DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours

KAPAKLI’NIN RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ AÇILDI

​​​​​​​Kapaklı Belediyesi’nin Karlı Mahallesi’nde hayata geçirdiği Rüzgar Gülü Enerji Santrali projesinin açılışı gerçekleşti. Hayata geçen proje hakkında açıklamalarda bulunan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, “Belediyecilik vizyon işidir. Bizler, Kapaklı Belediyesi olarak 15 yıldır aynı heyecanla, aynı sorumluluk duygusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizi izlemeye devam edin.” dedi

KAPAKLI’NIN RÜZGÂR ENERJİ SANTRALİ AÇILDI
  • 20 Mart 2019, Çarşamba 16:53

Karlı Mahallesinde Rüzgar Gülü Enerji Santrali açılış törenine Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Cumhuriyet Halk Partisi Kapaklı İlçe Başkanı Kenan Seçkin, İYİ Parti Kapaklı İlçe Başkanı Yusuf Çetin, Rüzgar Türbini Üretici Firmalar Müdürü Can Güven, STK temsilcileri ve vatandaşları katıldı.

TANITIM VİDEOSU İZLENDİ

1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, Rüzgar Enerji Santrali tanıtım videosunun gösterimi ve Rüzgar Türbini Üretici Firmalar Müdürü Can Güven’in konuşmalarıyla devam etti.

“KAPAKLI BELEDİYESİ TARAFINDAN GERÇEKTEN BÜYÜK BİR YATIRIM YAPILDI”

Açılış töreninde konuşan Rüzgar Türbini Üretici Firmalar Müdürü Can Güven, “Kapaklı Belediyesinin en büyük yatırımları arasında yer alan Rüzgar Enerji Santrali projesi kendisini altı yılda amorti edecek güce sahiptir. Kapaklı Belediyesi tarafından gerçekten büyük bir yatırım yapıldı. 25 yıl boyunca Kapaklı ve Kapaklılılara hizmet etmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda ülkemizde elektrik enerjisinin üretiminde rüzgar enerjisinin payı fazla olmadığını ifade etmek istiyoruz. Bu proje ile Kapaklı Belediyesi gelecekle ilgili çok ciddi yatırım yapmış, önemli bir vizyon elde etmiştir. Hatta Trakya bölgesinde rüzgar enerjisinden elektrik üreten tek belediyedir. Bu konuda bir ilke imza atmıştır. Kurmuş olduğumuz santral ile ilk önce ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Belediyemizin yatırımı ile ülkemizde üretilen yenilebilir enerji miktarı bir şekilde artışa geçiyor. Bu amaçla kurduğumuz ve kendi temiz enerjimizi ürettiğimiz santral aylık yaklaşık iki bin hanenin kullandığı enerjiyi üretecektir. Belediyenin elektrik giderlerinin büyük bir kısmını rüzgar enerjisi santralinden karşılayacağız. Artan enerjiyi de devlete satarak belediyeye, ilçemize ek gelir sağlamayı planlıyoruz. Ülke olarak tükettiğimiz enerjinin yaklaşık yüzde 70’ini yurt dışından almaya devam ediyoruz. Savaştığımız cari açığın en önemli faktörünün de enerji harcamaları olduğunu hepimiz biliyoruz.” dedi.

TRAKYA’DA BİR İLK!

Rüzgar Türbini Üretici Firmalar Müdürü Can Güven’in ardından kürsüye gelen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, sadece çok çalışmaya ihtiyacımız var.’ Trakya'da bir ilk, Türkiye'de nadir belediyenin yaptığı yenilenebilir enerjilerden bir tanesi olan rüzgar gülünü İlçemize kazandıran Belediye Başkanımızı kutluyorum. Geçtiğimiz hafta aday tanıtımında ilçemizde Enerji Bakanımız ‘Trakya’da artık termik santral yapmayacağız’ dedi. Bakanımız Trakya’da termik santrali kendilerinden kaynaklanan bir nedenle değil, Danıştay’da önünü iliklemeyen birkaç hakim sayesinde yapamıyor. Danıştay’ın vermiş olduğu karar neticesinde Trakya’mızda termik santrale geçit yok. Yine Trakya’da doğalgaz bulunduğunu söyledi. O gün de ifade ettim, Tekirdağ’da zaten doğalgaz yıllardan beri çıkarılıyor ve kullanılıyor. Bu ilk değil. Sanki ilk defa bulunmuş gibi duyurmalarını esefle kınıyorum. Yine bakınız; ‘Termik santrallerden vazgeçtik’ diyor. 20 tane OSB’ye güneş enerjisi yapılacağını söyledi. Fakat o gün konuşmanın yapıldığı ilçede gerçekleştirilen hizmetlerden bihaber. Oradaki siyasi partiye mensup arkadaşlarım ‘İlçe Belediyemiz Rüzgar Enerji Santrali yapıyor’ demek akıllarına gelmiyor. Enflasyon almış başını gidiyor fakat ekonominin kaynaklarını iyi kullanırsanız böyle yatırımları ilçenize kazandırabilirsiniz. Rahmetli Süleyman Demirel’in bir sözü var; ‘Tencerenin düşüremeyeceği hükümet yoktur’ diyor. 31 Mart’ta sandığa gideceğiz ve çok rahatız. Cumhurbaşkanımız ‘Ben anket falan bakmam’ diyor. Çünkü anketler Millet İttifakı’nın çok açık ara önde olduğunu gösteriyor. İnşallah adaylarımız ile Tekirdağ’da yeniden 12-0 yapacağız” diye konuştu.

“GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA AYAK UYDURMAMIZ GEREKİYOR”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un da konuşmalarını tamamlamasıyla kürsüye son olarak Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı çıktı. Kapaklı Belediyesi tarafından tamamen öz sermaye kullanılarak inşa edilen rüzgar enerji santralinin açılışına katılanlara ‘hoş geldiniz, sefalar getirdiniz’ diyen Mandalı, “Bugün, dünyanın büyük bir çoğunluğu yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. Bizim de Ulu Önderimiz Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşmamız için günümüz şartlarına ayak uydurmamız gerekiyor.” dedi.

“15 YILDIR GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYORUZ”

Çağa ayak uydurmanın her şeyden önce vizyon sahibi olmayı gerektirdiğini kaydeden Mandalı, “Bizler, Kapaklı Belediyesi olarak gelişen teknolojiye ayak uydurmak için 15 yıldır gece gündüz demeden çalışıyoruz. Küçücük bir beldeyken devraldığımız Kapaklı Belediyesi, bugün teknolojiye ayak uyduran, kendi enerjisini üreten, marka kent olma yolunda emin adımlarla yürüyen bir belediye oldu.” şeklinde konuştu.

“BELEDİYECİLİKTE VİZYON ÇOK ÖNEMLİ”

Belediyecilikte vizyonun çok önemli olduğunu vurgulayan Mandalı, “Birileri termik santral yapılsın diye uğraşırken bizler bir yandan termik santralin zararlarını halkımıza anlattık, diğer yandan da rüzgar enerji santralimizi inşa ettik. Çünkü biz hem üreten hem çevreyi hem vatandaşımızın sağlığını düşünen hem de Kapaklı’nın geleceğini düşünen bir belediyeyiz.” dedi.

“HEM SANTRALİ DURDURDUK HEM DE BU GÜZEL ESERİ KAPAKLI'MIZA KAZANDIRDIK”

“Biz ‘Termik santral yapılmasın, halkımız kanser olacak’ derken maalesef birileri sırf siyasi istikballeri için susmayı ve halkımızın kanser olmasını tercih ettiler.” diyen Mandalı, “Ayrıca, biz santrale karşı çıkıyoruz diye bizleri halkı galeyana getirmekle suçladılar. Ama bizler yılmadık. Hem santrali durdurduk hem de bu güzel eseri Kapaklı'mıza kazandırdık. Aslında bu güzel eserin mimarı da mühendisi de 15 yıldır bizlere güvenen, destek veren, bizi bağrına basan Kapaklı halkıdır!” ifadelerini kullandı.

“TRAKYA’NIN PARLAYAN YILDIZI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

İnşa edilen santral sayesinde hem Belediyenin elektrik ihtiyacını karşılanacağını hem de belediyeye gelir kazandıracaklarını belirten Mandalı, “Tabii ki bununla da yetinmeyeceğiz. Yeni dönemde Kapaklı Belediyesi olarak şu an açılışını yaptığımız santralimizin hem sayısını artıracağız hem de diğer enerji kaynaklarına yöneleceğiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda güneş enerji santralimizi de hizmete alarak Trakya’nın parlayan yıldızı olmaya devam edeceğiz.” sözlerine yer verdi.

“YATIRIMLARIMIZI SÜRDÜRMEYE GAYRET EDİYORUZ”

Kapaklı’nın yılda ortalama on bine yakın göç alan ve nüfusu sürekli artan bir ilçe olduğunu hatırlatan Mandalı, “Bu nedenle sürekli hizmet ihtiyacı olan bir kent konumunda. Biz bir yandan 15 yıldır sürekli artan nüfusun hizmet ihtiyacını gidermeye, diğer yandan da yatırımlarımızı sürdürmeye gayret ediyoruz. Bu hizmetleri yaparken Belediyemizin ekonomik durumunu da kontrol altında tutuyoruz. Yani borçlanmadan, faiz ödemeden 15 yıldır Kapaklı’mıza hizmet ediyoruz. Bugün birçok belediye borç içinde yüzerken biz bir kuruş faiz ödemeden, bir kuruş borcumuz olmadan yatırımlarımızın devamını sağlıyoruz. Kapaklı Belediyesi böyle dev projelere imza atabiliyorsa bunun en büyük nedeni, borçsuz olmasıdır! Belediyecilik vizyon işidir. Bizler, Kapaklı Belediyesi olarak 15 yıldır aynı heyecanla, aynı sorumluluk duygusuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizi izlemeye devam edin.” ifadelerini kullandı.

DUALARLA AÇILDI

Başkan Mandalı’nın açıklamalarının ardından Rüzgar Enerji Santrali’nin açılış kurdelesi kesildi. Dualarla gerçekleşen açılışın ardından Mandalı, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık