DARUL ERKAN YURDU

KÖK’TEN AKAY’A: “BUNLARI TESPİT EDEMİYORSAN NEDEN O KOLTUKTA OTURUYORSUN”

​​​​​​​AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök; “5 yıldır belediye başkanı ben değilim, sensin. Bunları tespit edemiyorsan neden o koltukta oturuyorsun. Biz bu konuyu yakinen takip edeceğiz” dedi.

KÖK’TEN AKAY’A: “BUNLARI TESPİT EDEMİYORSAN NEDEN O KOLTUKTA OTURUYORSUN”
  • 17 Haziran 2019, Pazartesi 18:48

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, geçtiğimiz günlerde Çerkezköy Belediyesi’nde yaşanan yolsuzluk iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın açıklamalarında detaylı bilgi verilmediğini ifade eden Kök, Akay’ın kamuoyunu bilgilendirmek adına detaylı bir açıklamada bulunması gerektiğini ifade etti.

“MUHALEFET PARTİSİ İLÇE BAŞKANI GİBİ AÇIKLAMA YAPTI”

Kök, ilçe teşkilat binasında yaptığı açıklamasında Akay’ın yaptığı açıklamanın kamuoyunda soru işaretleri yarattığını ifade ederek; “Çerkezköy Belediye Başkanı’nın ‘Çerkezköy’de vurgun’ isimli basın açıklaması vardı. Biz de bunun üzerine açıklama yapma gereği duyduk. Açıklamayı biz de takip ettik. Çerkezköy Belediye Başkanı konuyu açıklarken muhalefet partisi ilçe başkanı gibi açıklama yaptı, bu bizi şaşırttı. Bazı yerel basında da ‘Yolsuzluğu Akay tespit etti’ gibi başlıklar gördük. Bunu yapmak tabiki de belediye başkanının görevi. Bunun bu durumlara gelmeden tespit edilmesi gerekirdi.  Sayın başkanımız Vahap Akay, zarar gören kurum olarak gösterilen belediyenin zarar görmeyeceğini ve tahsilatların yapılacağını kaydetmişti. Bunların bir şekilde müteahhitlerden tahsil edileceğini söylemişti. Aynı şekilde durum tespitinin 28 Mayıs 2018’de yapıldığını belirtmişti. Araya bayramın girmesiyle 12 Haziran 2019’da da savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve komisyon oluşturduklarını söylemişti. Belediye Başkanı çok güzel açıklamalarda bulundu, uzunca bir süre. Tabi biz açıklamalardan konunun derinlemesine incelemesini yapamadık ve konuya vakıf olamadık. Bu işi kim yaptı? Kimlerle yaptı? Organize bir iş mi? Münferit bir iş mi? Sadece dışarıdan olan kişiler mi yaptı, belediye personeli de yaptı mı? Komisyon kurduklarını ve 20’ye yakın firma belirlediklerini söylediler. Kim bu komisyon? Komisyonda kimler var? Bu komisyonda organizasyonun içinde olan personel var mı? Yok mu? Sadece kendisi muhalefet lideri gibi bazı sahtekarlıklar olduğunu, dolandırıcılık olduğunu söyledi. Konunun detaylı anlatılması gerekirdi. Açıklamanın akabininde bize bir sürü bilgi akışı oldu. Bir belediye personelinin yurtdışına kaçtığı bilgisini edindik. Tabi bizden önce bu durumu tespit edecek olan sayın Vahap Akay’dır. Komedi gibi bir durum açıkçası bu durumun detaylarını da kamuoyuna anlatması gerekir” dedi.

“VATANDAŞIN SUÇU NE?”

Açıklamalarının ardından konuyla ilgili kendilerine sürekli bir bilgi akışı olduğunu ifade eden Kök: “Bu açıklamanın akabinde bizlere bilgiler gelmekte. Bazı personellerin yurt dışına kaçtığı bilgiler dahi mevcut. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış bunu en iyi tespit edecek olan o belediyenin başkanıdır. Bu noktada da kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Bende buradan sayın belediye başkanına sormak istiyorum. Eğer burada organize bir iş varsa ve bu işin içinde belediye personelleri de varsa. Ruhsatını almış müteahhidin bu işin içinde olmadığını düşünürsek veya 5 yıl içerisinde böyle işler olmuşsa, bunlardan hiç haberi olmayan bir daire satın alacağı zaman belediyeye gidip buranın iskanının olduğunu bilerek, daire alan bir vatandaşın iskanını iptal edilmesinde buradaki vatandaşın suçunun ne olduğunu açıklaması lazım. Sonuçta bu vatandaş belediyeye gelmiş bir daire alacak. İmar servisine soru soruyor. Mevcut şartlarda iskan olan bir daireyi vatandaşın alması gayet normal bir şey. Burada bu vatandaşımız bu işten zarar görecek mi? Başkanın açıklamasında bu vatandaşların ruhsatları iptal edilecek. Bunun mağduriyeti nasıl giderilecek? Bu konularda belediye başkanının kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Aksi halde bunun arkasında çok ciddi bir mağduriyet ortaya çıkacaktır” ifadelerine yer verdi.

“ÜÇÜNCÜ BİR İHTİMAL DAHA VAR”

Konuyu yakinen takip ettiklerini ifade eden Kök: “Biz bugün meclis üyelerimizin imzası ile belediyeye yazılı bir dilekçe de verdik. Yaptığı basın açıklaması ile ilgili durum nedir? Bu konuya hangi birimler dahil oldu? Konularında detaylı bir bilgi talep ettik. Bunun da cevabını Çerkezköy Belediyesi’nden bekliyoruz. Birçok vatandaş başkanın açıklamasının ardından korku ile bekliyor herhangi bir mağduriyet yaşayacak mıyız? diye. Biz AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı ve meclis üyelerimizle birlikte bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.  Bu işin çok farklı noktalara gideceği konusunda bizlerin bir öngörüsü var. Sayın belediye başkanı bu usulsüzlüğün 2 noktada yapıldığını anlattı. Birincisi İmar’dan veya başka bir birimden makbuzu alıp ödeme yaptığını, ikincisi ise tahakkuk edilip 37 bin liralık bir harcın 3 bin 750 lira olarak tahsil edildiğiydi. Eğer ikinci kısımdaki gibi yapıldıysa zaten belediye personelinin de bu işin içinde olduğu açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Ayrıca bize gelen bilgiler bu ikisinin dışında bir yöntem daha olduğu yönünde. Bir birimde çalışan bir personelin herhangi bir müteahhit ile temasa geçip Çerkezköy Belediyesi’nden alacağı olan bir firma ile mahsuplaşma şeklinde yapacağını söyleyip, tahsis edildiği vatandaştan 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık çek alınarak böyle mahsuplaştığı, ilgili kişilerin de bazı ruhsatlarının verilmediği, geçtiğimiz haftalarda bu kişilerin belediyeye davet edilip ruhsatlarının verilmeyeceği söylenmiş. Ben başkanın açıklamalarında bu yöntemi duymadım. Benim Çerkezköy Belediye Başkanından bir talebim var. Burada çok ciddi bir durum var. Bu işin içerisinde kimlerin olduğunu biz bilmiyoruz. Belediye başkanı belki biliyordur. Ama kamuoyunu bu noktada bilgilendirmiyor. Kimlerin olduğunu bilmediğimiz için Belediye Başkanının bir an önce istifa etmesini gerektiğini düşünüyoruz. Savcıların bu konuyu enine boyuna araştırabilmesi için bizim talebimiz bu noktadadır” şeklinde konuştu.

“ÇERKEZKÖY BELEDİYESİNE KAYYUM ATANABİLİR”

Çerkezköy Belediyesi’ne kayyum atabileceğini ifade eden Kök: “Daha önce de söylediğim gibi bize gelen bilgiler ışığında bu olayın çok daha farklı noktalara gideceğini biz öngörebiliyoruz. Bu olay neticelenene kadar belediye başkanı istifa edebilir. Ama bu soruşturmanın ilerleyen aşamalarında diğer doğrudan temin dosyalarında birçok açıklamamız oldu. Gündemi dağıtmamak için o konulara girmeyeceğim. Bizim ön görümüz Çerkezköy Belediye Başkanlığına kayyum atanabilir. Çünkü çok ciddi iddialar var. Çerkezköy Belediye Başkanından çok daha detaylı bir açıklama bekliyoruz” açıklamalarında bulundu.

“NEDEN BU KADAR BEKLEDİN?”

Kök, açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Başkan ‘28 Mayıs 2018 tarihinde biz bunu tespit ettik’ dedi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen neden bekledin? Hem yarın çıkıp da ‘ben bunu yanlış telaffuz ettim’ de diyebilir. 28 Mayıs 2019 tarihinde de bunu tespit ettik dese neden bu olayı tespit ettiğin gibi savcılığa başvurmadın. Neden 4, 5 gün bekledikten sonra suç duyurusunda bulundunuz. Eğer bir dolandırıcılık varsa bunun soruşturmasını yapacak en iyi yer savcılıktır. Ayrıca derinlemesine araştırmalarımızı yürütüyoruz. Elimize gelen bazı bilgiler var. Henüz teyit etmediğimiz için sizlerle paylaşmıyoruz. Teyit ettikten sonra tekrar bir basın açıklaması yapacağız. Ama bize gelene kadar o koltukta oturan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, daha detaylı bir şekilde kamuoyunu bilgilendirir” ifadelerine yer verdi.

“USÜLSÜZLÜK DOLANDIRICILIK YAPAN KİMSENİN ARKASINDA DURMAYIZ”

Oluşturulan komisyonda AK Parti’den birilerinin de yer alması gerektiğini dile getiren Kök: “Komisyonun içerisinde de bizlerden birilerinin olmasını isterdik. Belki de şu anda komisyonun içerisinde de bu işe bulaşmış kişiler var. Belki de komisyonda bu konuyu kapatacaklar. Bizler seve seve o komisyonun içerisinde görev almak isteriz. Böyle bir talep olursa değerlendiririz” ifadelerine yer vermesinin ardından Kök, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AK Parti’den yolsuzluk iddialarına bulaşmış müteahhitlerin olduğunun tespit edilmesi durumunda tavrının ne olacağı sorusuna Kök: “Bir sürü müteahhit olabilir bu işin içerisinde. Müteahhit bir yerde bir inşaat yapıyor. Bir yapı denetimle anlaşarak işi veriyor. Ben de mimarım, konunun nasıl şekillendiğini bildiğim için; genelde müteahhitler bu ödemelerini yapı denetim veya proje mueliflerine veriyor. Bundan dolayı birçok müteahhit çıkacaktır ama bu müteahhitlerin işin içinde olduğunu göstermez. Bunu ortaya çıkartacak belediye verileridir. Müteahhit yapı denetime ödemesi gereken ücreti verdiyse, o da personeline verip, belediyeye ödemeye yolladıysa bu işi yapı denetim personeli, belediye personeli ile yaptıysa burada müteahhittin bir suçu olur mu? İhmalkarlığı olur. Ama eğer müteahhit bu işin içerisindeyse AK Partilisi MHP’lisi, CHP’lisi ne olduğunun bir önemi var mı? Tabi ki tepkimizi dile getirir biz de suç duyurusunda bulunuruz. Usulsüzlük, dolandırıcılık yapan kimsenin arkasında durmayız” şeklinde konuştu.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN DA SORUŞTURMA GEREKEBİLİR”

Konuyla ilgili kendilerinin de savcılığa başvuruda bulunup bulunmayacakları konusunda gelen soruya Kök: “İç işleri daire başkanlığından soruşturma gerekebilir. Bu noktada bizim talebimiz ve başvurumuz olacak. Sadece Çerkezköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından bu soruşturmanın yürütülmesi noktasında değil de İç işleri Bakanlığı noktasında da böyle bir talebimiz olacak. Belediyedeki vurgun noktasında değil belediyedeki doğrudan temin noktasında da soruşturulması gerekiyor. Doğrudan teminlerin düzgün bir şekilde yapılmadığını, yandaşlara direkt adrese teslim verildiğini söyledik. O zaman Çerkezköy Belediye Başkanı ‘Burada prim yapmaya çalışıyorsunuz’ dedi. Hayır, seçimden sonra da bunu dile getirdik. Bundan sonra da bunun takipçisi olacağımızı söyledik. Her belediye meclis toplantısında doğrudan teminleri şeffaf bir şekilde Çerkezköy Belediyesi’nin internet sayfasında yayınlanması ile ilgili önerge veriyoruz. Çerkezköy Belediye Başkanı ne yapıyor? Önergemizi ya reddediyor ya da hiç gündeme dahi almıyor. Biz doğrudan temin noktasında prim yapıyorsak; alırsın meclis gündemine, oylarsın, kabul edersin, web sitesinde bunları yayınlarsın biz de haliyle bunun üzerinde prim de siyaset de yapamayız. Eğer bunu yapmıyorsa demek ki çekindiği, korktuğun bir şeyler var demektir.  Oluşturduğunuz bir düzenin bozulmasından korkuyorsunuz demektir. Açıklamamın bir kısmında bu işin kayyuma kadar gideceğini ön görüyorum demiştim. Bundan dolayı söylüyorum bu soruşturmanın sadece bu konuda kalmayacağını, diğer noktalara da ulaşacağını hem burada hem başka konulardan Çerkezköy Belediyesi’ne kayyum atanması olduğunu ben ön görüyorum” dedi.

“SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİZ”

Açıklamalarına şu sözlerle son veren Kök: “Bir belediye personelinin birkaç gün önce de yurt dışına kaçtığı konusunda. Bir duyum aldık eğer böyle şeyler yapılıp, bazı şeylerin üstü kapanıp, birkaç personele bu işi yıkıp bunun kapanacağını düşünüyorlarsa ben şimdiden söyleyeyim bu iş kolay bir şekilde kapanacak bir iş değil. Birçok vatandaşı mağduriyete götürebilecek çok ciddi bir iş. 5 yıldır belediye başkanı ben değilim, sensin. Bunları tespit edemiyorsan neden o koltukta oturuyorsun. Biz bu konuyu yakinen takip edeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık