DARUL ERKAN YURDU

BEYANNAMELERİNİ VERMEYEN DERNEKLERE PARA CEZASI

​​​​​​​Tekirdağ Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2018 dernek beyannamelerinin nisan sonuna kadar verilmesi gerektiğini kaydederek, verilmeyen beyannameler ile ilgili cezai işlem yapılacağı uyarısında bulundu.

BEYANNAMELERİNİ VERMEYEN DERNEKLERE PARA CEZASI
  • 18 Nisan 2019, Perşembe 16:14

Konuyla ilgili yapılan açıklamada: “5253 Sayılı Dernekler Kanununun “Beyanname verme Yükümlülüğü ve Denetim” başlıklı 19. maddesi gereğince, “Dernekler yıl sonu itibariyle faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını düzenleyecekleri beyannameyi (Ek-21) her yıl Nisan ayı sonuna kadar Mülki İdare Amirliğine vermekle yükümlüdür”  hükmüne amirdir. İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğünün vermiş olduğu bilgiye göre; dernekler 5253 Sayılı Dernekler Kanunun 19. maddesi gereğince her yıl mutlaka 30 Nisan 2018 tarihine kadar beyannamelerini vermekle mükelleftirler. Dernekler yönetmeliğinde yapılan değişikle Dernekler Elektronik ortamda beyanname ve bildirimlerde bulunabileceklerdir. Elektronik ortamda beyanname ve bildirimleri doldurma yetkisi Dernek başkanına Dernek yönetim kurulu kararı ile verilir. Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamaktadır. Kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve (Ek-21) bildirimler olarak kabul edilir. Elektronik ortamda gönderilmesi mümkün olmayan veya sisteme yüklenemeyen beyanname ve bildirim ekleri, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilir veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilir. Beyanname ve bildirimlerin teknik arızalar nedeniyle elektronik ortamda gönderilmesinin mümkün olmaması halinde, kanuni sürenin son günü mesainin bitiş saatine kadar, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilmesi veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir. Bilanço esasına göre defter tutan dernekler ile kamu yararına çalışan dernekler, bu Yönetmelik çerçevesinde vermekle yükümlü oldukları beyanname ve bildirimlerini, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünün www.siviltoplum.gov.tr internet sayfası üzerinden, kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanarak göndermek zorundadırlar. Elektronik ortamda beyanname ve bildirim gönderme zorunluluğu bulunmayan derneklerde kendi istekleriyle bu maddede belirtilen usullere uymak suretiyle beyanname ve bildirimlerini elektronik ortamda gönderebilirler” denildi.

PARA CEZASI VAR

“Beyannameler 30 Nisan 2018 tarihine kadar verilmediği takdirde 5253 sayılı dernekler kanunun 32. maddesinin (l) fıkrası gereğince “1.294,00 TL İdari para cezasıyla cezalandırılır” hükmüne amirdir”. Dernek yöneticilerinin cezalı duruma düşmemeleri için 2018 yılı Dernek beyannamelerini (Ek-21) vakit geçirmeden Sivil Toplumla İlişkiler İl Müdürlüğünden aldıkları şifre ile sisteme girmelerini; girememeleri halinde 30 Nisan 2018 Salı günü mesai saati sonuna kadar İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne elden teslim etmeleri ve cezai işlemle karşılaşmamaları için gereken hassasiyetin gösterilmesi hususunu ilimizde faaliyet gösteren tüm derneklerin saygıdeğer başkanlarından önemle rica olunur” ifadelerine yer verildi.

Ferdi GÖREN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık