ÖZCAN KARDEŞLER

“RAHİM AĞZI KANSERİ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”

​​​​​​​Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, rahim ağzı kanseri için risk faktörleri, rahim ağzı kanseri belirtileri, tanısı, tedavisi ve korunma yolları ile ilgili bilgiler verildi.

“RAHİM AĞZI KANSERİ ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIKTIR”
  • 08 Ocak 2019, Salı 13:01

Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görüldüğü ve Türkiye’de ise dokuzuncu sırada olduğu belirtildi. Rahim ağzı kanserinin, nedeni tamamen aydınlatılmış bir kanser olduğu ve önlenebilir bir hastalık olduğu kaydedildi.

 

RİSK FAKTÖRLERİ: 

Rahim ağzı kanserinin risk faktörlerinin şu şekilde olduğu belirtildi: Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu, erken yaşta (16 yaştan önce) cinsel ilişki,  çok eşlilik, sigara içme, sağlıksız beslenme (meyve ve sebzeyi az tüketmek, rahim ağzı kanseri riskini artırır), çok sayıda doğum yapma, sosyoekonomik düzeyin düşük olması, 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı”  

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu kendiliğinden düzeldiği ve belirtilere veya hastalığa neden olmadığı kaydedilirken, bununla birlikte, “belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Bu lezyonların bir kısmı rahim ağzı kanserine ilerler, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar alır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya geldiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Bu sebeplerden rahim ağzı kanserinde düzenli tarama yaptırmak çok önemlidir.” denildi.

Rahim ağzı kanseri belirtilerinin ise şu şekilde olduğu açıklandı:

Düzensiz adet görmek (düzensiz menstrüasyon )

Adet dönemleri arasında veya cinsel ilişki sonrası (vajinal) kanama olması

Cinsel ilişki sırasında ağrı 

Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı

Kötü kokulu vajinal akıntı 

İdrar yaparken ağrı 

Tek bacakta şişlik 

TANISI

Rahim ağzı kanseri tanısı hakkında, tarama ve erken teşhis ile tedavisi yüzde yüz mümkün olan rahim ağzı kanserinin günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer aldığı ifade edildi. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkün olduğu ifade edilirken, “Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

Bugün rahim ağzı kanserinin yüzde 99,9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. Erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişiklikler HPV-DNA Testi ve PAP Smear Testi ile tespit edilmektedir.

Ülkemizde Ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV-DNA ve Pap smear testi ile taranmaktadır. HPV-DNA testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

TEDAVİSİ VE KORUNMA YOLARI

Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulandığı belirtilirken, korunma yolları ise şu sözlerle açıklandı:

Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak.

Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim.

Sigara kullanmamak.

Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek.

 RAHİM AĞZI KANSERİ NEDEN ÖNEMLİDİR? 

Rahim ağzı kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğu vurgulanarak, “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir. Düzenli rahim ağzı kanseri taramasından geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.” şeklinde ifadeler kullanıldı.  

 

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık