DARUL ERKAN YURDU

KABLO SANAYİCİLERİ THY TEKNİK’DE

​​​​​​​Havacılık ve Savunma Sanayiinde kullanılan yüksek nitelikli kablo ve iletkenler ile bunlarla ilgili bağlantı elemanları ve diğer donanımların yerlileştirilmesi amacı ile bir atak başlatan TÜDEP Havacılık ve Savunma Sanayi Yerlileştirme Kümelenmesi (HASUN)  bünyesindeki KİTEMM üyesi kablo, iletken ve kablaj sanayicileri, uçaklarda kullanılan kabloların üretimi için THY Teknik HABOM’un Sabiha Gökçen Havalimanında bulunan tesislerine özel bir “Yerlileştirme Programı” düzenledi.

KABLO SANAYİCİLERİ THY TEKNİK’DE
  • 14 Nisan 2019, Pazar 16:36

TÜDEP Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yetişgin ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin öncülüğünde düzenlenen programda, Türkiye de üretilen ya da üretilmesi planlanan her tür hava platformunun yanı sıra, mevcut yolcu uçaklarının bakım ve onarımlarında da kullanılan kabloların, bağlantı konnektörlerinin ve diğer donanımların yerli sanayiciden temini konusunda mutabık kalındı.

SUNUM YAPILDI

Ağırlıklı olarak Trakya Bölgesinde yer alan kablo üreticilerinin yer aldığı, TÜDEP HASUN ve Trakya Kalkınma Ajansı işbirliğinde düzenlenen programda, ev sahibi THY Teknik adına yerlileştirme programlarını yöneten, Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel tarafından karşılanan sanayici heyetine, THY Teknik’in ilgili birim yöneticileri ve Halil Tokel tarafından bir sunum yapıldı. Kablo konusunun, her tür uçak açısından taşıdığı stratejik önemin vurgulandığı konuşmalarda, yolcu ve savaş uçaklarından helikopterlere, İHA’lardan diğer platformlara kadar her türlü hava taşıtı ve savunma sanayi aracı için, yerli firmalar tarafından, kablo üretiminin, sektöre de yeni pazarlar ve ürünler kazandırabileceği değerlendirildi.

TÜRK HAVACILIK VE UÇAK SANAYİNİN GELİŞMESİNE CİDDİ BİR KATKI SAĞLAYACAK

Toplantıda konuşan Halil Tokel, mevcut durumda, uçak bakım ve onarımı için, bölgesel bir güç olan THY Teknik’in, her yıl, yüzmilyonlarca dolarlık uçak parçası ve bakım malzemesi alımı yaptığının altını çizerek, bunların yerli firmalardan, Türk sanayicisinden temin edilmesinin, Türk Havacılık ve Uçak sanayinin gelişmesine de ciddi bir katkı sağlayacağını belirtti. Ülkemizde, havacılık ve uçak endüstrisi ile ilgili yan sanayi branşlarının mutlak surette gelişmesinin taşıdığı hayati önemi vurgulayan Tokel, bunun, devamında, nitelikli ve katma değer taşıyan hassas ürünlerin üretiminde diğer sektörlerin de önünü açacağını anlattı.

KABLO SANAYİCİLERİ ÜRETİME HAZIR!

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ve TÜDEP Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Şahin ise konuşmasında kablo ve yüksek nitelikli iletkenler konusunda, hem Trakya hem de diğer bölgelerde bulunan kablo ve kablaj üreten sanayicilerin, Çorlu’da NKUTEKEURASIATECHNOPARK bünyesinde yer alması planlanan KİTEMM Kablo ve İletken Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde ihtisas kümelenmesi için program başlattıklarını belirtti. Şahin, “Savunma ve havacılık sanayi gibi son derece hayati öneme sahip stratejik alanlarda, dışa bağımlıyız. TÜDEP –TRAKYAKA işbirliğinde, böyle vizyoner bir programı bölgemizde gerçekleştiriyor olmak ve Türkiye’de bir ilk olmasından ötürü ayrıca gururluyuz.’’ diyerek yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin Bölgede üretilecek olması Bölgenin dolayısıyla ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacağına vurgu yaptı.

HEDEF, YILLIK 10 MİLYAR DOLAR

TÜDEP Başkanı Murat Yetişgin konuşmasında, ülkemizin dışa bağımlı olduğu yüksek nitelikli ve uluslararası standartlarda üretilen kablo ve iletkenlerin ar-ge ve tasarımından, üretimine ve ihracatına kadar olan bir dizi alanda, ortak strateji oluşturmanın amaçlandığını belirterek, iyi bir yol haritası ve planlama ile, Türkiye’de, savunma ve havacılık dahil, gemi inşa, raylı sistemler, nükleer santraller gibi üst teknoloji standartlarında her tür kablonun üretilebileceğini ifade etti. Türkiye’nin, 2030 kablo ve yüksek nitelikli iletken ihracatı hedefini, yıllık 10 milyar dolar olarak revize ettiklerini belirten TÜDEP Başkanı Murat Yetişgin, KİTEMM Mükemmeliyet Merkezinin ise, bu konuda bir uluslar arası ihtisas ve sinerji merkezi olacağının altını çizdi.

KABLO SANAYİCİLERİ HAZIR

Programda yer alan kablo sanayicileri ise, konuşmalarında, teknoloji olarak, kendilerinden talep edilebilecek her türlü standart veya yüksek nitelikli kabloyu üretmeye hazır olduklarını söylediler. Ar-ge, teknoloji geliştirme ve yatırım ile sertifika ve ihracat süreçlerinde sağlanacak desteklerin, sektörün hedeflerine ulaşmasına da, bu ürünlerde yurtdışına olan bağımlılığın sonlandırılmasına da, ülkemize ekonomik gelir anlamında da, ciddi bir katkı sağlayacağını ifade ettiler.

“YERLİLEŞTİRME PROGRAMLARINDA YER ALMAYA BAŞLADIK”

KİTEMM Kablo ve İletken Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi Direktörü Dr. Ahmet Erkoç ise, bir endüstriyel kümelenme olarak, KİTEMM çatısı altında, kablo sanayicilerinin Ar-Ge ve tasarımdan, uluslararası standartların edinilmesine ve üretimden ihracata kadar her alanda, Türk kablo sanayinin bir ihtisas kümelenmesi olarak büyümesi ve gelişmesi için gayret göstermeye ve yerlileştirme programlarında yer almaya başladıklarını belirtti.

PROGRAMA KATILAN FİRMALAR

Havacılık ve savunma sanayi kablolarının yerlileştirilmesi için düzenlenen programa katılan ve Türkiye’nin yüksek nitelikli kablo üretiminin büyük bölümünü temsil eden firmaların oluşturduğu heyette, Unika Kablo, Vatan Kablo, Ünal Kablo, Yapıtaş Kablo, Başoğlu Kablo, Sahra Kablo, 2M Kablo, Üntel Kablo, Ören Kablo, Tem Kablo, Emek Kablo, ETK Kablo, Elopar, General Mühendislik gibi firmalar ve temsilcileri yer aldı.

THY Teknik Habom Tesislerine yapılan, işbirliği ve tedarik yerlileştirme / geliştirme programı, sanayicilere, ihtiyaç duyulan ürünlerin tanıtılması ve ilgili atölyelerin ziyaret edilmesi ile tamamlandı.

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık