ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER

MURAT KOÇAK YENİDEN BAŞKAN!

​​​​​​​Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Olağan Genel Kurul’a tek aday olarak giren Şube Başkanı Murat Koçak, yeniden başkanlığa seçildi.

MURAT KOÇAK YENİDEN BAŞKAN!
  • 26 Kasım 2018, Pazartesi 10:45

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi 12. Olağan Genel Kurul’u yapıldı. Olağan Genel Kurul Toplantısı’na CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı ve Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ve çok sayıda davetli katıldı.

“EMEKÇİNİN YÜZÜNÜN GÜLMEDİĞİ BİR EKONOMİK GELİŞME BAŞARI DEĞİLDİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi folklor ekibi sahne aldı. Ardından Genel Kurul’da bir konuşma yapan Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsun, iktisadi zaferlerle taçlandırılmadıkça sonuçsuz kalır. Bu söz askeri bir deha Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenmiştir. Bu söz bu gün daha çok anlam ifade etmektedir. Hatta bu sözü yaşadığımız çağda, şu şekilde ileri taşımamız gereği duymaktayız. Geldiğimiz noktada ekonomik bağımsızlık ve iktisadi zaferler de milli gelirin hakça ve adilce bölüşülmesi ile taçlandırılmadıkça sonuçsuz kalacaktır. Çünkü emekçinin yüzünün gülmediği bir ekonomik gelişme başarı değildir” dedi.

“TÜRK METAL İHTİYAÇLARA CEVAP VERMEKTEDİR”

Konuşmasına şu sözlerle devam eden Koçak, “Emekçinin haklarını alamadığı ekonomik bağımsızlık tam ekonomik bağımsızlık değildir. Bu ülkede hem ekmeğin adilce bölüştürülmesi için mücadele edecek hem de ekmeğin üretilmesi için her zaman elinden gelen tüm gücü ortaya koyacak bir sendikaya ihtiyaç vardır. İşte bu noktada Türk Metal üstlendiği milli misyonuyla tüm bu ihtiyaçlara cevap verir nitelikte güneş gibi parlamaktadır. İnsanın sevgiye ihtiyacı varsa emeğin saygıya ihtiyacı varsa bir lider ışığında mücadele gereği varsa, güçlü işçilere ve güçlü sendikalara ihtiyaç varsa, çok şükür ki Türkiye’de konfederasyonumuz Türk-İş var. Sendikamız Türk Metal var” diye konuştu.

“ÜRETMEK, KAZANMAK VE KAZANDIRMAK”

Türk Metal’in kurulduğu günden bu yana 210 bin üyeye ulaştığı bilgisini veren Koçak, “Türk Metal 1963’ten bu yana 210 bin üyeye Anadolu’dan başlayan emek sevdası ise bugün tam 25 il 8 bölge temsilciliği ve 30 şubeye ulaşmıştır. Mücadele için geçen 55 yıllık şanlı tarihinde ‘Üretmek kazanmak ve kazandırmak’ ilkesinden zerre kadar ödün vermemiştir. Türk Metal Genel Başkanımız sayın Pevrul Kavlak önderliğinde her geçen gün daha büyümüş, güçlenmiş, kurumsallaşmıştır. İmzaladığı sözleşmeleri ile vurduğu yerden ses getirir hale gelmiştir” ifadelerine yer verdi. Konuşmasının devamında Koçak, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi olarak yaptığı çalışmaları anlattı ve işçinin hakkını korumaya devam edeceklerini söyledi.

“DOĞDUĞUN YER DEĞİL DOYDUĞUN YER”

Sonrasında kürsüye davet edilen Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak; “Yıllar önce bu işin temellerini sizlerle birlikte burada atmıştık. Burası benim doğduğum topraklardan çok uzak ama bana baba ocağı kadar yakındır. Burada günebakan çiçekleri, benim büyüdüğüm bozkırlar kadar sarı ama dağlar içindeki orman kadar yeşildir. İnsanların yüreği sıcak, bileği sağlam, özü sözü birdir. Burası 41 derece 17 dakika kuzey 28 derece 00 dakika doğu Çerkezköy’dür. Selam olsun bu güzel şehre. Bu güzel şehrin dostlarına emek insanlarına. Merhaba. Şairin de söylediği gibi vatan doğduğun yer değil, doyduğun yerdir. Mutlu olduğun özgür olduğun yerdir. İşte Çerkezköy’ün benim lügatımdaki yeri budur. Burası en güzel günlerimin geçtiği, çocuklarımın büyüdüğü, kendime her zaman dostlarımın arasında hissettiğim yerdir” diye konuştu.

“YÜZYILIN SÖZLEŞMESİ”

Ardından genel kurul üyelerine seslenen Kavlak; “Alnımızın akıyla bir toplu sözleşmeyi daha geride bıraktık. Üzerinden çok zaman geçti ama bu süreci sizlerle konuşma zamanı bulamadım. Şimdi kısa bir süre için hep birlikte o günlere geri dönelim. Biliyorsunuz, bu sözleşmenin yüzyılın sözleşmesi olacağını söylemiştim. Hazırlanışı, projesi, imzalanması açıklanması. Nereden bakarsanız bakın bu sözleşme yüzyılın sözleşmesi sıfatını hak ediyor. Hatırlayın ben size çok ama çok önceden söz vermiştim” açıklamalarında bulundu.

“GEMİLERİ YAKTIK, GERİ, DÖNÜŞ YOK”

Sonrasında MESS Sözleşmesi imzalanma sürecinde yaşadıkları sıkıntıları anlatan Kavlak, anketler aracılığıyla işçilere sorular yönelttiklerini, ne istediklerini öğrendikleri bilgisini verdi. Kavlak; “MESS, biz yüzde 38 isterken MESS’in masaya getirdiği sıfır bile moralimizi bozmadı. Bu bizi daha kararlı hale getirdi. Kimsenin beklemediğini yaptık. Bütün koşullar aleyhimize olmasına rağmen yemin ettik. Ne dedik ‘Gemileri yaktık, geri dönüş yok” diye konuştu.

“İŞVERENLERE BENİ DEĞİL MESS’İ ARAMALARINI SÖYLEDİM”

O dönemde kendisini bütün işverenlerin aradığını söyleyen Kavlak; “Bana söylemeyin gidin MESS’e söyleyin diyordum. Aslında tam sonuç almak üzereydik. Grev erteleme kararı geldi. MESS yeniden umutlandı. Ama herkes her şey bitti dediğinde size tüm samimiyetimle söylüyorum. Bir an bile zaferden endişe etmedim. Erteleme kararını hiç önemsemedim. Çünkü koşullar ne olursa olsun bu işten zaferle çıkacaktık ve çıktık. Bu koşullarda bunu başarmak herkesin harcı değildir. Bunu başarmak için Türk Metalli olmak gerekir” dedi.

“BUNUN ADI ZAFERDİR, ZAFER”

Kavlak, konuşmasına şu sözlerle devam etti; “Masada biz alanda siz, kimsenin bizi zorla çalıştıramayacağını gösterdik. Biz istemezsek o çarklar dönmez, biz istemezsek o bacalar tütmez dedik. Bunu öyle bir kararlılıkla söyledik ki karşımızdakilerin direnecek gücü kalmadı. Sonunda yüzyılın sözleşmesini imzaladık. Biz kazandık. 27 yıl sonra ilk defa bu sözleşmede emekçiler için iki kazanım elde ettik. Bunlar sosyal izinler ve tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasını 2019 toplu sözleşmesinde inşallah eşler için de alacağız. Önümüzdeki mart ayı zam oranını da en az yüzde 15 bekliyoruz. Bunu bizden başka yapabilecek yoktur. Bunun adı zaferdir, zafer” şeklinde konuştu.

“VIZ GELİR TIRS GİDER”

‘Size zafer elde etmenin sırrını veriyorum’ diyen Kavlak şöyle devam etti; “Hedefe ulaşmanın tek yolu, bir ve beraber olmaktır. Bizler akılda, yürekte, bilekte bir ve beraber olduk. Böyle olduktan sonra isterse bütün dünya üzerimize gelsin vız gelir, tırs gider” dedi.

“BEDELİ BİZE ÖDETMEYE KALKMAYIN”

Yaşanan ekonomik gelişmelerin ardından işverenlere de seslenen Kavlak; “Önümüzdeki günler hiç de kolay değil. Ne yazık ki küresel düzen, güçlü bir çalkantının içinde, bu çalkantıların etkileri sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden hissediliyor. Yalnız Türkiye değil tüm dünya ekonomik sarsıntının içinden geçiyor. Finansal hareketlerin dengesizliği ile küresel ticaret ve kota savaşları bu ekonomik sarsıntının ana hattını oluşturuyor. Yetmezmiş gibi büyümeye istihdama ve üretime yönelik global sorunlar da cabası oluyor. Bunun adına ister kriz deyin, isterse başka bir şey ne derseniz deyin. Ama külfetimi sadece bizim üzerimize yüklemeyin. Bedelini sadece bize ödetmeye kalkmayın” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLARI İŞİNDEN AŞINDAN ETMEYİN”

Krizin aşılmasında diyaloğa her zaman hazır olduklarını da söyleyen Kavlak; “Yaşadığımız küresel ve finansal zorluklardan dolayı sıkıntı içine düşen işverenlerimiz olabilir. Eğer işverenler yaşadıkları sıkıntılardan kurtulmanın yolunu sadece işçi çıkartmak olarak düşünüyorlarsa, hiç zahmet edip boşa kafa yormasınlar. Buna izin vermeyiz. Ülke kritik süreçler yaşadığında biz Türk Metal Sendikası olarak elimizi nasıl taşın altına koyuyorsak, aynı fedakarlığı muhataplarımızdan da bekliyoruz. Krizin aşılmasına karşılık biz diyaloğa ve sıkıntıları birlikte üstlenmeye hazırız. Yeter ki insanları işinden aşından etmeyiz. Yeter ki insanları işsiz bırakmayın. Sorunları yalnızca işçi çıkartmakla çözmeye kalkarsanız, o zaman ortada ne diyalog kalır ne de iş barışı. Bizden söylemesi. Tercih sizindir” açıklamalarında bulundu.

“GÖRDÜKLERİMİZE DUYDUKLARIMIZA İNANMAK İSTEMİYORUZ”

Kıdem tazminatının da kendilerinin kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Kavlak; “Yıllardır kıdem tazminatımıza dokunmayın diyoruz. Kıdem tazminatı bizim kırmızı çizgimizdir diyoruz. Kızımızın gelinliği oğlumuzun damatlığıdır diyoruz. Ama nafile. Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir haber yayınlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yeni ekonomi programında kıdem tazminatıyla ilgili bir çalışma olduğu görülüyor. Görülüyor ama gördüklerimize ve duyduklarımıza inanmak istemiyoruz. Bakın kapalı kapılar ardından nasıl plan yapıyorlar. Şu anda kıdem tazminatı tavanı 5 bin 434 lira. Mevcut saat ücretimizle biz bu tavanı yakalıyoruz. Her çalışma yılı için 30 günün karşılığı olarak bu parayı alıyoruz. Bu yeni tasarıya göre her çalışma yılı için 30 gün yerine 21 gün hesaplanacak. O da 3 bin 803 liraya denk geliyor. Yani yıllık kaybımız bin 631 lira. Bu parayı emekli olmamız için çalışmamız gereken asgari 25 yıla vurduğumuzda 40 bin 775 lira yani yüzde 30 kaybımız olacak. Dile kolay 40 bin 775 lira” dedi.

“ARADA KAYNAYAN BİZİM KIDEM TAZMİNATLARIMIZ OLACAK”

Yeni yasa tasarısının işçide hak kaybına neden olacağını söyleyen Kavlak; “Hazırlık sadece bununla sınırlı değil. Yapılan çalışmaya göre çalışanın hak ettiği tazminatı artık işveren değil devlet ve fon ödeyecek. O zaman ne olacak? Bu iş kıdem tazminatı olmaktan çıkacak bireysel emekliliğe dönüşecek. Ve her gelen siyasi iktidar, kendi keyfine göre kural koyacak. Arada kaynayan da bizim kıdem tazminatlarımız olacak. Yani yırtılan Tüfekçi Bekir’in yakası olacak. İşin trajikomik tarafı bu düzenlemenin adına reform diyorlar. Değerli arkadaşlar herhangi bir şeyin mevcut durumdan daha iyiye gitmesine reform denir. Şimdi size soruyorum. Şu düzenlemede mevcut durumdan daha iyi bir taraf var mı?” diye konuştu.

“GENEL GREV KARARI SEBEBİDİR”

‘Kıdem tazminatında hak kaybı bizim için genel grev kararı sebebidir’ diyen Kavlak; “Türk İş’in bu konudaki tavrı bellidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ‘Tarafların mutabakatı olmadan, kıdem tazminatı konusunda bir yasal düzenleme yapılmayacaktır’ demesine rağmen bunun yeniden ısıtılıp ısıtılıp önümüze getirilmesini de manidar buluyoruz. Türk-İş’in bu konuda Genel Kurul kararı vardır. Kıdem tazminatı konusunda hak kaybı bizim için genel grev kararı sebebidir. Bu genel kurul kararının sonuna kadar arkasındayız” şeklinde konuştu.

“3’ÜNCÜ ŞUBEMİZİ KAPAKLI’YA AÇACAĞIZ”

Türk Metal Sendikası tarafından satın alınan arsa hakkında da bilgi veren Kavlak; “Anketlerle sorduk. Siz de sosyal tesis istediniz. Biz de  boş zamanlarınızı birlikte gülerek, eğlenerek geçirebileceğiniz, bir bina inşa edeceğiz. Bu binanın içinde spor kompleksi, fitness merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzu, aqua park, halı saha, restoran ve en az 2 adet düğün salonu olacak. Ayrıca Çerkezköy ve Çorlu’dan sonra 3. Şubemizi Kapaklı’ya açacağız” dedi. Kavlak, yapılan Olağan Genel Kurulun hayırlı olmasını diledi. Konuşmasının ardından Kavlak’a Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak tarafından hediye takdim edildi.

HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ

Sonrasında konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, yapılacak olan genel kurulun hayırlı olmasını diledi. Ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türk-Metal Sendikası'nın köklü bir sendika olduğuna değinerek gerçekleştiren seçimlerin hayırlı ve uğurlu olmasını diledi. Kendisinin de bir işçi olarak çalıştığını belirten Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı da yapılacak olan genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek, katılımcılara teşekkür etti.

YÖNETİM LİSTESİ

Ardından yapılan Olağan Genel Kurul’a tek aday olarak giren Murat Koçak’ın yönetim listesi de şu isimlerden oluştu; Asil üyeler: Şube Başkanı Murat Koçak, Şube Sekreteri Melek Tarak, Şube Mali Sekreteri Yılmaz İnce, Şube Eğitim Sekreteri Caner Alözkan. Yedek Üyeler: Rıdvan Koç, Günay Özden, Mustafa Özkılıç, Önder Güven, Veli Bal. Denetim Kurulu Asil: Ahmet Ceylan, Birgül Gül, Emine Çalışkan. Denetim Kurulu Yedek: Yavuz Karaca, Hasan Atlı, Zübeyde Tok. Disiplin Kurulu Asil: Özcan Güler, Aydın Bayram, Nuray Anaz. Disiplin Kurulu Yedek: Nedret Elmacı, Nihat Öz, Derya Yüksel.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 1 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık