DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours

“GÜZERGAHLAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”

​​​​​​​Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “İlk etapta Kapaklı’dan gelen minibüslerin Çerkezköy ana caddelerine girmesine izin verilmedi. Ancak biz bu durumu gözlemliyoruz. Trafik normale döndüğü ve istenilen sonucu aldığımız anda tekrar durumu gözden geçireceğiz” dedi.

“GÜZERGAHLAR YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLEBİLİR”
  • 19 Aralık 2018, Çarşamba 11:13

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak’ı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyaret sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Albayrak, Çerkezköy’deki projeler, minibüs güzergahları, toplu ulaşımda raylı sistemle ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“OLGUN VE COŞKULU BİR KONGEYDİ”

Geçtiğimiz ay içerisinde gerçekleştirilen Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi 12. Olağan Genel Kurulu’nda yeniden başkanlığa seçilen Murat Koçak’ı ziyaret eden Başkan Albayrak yeni döneminde Koçak’a hayırlı olsun dileklerini iletti. Çerkezköy’ün büyüyen ve gelişen bir ilçe olduğunu ifade eden Başkan Albayrak; “Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen olağan kongre olgun ve coşkulu bir kongreydi. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. Çerkezköy, biz göreve geldiğimizde 112 bin nüfusu vardı şimdi 160 binleri buldu. Yıllık nüfus artışında Tekirdağ birinci sırada. Türkiye’de nüfus artış oranı 1,2 iken Tekirdağ’da bu oran 3,6. Çorlu, Çerkezköy ve Kapaklı en çok nüfus artış hızı yaşanan ilçelerimiz. Çerkezköy’ün nüfusunun sadece yüzde 15’i yerli, diğeri ise Türkiye’nin diğer il ve ilçelerinden gelen vatandaşlarımız. Çerkezköy aslında bir Türkiye mozaiği. O yüzden Çerkezköy’ü önemsiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“BİZİM SLOGANIMIZ; ÜRETMEK, KAZANMAK, KAZANDIRMAK”

Gerçekleştirilen genel kurula katılımları için Başkan Albayrak’a teşekkürlerini sunan Koçak; “Biz sendika olarak 15 bin üyeye sahibiz. Bizim sloganımız ‘Üretmek, kazanmak, kazandırmak’ İnsanca yaşanılabilir bir ücret istiyoruz. Çok şükür geçtiğimiz dönem yüzyılın sözleşmesini yaptık. Biz Türk İş olarak asgari ücretin 2 bin liraya çekilip enflasyon farklarını da almak istiyoruz. Bunun dışında ülke şartları da önemli. Vatandaşlarımıza bin 600 lira yetmiyor. Haklarının verilmesi lazım. Bizim çalıştığımız fabrikalarda ücretler 2 bin 500 liradan başlıyor. Biz daha iyi olması için mücadelemizi de sürdüreceğiz. Size de ziyaretiniz için teşekkür ederiz” diye konuştu.

“NÜFUS GİDEREK ARTIYOR”

Tekirdağ’ın 2014 yılında Büyükşehir olduğunu ve nüfusunun da 875 bin civarında olduğunu ifade eden Albayrak; “Tekirdağ’ın nüfusu giderek artıyor. Biz göreve başladığımızda hiçbir şey yoktu. TESKİ’yi kurduk, birimlerimizi oluşturduk. Tekirdağ yeni bir yerel yönetime kavuştu. Bunların oluşması, yerleşmesi kolay olmadı. Ama biz hizmet gücümüzle bunları atlatmaya çalıştık. İkinci dönemde de hükümetle birlikte Tekirdağ’ı daha iyi yerlere getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

“ÇERKEZKÖY BELEDİYE BAŞKANI OLSAM PENCERE SAYISINI BİLE EZBERLEMİŞTİM”

Açıklamalarına şu sözlerle devam eden Albayrak; “Ben sadece Çerkezköy’ün belediye başkanı olsam burada kaç pencere var onları da ezberlemiştim. Ama baktığınızda tüm ilçelerden sorumluyuz. O yüzden mümkün mertebe yetişmeye çalışıyoruz” dedi. Başkan Koçak, Çerkezköy’de yapılan çalışmalar için Albayrak’a teşekkür etti.

“ÇERKEZKÖY’ÜN ALTYAPI ÇALIŞMASINA İHTİYACI VARDI”

Geçmişte Çerkezköy’de 2 kez sel baskını yaşandığını hatırlatan Albayrak; “Daha önce 40,45 kilogram yağışta Çerkezköy’ü sel basıyordu. Şimdi 85 kilogramda Çerkezköy o sıkıntıyı yaşamıyor. Çerkezköy’ün bir altyapı çalışmasına ihtiyacı vardı. Biz onları elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Kültür Merkezi ve Olimpik Yüzme Havuzu çalışmalarımız da sürüyor. Hızlı tren projesinin tamamlanmasının ardından burada daha kapsamlı bir çalışma gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

“ÇOK YERİNDE BİR KARAR”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Albayrak, Çerkezköy-Kapaklı arasında yapılması planlanan termik santralin iptal edilmesinin doğru bir karar olduğunu ifade ederek; “Çok yerinde bir karar. Olması gereken oldu ama keşke bunları yaşamasaydık. Hepimiz birlik içerisinde olsaydık. Asla bunu siyasi bir mesele olarak kabul etmeyin. İsteseniz de istemeseniz de olacak gibi tartışmalar da yaşandı. Ama atlattık. Şimdi Tekirdağ Batı ve Doğu olarak ikiye ayrılıyor. Doğu Tekirdağ kısmında yer alan Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı’nın bulunduğu en kalabalık ilçelere termik santral kuruyorsun. Yanlıştan dönüldüğünü düşünüyorum. Bu kapsamda mücadele veren vatandaşlarımızın, duyarlı basın mensubu arkadaşlarımızın çok büyük etkisi vardır. Herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“TALEP GELMESİ DURUMUNDA İSTENİLEN YERE DURAK KOYARIZ”

Çerkezköy’de otobüs duraklarının arttırılmasıyla ilgili çalışması olup olmadığı sorulan Başkan Albayrak; “Vatandaşlarımızın talepleri ve ilgili yetkililerin uygun görmesi durumunda istenilen yere durak koyarız, onda sıkıntı yok” diye cevap verdi.

“GÜZERGAHLAR DEĞİŞEBİLİR”

Kapaklı minibüslerinin güzergahlarıyla ilgili bir çalışma yapılıp yapılmayacağı sorulan Başkan Albayrak; "Çerkezköy geçtiğimiz yıl tarihi bir karar aldı. Atatürk ve Öztrak Caddesi’nde tek yöne geçildi. UKOME’yle görüşme yapıldı. Şimdi UKOME, Büyükşehir Belediye Başkanının veyahut ilçe belediye başkanlarının tek bir sözüyle karar alabilecek bir kurum değil. Bu kurumun üyesi var. 6-7 tanesi Büyükşehirin diğerleri ise Emniyet, Jandarma ve diğer yetkili birimlerden. İlk etapta Kapaklı’dan gelen minibüslerin Çerkezköy ana caddelerine girmesine izin verilmedi. Ancak biz bu durumu gözlemliyoruz. Trafik normale döndüğü ve istenilen sonucu aldığımız anda tekrar durumu gözden geçireceğiz. Sayın belediye başkanlarımız durumu gözden geçirmek için geldiler, konuştular, böyle bir karar alındı ama sonrasında yeniden değişebilir. Tekrardan gözden geçirebiliriz” dedi.

“SÜRECİ ATLATMAMIZ İÇİN ÇOK ZAMAN GEÇTİ”

Tekirdağ’ın büyükşehir olmasının ardından her birimin yeniden oluşturulduğu bilgisini veren Başkan Albayrak; “Yeni dönemde 2 tane genel sekreter, 2 tane de TESKİ Müdürü değişti. Göreve geldiğimizde hiçbir kurum yoktu. Hepsini sıfırdan aldık. Bizim bu süreci atlatmamız için çok zaman geçti. Ama biz bu süreci atlattık. Seçimlerden sonra da yeni ekonomik fiyat endeksleri olacak onlar bittikten sonra da Bağlık Viyadüğü için çalışmalara başlayacağız. Onun dışında Çerkezköy’ün içme suyu hatlarını yenileyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

“RAYLI SİSTEM İÇİN NÜFUSA İHTİYACIMIZ VAR”

Namık Kemal Bulvarı’nda başlatılan çalışmaların kısa sürede tamamlanacağı bilgisini veren Albayrak, ‘Toplu ulaşımda raylı sistemle ilgili projeniz var mı?’ sorusuna, “Tekirdağ’ın uç noktaları Saray’ın Safaalan Mahallesi ile Şarköy’ün Terziköy Mahallesi. Şimdi vatandaşlarımız bu uç noktalar arasında ulaşım sağlayabilecek. Biz de onun hazırlığı içerisindeyiz. Onun dışında raylı sistemle ilgili çalışma yaptık. Tamamlamak için biraz daha nüfusa ihtiyacımız var. Çalışmalarımız bu dönem olmadı ama ikinci dönemde en azından Tekirdağ’a kadar bir ulaşım sistemi düşünüyoruz. Eskiden alışılmış bir ulaşım sistemi var bu sistemi değiştirmek çok zor. Misal alırsın 150 otobüs Muğla’nın yaptığı gibi toplu ulaşıma geçersiniz. Fakat bu otobüs firmalarına da biraz zarar verirdi. Biz onlardan otobüslerini yenilemelerini istedik. Onlar da sağ olsunlar yenilediler. İkinci dönemde otobüslerin tamamını yenilemeyi düşünüyoruz” diye cevap verdi.

“SIKINTILARI ÇÖZECEĞİZ”

Engelli vatandaşların ulaşımda yaşadığı sıkıntılarla ilgili gelen soruya Başkan Albayrak; “Şimdi öyle otobüsler var ki lastikleri araçtan pahalı. Biz otobüsleri yenilediğimizde bu sıkıntıların hepsini çözeceğiz. Alışkanlıklarımızı biraz değiştireceğiz” ifadelerine yer verdi. Açıklamalarının ardından Başkan Albayrak, ve Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, sendika binası önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık