, 2018 yılında dövizde yaşanan hareketlilik sanayi sektörünü nasıl etkiledi? sorusuna; “Bazı sektörlerde düşüş var ama tüketim değerlerine gelirse bir artış var. Türkiye genelinde dövizin aşırı yükselmesi ekonomiyi olumsuz yönde etkiledi fakat Çerkezköy bu konuda iyi durumda. 2019 yılı tüm ülke açısından biraz daha sert geçecek. Çünkü dünya ekonomisinde bir daralma olacak. Bunun da başlıca sebebi Amerika’nın uyguladığı yaptırımlar. Amerika’nın Türkiye’ye uyguladığı demir çelik yaptırımına rağmen Türkiye bu konuda daha da yükseldi. Çünkü Türkiye Amerika’yı bıraktı diğer dünya ülkelerine yöneldi. Biz el birliği ile bu ekonomik krizi atlatacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“İŞSİZLİK BİZDE YÜZDE 3 VEYA 4’Ü GEÇMEZ”

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Sözdinler; “Çerkezköy’de bazı sektörlerde daralma oldu. Bunların bazıları da beyaz eşya. Çünkü bizim ürettiğimiz ürünlerin bir kısmı iç pazara diğerleri dış pazara yönlendiriliyor. Bu yüzden iç pazarda beklenen olmayınca işçi çıkartmaları oldu. Bir fabrikadan 700 civarında işçi çıkartıldı fakat hemen yanında başka bir fabrika açıldı, işçiler oraya yönlendirildi. Bizde sorun olacağını düşünmüyorum. Biz de işsizlik oranı yüzde 3 veya 4’ü geçmez. Çünkü fabrikalar kalifiye elemanı bıraktı, eleman bulma ihtiyacına girdi” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTMASINI DOĞRU BULUYORUM”

Asgari ücretteki artışın sanayi kuruluşlarına etkisiyle ilgili gelen soruya ise Sözdinler; “Asgari ücretteki artış fabrikalara maliyet oranında biraz yük getirdi. Fakat bana sorarsanız ben doğru buluyorum. Olması gereken bu bile değil daha da fazlasıydı. Gönül isterdi ki yapalım. Biz de sanayici olarak da biraz yük gelecek ama biz razıyız” dedi.

1 TANE FİRMA KONKORDATO İLAN ETTİ

2018 yılında yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından Çerkezköy’de konkordato ilan eden olup olmadığına ilişkin soruya Sözdinler; “1 tane firma konkordato ilan etti. Ama o da çok büyük bir firma değildi. Çerkezköy OSB’de 252 fabrikamız var, 77 bin tane de çalışanımız var. Yakın zamanda 2-3 yatırımcıyla görüşüyoruz. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle yatırımlar ertelendi ama yakında yeni yatırımcılar da gelecek” diye konuştu.

“İKİTELLİ OSB BURAYA GELMEYECEK”

İkitelli OSB ve Devlet Hastanesi’nin durumu ile ilgili gelen soruya ise Sözdinler; “İkitelli OSB buraya gelmeyecek. Biz çok fazla göç alıyoruz. ‘Eğer İkitelli OSB’yi de buraya taşırsanız biz bunun altından kalkamayız’ diye görüşümüzü bildirdik. Mecliste de görüşüldü. Kesin olarak İkitelli OSB buraya gelmeyecek. Devlet hastanesi konusunda verdiğimiz emeğe arkadaşlarımız şahit. Yer konusunda sıkıntı yaşadık. Bize gösterdikleri yer uygun değildi. Biz bizzat Orman Bakanlığı’na kendimiz gittik, görüştük. Yerini hallettik. Fakat hep bir bürokratik engellerle karşı karşıyayız. Yakın zamanda çalışmaları tamamlayıp ihaleye çıkacağız” şeklinde konuştu.

“BİZİM SORUMLULUK ALANIMIZDA HİÇBİR FABRİKA DEREYE ATIK ATAMAZ”

Fabrikalardan dereye atılan atıklarla ilgili sorulan soruya ise Sözdinler; “Bizim Organize Sanayi Bölge Müdürlüğümüzden hiçbir atık dereye akamaz. Çünkü bizim organize sanayi bölgemizde yeterli altyapımız var. Daha önce atık atan firmaları incelerseniz hepsi organize bölge müdürlüğü dışındadır. Koku ile ilgili biz de çok büyük şikayetler alıyoruz. Bu kokuyu yaratan tekstil fabrikasında işlenen polyester. Biz yeni kurulacak olan tesislerden hiçbirine baca filtresi olmadan ‘olur’ vermiyoruz. Ama önceden kurulan fabrikalar var. Bunlarla ilgili yaptırımımız yok. Bir sene önce bir karar aldık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile görüştük. Bütün fabrikalara baca filtresi takılacaktı. Ama her ne hikmetse buna itiraz edildi. Filtrelerin yetişemeyeceği belirtildi, uzatılması istendi. Biz kendi inisiyatifimizde olanlara baca filtresi koymasını istedik. Yaklaşık 20 fabrikaya baca filtresi takıldı. Biz her yıl düzenli olarak çok büyük paralar ödeyerek hava ölçümleri yapıyoruz. Aldığımız değerleri de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile paylaşıyoruz. Çok şükür havamız gayet iyi” ifadelerine yer verdi.

“HAVA KALİTESİ ÖLÇÜMÜ KOLAY BİR ŞEY DEĞİL”

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan da yaptığı açıklamasında; “Hava kalitesi ölçümü çok kolay bir iş değil. Şu an ki şartlarda filtre takılması geçen yıl uzatıldı. Fakat filtre takımı ile iş bitmiyor. Önemli olan bunların çalıştırılması. Online ölçüm sistemlerinin kurulması lazım. Ve her bacaya konulması lazım. Fakat online ölçüm sistemi yaklaşık 60 bin dolar civarında. Başkanımız bizzat ziyaret etti, çevreye duman salan firmaları. Biz resim çekiyoruz, bakıyoruz. Fakat bunu Çevre ve Şehircilik yetkililerinin gelip kontrol etmesi lazım. Bizim TÜBİTAK’la yaptığımız ortak çalışma ile belli noktalardan ölçüm yaptık. Dünyada birkaç ülkenin çevresel emisyon kriterleri var. Bizimki kontrol amaçlı. Ama ceza kesmek çok da kolay bir iş değil. Gelip yakalaması lazım. Daha önce bilgi almadık ama çok enderdir ceza yazılan fabrika sayısı. Şuan teknoloji biraz daha gelişip bu ekipmanlar ucuzlarsa bu sistem kurulabilir. 252 tane firmamız var. Sürekli olarak denetlemeye çalışıyoruz, önlem almaya çalışıyoruz. Kamera sistemlerimizle izleyip, nereden geldiğini öğrenmek çok da kolay değil. Biz naçizane çevre birimi olarak çok duyarlıyız. Derelerin birine üstün teknoloji kameralar yerleştirdik. Bizim bölgenin dışında fabrikalar da var. Münferit olanlar da var. Bunların bulunması, altyapıyı sürekli takip edip yakından görmeleri lazım. Oralarda bu işin bu kadar kapsamlı yapıldığını tahmin etmiyorum. Biz takip ediyoruz. Çünkü sıkıntıda olan Çerkezköy OSB” açıklamalarında bulundu

“BU ÇEVREYİ KİRLETMEYE HAKKINIZ YOK”

‘Bu çevre bizim’ diyen Sözdinler de; “Yarınlar bizim çocuklarımızın. Bu çevreyi kirletmeye hakkınız yok. Bu sistemi ben kendi fabrikamda 10 sene önce kurdum. O zamanlar pahalıydı. Şimdi daha da ucuzladı. Bu sistemin yapılması lazım. Bütün fabrikaların da yapması lazım. Bir tane yabancı kaynaklı fabrikamız var. Her gün şikayet alıyoruz. Çok uğraştık. Ondan sonra İçişleri Bakanlığından, Dışişleri Bakanlığından baskılar yapıldı. ‘Efendim o yabancı firma baskı yapmayın’ Ben tanımam dedim. Kim olursa olsun yapacak. Şimdi orası pırıl pırıl ne güzel oldu” dedi.

“ZATEN YETERİNCE HAVA KİRLİLİĞİ VAR”

Termik santral projesinin iptalini doğru bulduğunu açıklayan Sözdinler; “Termik santral projesi iptal edildi. Bence termik santralin buraya kurulması doğru değildi ve iyi de oldu iptal edilmesi. Zaten yeterince hava kirliliği var” şeklinde konuştu.

 

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık