DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours

KOÇAK: “AZDAN AZ, ÇOKTAN ÇOK VERGİ KESİLMELİDİR”

Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, yeni vergi düzenlemesinde çalışanlar lehine değişiklikler yapılmasını isteyerek,  1 milyon imzayla bu taleplerini hükümete ileteceklerini söyledi. Koçak, “Türkiye’de ücretli çalışanlar üzerinde ağır bir vergi yükü bulunmakta. Yılın başında aldığımız net ücret vergi kesintileri nedeniyle ilerleyen aylarda giderek azalmakta. Türkiye'de vergi alanında yapılacak “reform” ancak ücretliler aleyhine var olan adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacak. TBMM’den beklentimiz, asgari ücret kadar gelirin vergi dışı bırakılması, ücret üzerindeki vergi yükünü azaltmaları ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasını sağlamaları. Azdan az, çoktan çok vergi kesilmeli” şeklinde konuştu.

KOÇAK: “AZDAN AZ, ÇOKTAN ÇOK VERGİ KESİLMELİDİR”
  • 06 Kasım 2019, Çarşamba 17:07

Türk-İş'e bağlı Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi tarafından vergi düzenlemesiyle ilgili TBMM'ye sunulan yasa teklifiyle ilgili basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sırasında sendika üyeleri tarafından “Hak, Hukuk, Adalet İtiyoruz”, Türk-İş’in Sesi Emekçinin Adresi”, Türk-İş Nerede Biz Oradayız” gibi sloganlar atıldı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi binasının önünde bugün saat 13:00’da yapılan basın açıklamasına Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, Türk Metal Sendikası Kapaklı Şube Başkanı Günay Özden, Türkiye Tekstil, Örme, Giyim ve Deri Sanayi İşçileri Sendikası (TEKSİF) Çerkezköy Şube Başkanı Mürsel Türkkan, TEKSİF Sendikası Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan, Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye İş Sendikası Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik ve sendika üyeleri katılım sağladı.

“ÖNEMLİ BİR KISMINI OLUŞTURUYOR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sendika üyeleri adına konuşan Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “ Anayasamızın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir” dedi.  Türkiye’de gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunun ücret geliri elde edenlerinin oluşturduğunu ifade eden Koçak, “Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, gelir vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor” dedi.

“İŞÇİNİN ELİNE GEÇEN NET ÜCRET GİDEREK GERİLİYOR”

Koçak, “Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskı bulunuyor.  İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor. Ortalama aylık brüt ücreti 4 bin 500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3 bin 409 TL net ücret alırken Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3 bin 218 TL’ye düşüyor. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3 bin 60 TL’ye geriliyor” ifadelerini kulandı.

“ÖNCELİK “VERGİ ADALETİ” SAĞLANMASI OLMALIDIR”

Vergi düzeninin adil olmadığını, hakka ve hukuka uygun yapılmadığını ifade eden Koçak, “Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir… TBMM’ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. Ve çalışanların 2005 yılında yüzde 15-20-25-30-35 olan gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranı, 2006 yılından bu yana yüzde 15-20-27-35 olarak uygulanıyor. Yetmiyor. 2005 yılında gelir vergisi tarifesi brüt asgari ücretin 13,5 katı iken, günümüzde 7 kat olarak hesaplanıyor. Çalışanlar her yıl daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyor. Bütün taleplere rağmen gelir vergisi tarifesi ücretliler lehine iyileştirilmiyor.  Bu uygulama sosyal adaletle bağdaşmıyor. Oysa dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi,  çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “Vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımlar konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri,  işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksızlıktır, adaletsizliktir” şeklinde konuştu.

“ACİL OLARAK GÜNCELLENMELİDİR”

Türkiye'de vergi alanında yapılacak bir reformun ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacağını belirten Koçak, “TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. “En az geçim indirimi” uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. O nedenle, gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir” dedi.  

“SON VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Talep ve beklentilerinin, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılması olduğunu dile getiren Koçak, “Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır. Azdan az çoktan çok vergi kesilmelidir. İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalıdır. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. Türk-İş olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz” dedi.

“BU ÜLKENİN EN NAMUSLU KESİMİ ÇALIŞAN EMEKÇİLERDİR”

Bu ülkenin en namuslu kesimin çalışan emekçiler olduğunu ifade eden Koçak, “Türk-İş olarak Allah’ın izniyle bütün illerimizde basın açıklamalarını kitlesel olarak yaptık ve yapıyoruz. 1 milyona yakın üyemizle bütün fabrikalarımızda bu vergi düzenlemeleri ile ilgili imza kampanyalarını Allah’ın izniyle başlattık. Bu vergi ile ilgili inşallah düzenleme olana kadar biz takipçisi olacağız. Bunun peşini bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık