DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours

MECLİSTE STRATEJİK GERGİNLİK!

Çerkezköy Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Vahap Akay başkanlığında yapıldı. Toplantıda, stratejik plan oy birliğiyle kabul edildi. Zaman zaman tartışmaların yaşandığı toplantıda, Akay, stratejik plan yapılırken her meclis üyesine görüş almak için evrak dağıtıldığını fakat sadece 3 meclis üyesinin görüşlerini kendisine ilettiğini belirtti. 

MECLİSTE STRATEJİK GERGİNLİK!
  • 07 Eylül 2019, Cumartesi 14:15

Meclis toplantısında 2019-2024 stratejik planı görüşüldü. İlgili gündem maddesinde söz alan MHP Meclis Üyesi Koray Önsel, stratejik planda yapıldı olarak gösterilen yatırımların sadece yüzde 47’sinin yapıldığını belirtti. 
“YA MAKİNİSTTE YA DA TRENDE BİR SIKINTI VAR”
Önsel yaptığı konuşmasında; “2020-2024 stratejik planının en başında burada ifade edilen 2015-2019 Çerkezköy Belediyesinin stratejik hedefleri 112 adet olarak belirtiliyor. Ancak 2015-2019 stratejik planlarının toplan hedefi 132 adet olarak belirtilmiş. Bunun hatalı olduğunu söylemek istiyorum.  Bizim tespitlerimize göre gerçekleşen 62 tane, gerçekleşmeyen 70 tane. Dolayısıyla yüzde 47 oranında gerçekleşme oranı olduğunu görüyoruz. Burada 88 hedefin gerçekleştirildiği belirtilmiş, gerçekleştirilmeyen hedefler incelendiğinde ‘Büyükşehir belediyesi yetki ve sorumluluk alanında kaldığı gözlemlenmektedir’ ifadesini kullanmamışsınız. Belediye yönetmeye talip olmuş vatandaşların büyükşehir yetkilerini bilmediğini söylemiştiniz. Dolayısıyla burada sizler de demek ki büyükşehir yetki ve sorumluluklarını bilmeden göreve gelmişsiniz. 2015-2019 stratejik planında üstünlükler zayıflıkların bulunduğu yerde zayıflıklar olarak belirttiğiniz artan nüfus oranı, kadro ve personel yetersizliği, içme suyu hatları, atık su hatları, dere ıslahları, belediyenin hizmet içi konusunda yetersi oluşu, katı atık bertaraf tesisi bulunması, belediye gelirlerinin azlığı vs. zayıflıklar olarak belirtilmiş. 2019-2024 yeni hazırladığınız planda da bunların çoğunu zayıflık olarak belirttiğinizi görüyoruz. Yapıldı olarak gösterilen birçok plan yapılmadı. Vaatleriniz stratejik planda bulamadık. Otopark ile ilgili herhangi bir hedefinizin de olmadığını görüyoruz. Bizim tespitlerimiz böyle. Bu stratejik planın gözden geçirilmesi, sayıların gözden geçirilmesi lazım. Bu tren yoldan gidiyor hedefi de belli. Ancak ya makinistte bir hata var ya trende bir sıkıntı var. Bunu gözden geçirmenizi istirham ediyorum” diye konuştu.
“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK SIFIR”
Sonrasında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Adem İçli de; “Bizim burada komisyon çalışmalarımızda sosyal hizmetlerin eksik olduğunu görüyoruz. Engelli akü aracının bulunmadığını, sıcak yemek hizmetinin sağlanamadığı, işitme cihazının bulunmadığını eksiklik olarak görüyoruz. Ayrıca yine kadın sığınma evlerinin bulunmaması da büyük bir eksiklik” ifadelerine yer verdi. Doğrudan temin konusuna yeniden değinen İçli; “Doğrudan temin konusunda ne bir cevap alıyoruz, yazılı verilen cevaplarda da sadece kanun yazıyor” demesinin ardından Akay; “Ne diyelim?” diyerek konuyu açıklamasını istedi. Sonrasında açıklamasına devam eden İçli; “Her sıkıştığında belediye tarafından yapılması gereken bir bina bile 4-5 kısma bölünüp doğrudan temin ile yapıldığını görüyoruz. Şeffaf belediyecilik sıfır. Sorduğumuz sorulara cevap alamıyoruz. Ben ilk defa belediyede meclis üyeliği yapıyorum, siz 5 yıldır belediye başkanısınız. Çerkezköy’de olan her şeyden siz sorumlusunuz. Bunlar için kolları sıvayıp gerek kurumlarla gerek iktidar gerek muhalefet partileriyle işbirliği yapmalısınız. Çerkezköylü hemşerilerimizin ne sıkıntısı varsa biz AK Parti olarak bu sıkıntıları çözmeye hazırız. Biz burada bu sözü veriyoruz. Yalnız geçtiğimiz hafta hastanede TESKİ sorununu bile gündeme getirdiğimizde belediye meclis üyeleriyle bu sorunu çözmek zorundayız. Siz her şeyle mücadele etmek zorundasınız. Sizin sorumluluk alanınızda olmayabilir ama bununla ilgili adım atabilirsiniz. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a sorunlarla ilgili neden bilgi alınmıyor. Biz her türlü sorunda elimizi taşın altına koymamız gerektiğini düşünüyoruz. Gönül isterdi ki komisyonla birlikte çalışalım, Çerkezköylü hemşerilerimizin yararına ne varsa sorumluluk almaya hazırız”
“BEKLENTİLER SINIRSIZ AMA İMKANLAR SINIRLI”
Ardından söz alan Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis Üyesi Nedim Yılancı; “Beklentiler sınırsız ama imkanlar sınırlı. 170 bin nüfuslu Çerkezköy’de gece 04:00’te sıraya girip sıra alamıyorsa bir vatandaş burada merkezi hükümetin de eksikliği ortaya çıkar. Burada anlatılanların birçoğu yapıldı. Stratejik planda yazılı olmayan çalışmalar da yapıldı” diye konuştu. 
“MECLİSİN SAMİMİYETİ ORTADAN KALKAR”
Sonrasında yeniden söz alan İçli; “Siz günde hastaneye kaç kişi giriş yapıyor biliyor musunuz? Günlük 4 bin hastaya hizmet veriyor. Halaçlı’dan Saray’dan yüzlerce insan burada tedavi oluyor. Haliyle günlük 4 bin kişinin müracaat ettiği bir hastaneden söz ediyoruz” demesinin ardından Başkan Akay; “Vatandaşın devletin yaptığı hastaneye gece 04:00’te girmesini doğru mu buluyorsunuz. Çerkezköy’de yaşayan vatandaşların faydasına zararına olan her şeyin sorumlusu biziz. Senin eksikliğin benim eksikliğim diye konuşmaya başlarsak bu meclisin samimiyeti ortadan kalkar. O yüzden devlet hastanesinin varlığı büyümesi, katkısı güzel. Ama sözlerinize başlarken gece 4:00’te devlet hastanesine giren insanlarla başlarsanız samimiyetiniz daha da ortaya çıkar” sözünün ardından konuşan İçli; “Vatandaş bunu kendisine huy edinmiş. Tamam bu doğru değil, yani vatandaşların gece 04:00’te sıraya gelmesi. Ama geçmişten gelen bir alışkanlık var. Vatandaş gece kağıda isim yazıyor, sonrasında gelen insanlar da ismini yazıyor, böyle bir sıralama oluşturuluyor” ifadelerine yer verdi.
 “SADECE 3 MECLİS ÜYESİ ARKADAŞIMIZ GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞMIŞ”
2 ay önceki mesliste stratejik plan ile ilgili görüş almak için kağıt dağıttıklarını ifade eden Akay, “Stratejik planla ilgili bizim de düşüncelerimizi sorsaydınız dediniz. 2 ay önceki mecliste size kağıtlar dağıttık. Dağıtılan kağıtlarda 3 meclis üyesi arkadaşım görüşlerini, önerililerini paylaşmış ve iletmiştirler. STK’lara, vatandaşlara da dağıttık. Katmanız gerekenler nedir nelerdir gibi fikirlere dönüş yapan 3 arkadaşımız var. 31 meclis üyesi arkadaşımızdan üç tanesi bunu ciddiye almış. Hal böyle iken hiç sormamışız gibi açıklama yapmanızı samimi bulmuyorum. 2015-2019 stratejik planı burada. 2015-2019 stratejik planı tartışılırken  AK Parti Grubu adına söz alan meclis sözcüsü ‘Çok sığ bir stratejik plan hedefi ortaya koymuşsunuz’ gibi bir kuru eleştiri ile karşı karşıya kalmıştık. Koray Bey’in bahsettiğinden yola çıkarak şunları izah edeyim. Birçok şeyi ‘yapmadı’ dediniz. Gerçekleştirilmedi dediğiniz birçok kalem, biliyorum ki gerçekleştirildi. Yapmadı dediğiniz düzenlemenin birçoğunu yaptık. KGS yapılmadı dedeniz. Çerkezköy 50 noktadan 150 kamera ile izleniyor. İşin bizden kaynaklı olan yeri tarafından askıda kalmıyor olsa da Çerkezköy 3 yıldır 50 noktadan 150 kamera ile izleniyor. Yatırımları görmezden gelip yok saymayı ne ben, ne de Çerkezköylü hemşehrilerim kabul eder.” dedi. 
“MAKİNİSTTE KİMLERİN OLDUĞU DA TRENDE KİMLERİN OLDUĞU DA BELLİDİR”
“Kendi sorumluluk alanım olsun, olmasın her iş için elimi taşın altına koymuş birisiyim” diyen Akay, “Neler yapıldı, neler yapılmadı diye konuşmaya başlarsak 2009-2014 döneminin stratejik planının bir ortaya koyarım. Neler yapılıp neler yapılmamış görürüz. 2015-2019 Stratejik planında anlattıklarınız öyle değildir. Yani makinist ve tren örneğinden yola çıkarak. Makinistin  kim olduğu 2015-2019 döneminde bellidir. Trende kimlerin olduğu da bellidir. 2015-2019 stratejik planı, 31 Mart 2019’da makinistin de adını koymuştur, trenin de adını koymuştur. Makiniste de sen yürü kardeşim demiştir. Ben istiyorum ki bu tren bu meclisin tamamı olsun. Biz, bu dönem içerisinde yeni bir stratejik plan yapma hazırlığı içerisine girdik. Göremedik dediğiniz ana hatlar içerisinde yazıyor. Yok dedikleriniz çoğu kaba hatları ile orada zaten var. Elimizi taşın altına koyalım. Şehrin tamamından sorumlusunuz dediniz Adem Bey, kesinlikle sorumluyum. Hiçbir zaman kaçmadım. Ben her zaman herkesin hakkını teslim ederim. DSİ ile dere temizliği ile ilgili iş birliği yapmışız, başımıza gelene bakın. Konuşulmaya bile gerek olmayan meseleler ile bunları paylaştınız. Ben bugüne kadar kendi sorumluluğumda olsun olmasın her iş için elimi taşın altına koymuş birisiyim. İnsanların tarafıma gösterdiği teveccüh bunun en büyük örneğidir. Stratejik planda görmediklerini büyükşehir stratejik planda göreceksiniz. Biz o zaman da yasaları biliyorduk şimdi de biliyoruz. Herkesten görüş almaya çalıştığımız bir stratejik plandı. Keşke siz de verseydiniz. Sadece 3 arkadaşım verdi.” dedi.


“EVRAK VERDİN, VERMEDİN” TARTIŞMASI
Sonrasında AK Parti Çerkezköy Belediyesi Meclis Üyesi Adem İçli’nin stratejik planlar hazırlanırken kendilerine sorulmadığını belirtmesinin ardından Belediye Başkanı Vahap Akay; “Vermişim evrakları, cevap vermemişsiniz. Ben meclis başlamadan evvel bu kağıtları masanıza dağıtmışım. Görüş ve önerileri paylaşın demişim. Ya siz bunu ciddiye almadınız ben bunu görüyorum. Böyle ise bir samimiyetsizlik görüyorum”
“TOPU TACA ATIYORSUNUZ”
Konu ile ilgili açıklamalarını sürdüren İçli, “Samimiyetsizlikten bahsediyorsunuz. Bir kere siz samimiyetsiz davranıyorsunuz. Zaman zaman bizlerin desteğini ve fikirlerini almak sizin göreviniz. Bu konuda desteği olanlara teşekkür zaten ettik. Sizin bu tavrınız hiç hoş değil. Meclis üyelerini kastederek, hepimizi üten bakam gibi, kibirle konuşmanız yanlış. Samimi değil. DSİ ile ilgili bir şeyler söylediniz. 2012 yılında yapılan protokol gereği Çerkezköy Belediyesinin ve DSİ’nin yapacağı konu nettir. 2014 yılında Büyükşehir yasası ile birlikte bu sorumluluk büyükşehir yasası alanına girmektedir. Bir konuda başarılısınız algı yönetimini iyi yapıyorsunuz. Topu hep taca atıyorsunuz.” dedi.
“TACA ATMIYORUM, HEP KALEYE ATIYORUM”
İçli’nin “topu taca atıyorsunuz” cümlesine ise Akay, “Taca atmıyorum, hep kaleye atıyorum” dedi.
“BAYA DA ÖNDEYİZ”
Açıklamasını sürdüren İlçi, “Biz de kaleye atıyoruz. Baya da öndeyiz. Biz birlikte çalışıp destek vermek istiyoruz. Çerkezköy’de yaşayan vatandaşlara hizmet bizim derdimiz. Stratejik plan ilgili rapor istedim fakat gelmedi. Bugün milat olsun Çerkezköylü hemşehrilerimiz adına her göreve hazırız.” dedi. 
“BUNLARIN TAMAMINI REDDEDİYORUM”
Hiçbir kibirli tavrım yok diyen Akay, “Kibirlisiniz, tavrısınız hoş değil denildi. Kibirle ilgili konuşmalarınız, iddialarınız bugün değil, seçim döneminde itibaren aynı ifadelerle devam ettiniz. Meclis tutanakları katırları ortadadır. Hiçbir kibirli tavrım yok. Bunların tamamını reddediyorum. Çerkezköy belediyesi’nin şeffaflıktan yana zerre sorunu yoktur. Daha güzel daha mutlu bir şekilde Çerkezköy’e hizmet etmekten başka hiçbir şey düşünmedik.” İfadelerini kullandı.


OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ
Sonrasında, Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nın 1’inci oturumunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen Stratejik Plan hakkındaki gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. 2020-2024 Stratejik Planı’nın Çerkezköy için hayırlı olmasını temenni eden Belediye Başkanı Vahap Akay, Stratejik Plan’ın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Toplantıda daha sonra 1’inci oturumda İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen “Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün 27.08.2019 gün ve 1054 sayılı Terk” hakkındaki yazısı ile “Plan ve Proje Müdürlüğünün 26.08.2019 gün ve 14 sayılı Plan Notu Değişikliği” hakkındaki yazısı görüşüldü. İlgili gündem maddeleri de komisyon raporu doğrultusunda kabul edildi.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık