DARUL ERKAN YURDU

2020 BÜTÇESİ 194 MİLYON 418 BİN LİRA

Çerkezköy Belediyesi’nin Ekim ayı Meclis toplantısının 2. Oturumu Belediye Başkanı Vahap Akay Başkanlığı’nda yapılırken, Çerkezköy Belediyesi’nin 2020 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi oy çokluğu ile 194 milyon 418 bin 149 lira 78 kuruş olarak tahmin edildi.

2020 BÜTÇESİ 194 MİLYON 418 BİN LİRA
  • 07 Ekim 2019, Pazartesi 17:30

Açılış ve yoklama ile başlayan Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Ekim ayı Meclis toplantısının ikinci oturumunda ilk olarak gündemin 1. maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1121 sayılı Performans Programı hakkındaki  müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşü doğrultusunda oy çokluğu ile kabul edildi.

“MECLİSİMİZE YAKIŞMAYAN SÖYLEMLER”

Ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’ nün 17.09.2019 gün ve 1125 sayılı; 2020 Mali Yılı Gelir Tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşüldü. İlgili gündem maddesinde söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Sait Yazı: “Komisyondaki ortak toplantılarda bazı arkadaşların tavırları meclis ciddiyetine uyuşmuyor. Bir konuyu gündeme getirdiğimizde, tartışmaya açtığımızda bazı meclis üyesi arkadaşlarımız ‘neyi tartışıyorsunuz, bizim çoğunluğumuz var, siz oylayın geçin,’ şeklinde çok hoş olmayan, meclisimize yakışmayan söylemlerde bulundu. Komisyona belediye tarafından gelen bilgiler yetersiz. Bize gelen listelerde birçok kalemde 2019 fiyatları var ama geriye dönük yok” ifadelerini kullanmasının ardından Yazı, veliköy Düğün Salonu ücretlerinde zam yapılmaması önerisini de belirterek, konuşmasını tamamladı.

“GERÇEKÇİ DEĞİL”

Sonrasında söz alan CHP Meclis Üyesi Cengiz Memiş; “Tarifelerimiz başkanımızın talimatıyla sil baştan gözden geçirildi. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı. Asansörden pek çok kaleme kadar kendi içinde ayrıştırmaya gidildi. Tabi ki bir fabrika alanı ile bir konut alanı aynı olmayacak. Kendisi komisyonda bizim davranışımızdan bahsetti ama benim olduğum bölümde Sait Yazı sürekli sesini yükseltti. Uzlaşmamızın mümkün olmadığı bir noktaya doğru gittiği için konuyu biran önce oylamaya geçirmek istedik. Ama bugün gelip ‘bize tarife gelmedi’, ertesi gün gelip ‘yeterli süre yoktu’, ‘konu üzerinde çalışamadık’, ‘biz onu öyle anlamadık’ gibi mazeretler öne sürmeleri hem doğru değil hem de şık değil. Hatta bazen komisyonlarda sabah ortak aldığımız kararlardan öğleden sonra vazgeçiyorlar. İnsan bir şeye evet veya hayır diyecekse göğsünü gere gere demeli. Vatandaşın da bu manipülasyonları yediği falan yok. Daha bugün posta ücretlerine ve trene yüzde 20 zam yapıldı. Dün köprü ve otoyollara yüzde 20 zam yapıldı. Elektriğe birkaç gün önce yüzde 15 zam yapıldı. Şimdi burada popülist yaklaşımla belediye hizmetlerine hiç zam yapmamayı talep etmek çok gerçekçi değil” dedi. Ardından konuşan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Adem İçli zama karşı olmadıklarını ifade ederek; “Hiç zam uygulanmasın demiyoruz. Bize verilen dosyada ne görüyorsak onun üzerinden karar almak durumundayız. Komisyonlara çağırmayabilirler de. Zaten bu üsluplarla komisyonlara çağırılacaksak hiç anlamı yok. Biz birlik içinde çalışmanın defalarca altını çizdik. Siyaset yapmayacağız dedik. Çerkezköy’ün menfaatine ne olursa yanınızda olacağız dedik” ifadelerini kullandı.

“GÖNÜL İSTERDİ Kİ HİÇ ZAM YAPMAYALIM”

Belediye Başkanı Vahap Akay da “Numarataj ücreti, yapı kullanma harcı ücreti, itfaiye kontrol ücretlerini de yüzde 15 zamdan muaf olarak oylatabiliriz” diyerek; “Mayıs meclisinde iskan ücretlerinin çok yüksek olduğunu konuşmuştuk. Ruhsat harçlarının d çok düşük olduğunu söylemiştik. Bu revizenin içerisinde ruhsat harçların yüzde 45-50’leri bulacak oranda bir zam görüyor. Mayıs ayında yaptığımız görüşmede yıl sonunda ruhsat harçlarına bir yeni düzenleme yapacağımızı da tarif etmiştik. Dünüyle bugünüyle birbirini tamamlayan bir süreç. Gönül ister ki bunların hiçbirine zam yapılmasın ama gelir bütçesinin de ne halde olduğundan yola çıkarak bu şekliyle oylayacağız” dedi. Ardından yapılan oylamada AK Parti grubu red oyu verirken, ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla meclisten geçti.

BÜTÇE BELLİ OLDU

Daha sonra gündemin üçüncü maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1123 sayılı; 2020 Mali Yılı Gelir ve Gider Bütçesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşü doğrultusunda Çerkezköy Belediyesi’nin 2020 Gelir ve Gider Bütçesi oy çokluğu ile 194 milyon 418 bin 149 lira 78 kuruş olarak tahmin edildi. Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 17.09.2019 gün ve 1122 sayılı; 2020 Mali yılında uhdelerinde resmi görev bulunmayanlara verilecek ücretin tespiti hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ve gündemin beşinci maddesinde yer alan Mali Hizmetler Müdürlüğü’ nün 17.09.2019 gün ve 1124 sayılı; 2020 Mali yılında Zabıta personelinin fazla çalışma mesai ücretinin tespiti hakkında müzekkeresinin müzakeresi de Belediye Meclisi’nde görüşülerek, Tarife Komisyonu görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi.

ANDIMIZ’IN YAZARI DR. REŞİT GALİP’İN İSMİ ÇERKEZKÖY’DE YAŞAYACAK

Gündemin 6. maddesinde yer alan Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 20.09.2019 gün ve 911 sayılı parka isim verilmesi talebine ait  müzekkeresinin müzakeresi görüşülerek, Gazi Mustafa Kemal Paşa, Fatih Mahallesi ve İstasyon Mahallesi sınırları içerisinde kalan Pınarça Deresi etrafında bulunan yeşil alana Milli Eğitim eski Bakanlarından ve Andımız yazarı Prof. Dr. Reşit Galip’in adının verilmesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda oy çokluğu ile kabul edildi. Park ve yeşil alana Milli Eğitim eski Bakanlarından ve Andımız yazarı Prof. Dr. Reşit Galip’in isminin verilmesine AK Parti Grubu ret oyu verirken, CHP Grubu kabul oyu verdi. MHP Grubu ise Meclis Toplantısına katılmadığı için oylamada yer almadı.

PERGOLA KRİTERLERİ KASIM AYI MECLİSİ’NDE GÖRÜŞÜLECEK

Gündemin 7. maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 20.09.2019 gün 14 sayılı konut dışı hizmetlere yönelik yapı ruhsatı düzenlenmesinde Belediye Başkanına yetki verilmesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda sehven yanlış yazıldığı gerekçesi ile oy birliği ile ret edilirken, gündemin 8. maddesinde yer alan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 15 sayılı Pergola (gölgelik) yapılırken aranacak kriterler ve ücret tarifesi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Tarife Komisyonu görüşleri doğrultusunda detaylı inceleme yapılabilmesi için bir sonraki Belediye Meclis toplantısında görüşülmesine oy birliği ile karar verildi.

HİSSE SATIŞLARI KABUL EDİLDİ

Ardından Emlak ve istimlak Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 1161 sayılı 2 adet Belediye hissesinin satışı hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda oy birliği ile kabul edilirken, Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün 25.09.2019 gün ve 1169 sayılı Belediyemize ait 13 adet taşınmazların Kapıkule-Halkalı Demiryolu Projesi kapsamında kamulaştırılması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşü doğrultusunda oy çokluğu ile ret edildi.

KAMULAŞTIRMA İSTEĞİ OY ÇOKLUĞU İLE RET EDİLDİ

Bu gündem maddesi ile ilgili Meclise bilgi veren Belediye Başkanı Vahap Akay, kendilerine bildirilen 13 adet taşınmazın kamulaştırma bedelinin 7 milyon 700 bin TL civarında olduğunu, yapacakları itirazlar ile bunun 11 milyon TL civarına çıkmasını beklediklerini belirterek, bu talebi Çerkezköy Belediyesi’nin menfaati doğrultusunda ret ettiklerini belirtti. Oylamada CHP Grubu ret oyu verirken, AK Parti Grubu ise kabul oyu kullandı. Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Çerkezköy Belediyesi’nin Ekim ayı Meclis toplantıları tamamlandı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık