DARUL ERKAN YURDU

ÇERKEZKÖY 1911 DOĞANSPOR AÇIKLAMA BEKLİYOR

Çerkezköy 1911 Doğanspor Kulüp Başkanı Aktaş Güler, 1911 Kulüp yöneticileri İlhan Tural, Yusuf Kılıç ve Ender Esen basın açıklamasında bulundu. Takımın son durumu ile ilgili bilgi veren Kulüp Başkanı Aktaş Güler, kendilerine verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini ve takımın yemeklerinin kesildiği bilgisini vererek, “Eğer belediye başkanımız bizden rahatsızsa biz gideriz” diyerek istifa sinyali verdi.

ÇERKEZKÖY 1911 DOĞANSPOR AÇIKLAMA BEKLİYOR
  • 26 Aralık 2018, Çarşamba 11:01

Çerkezköy 1911 Doğanspor Kulüp Başkanı Aktaş Güler, dün basın mensuplarıyla düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi. Başkan Güler burada yaptığı açıklamasında Belediye Başkanı Vahap Akay’a da eleştirilerde bulundu. İlk yarının son maçında takımın yemeklerinin kesildiği bilgisini veren Güler, olayın yaşanmasının ardından Başkan Akay’la görüşme talep ettiklerini fakat kendilerinin hiçbir şekilde Başkan Akay’la görüşemediğini söyledi. Kulübün maddi manevi desteğe ihtiyacı olduğunu ifade eden Güler, “Eğer bizden dolayı yaşanan bir sıkıntı varsa biz gideriz ama bizde bununla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Kulübe her yıl verilen yardımlar bu yıl neden kesildi? Sorun benimle mi ilgili?” diye konuştu.

“YAPILAN DESTEĞİN 3’TE BİRİNİ BİZE VERSELERDİ TAKIM BAMBAŞKA YERLERDE OLURDU”

Sportif kariyeri hakkında bilgi veren Güler; “Daha önce 1985 yılında Çerkezköy Doğanspor genç takımında futbola başladım. Sonrasında 1990 yılında Edirne’de okumaya gittim, futboldan uzaklaştım. Sonrasında 2000’li yıllarda hakemlik belgemi alıp, hakemlik yaptım. 2010 yılında Çerkezköy Belediyespor’da yöneticiydim. Son 3 yıldır da Doğanspor’da yöneticilik yaptım. Kazım abinin başkanlığında yöneticilik tecrübem oldu. Sonrasında 1911 Doğanspor’la ilgili düşüncelerini anlattılar, olumlu karşıladım. Sonrasında belediye başkanımızla görüştük, geçtiğimiz yıl yaptıkları destekleri bu yıl yapamayacaklarını belirtti. Geçen seneki bütçenin sadece 3’te biri bize verilseydi biz daha ileri seviyeye gelirdik” ifadelerine yer verdi.

“BAŞKANLA GÖRÜŞTÜK”

Kulüp Başkanı Aktaş Güler, Belediye Başkanı Vahap Akay’la sezon başlamadan önce bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek; “Bizim mevcut belediye başkanımızla, 1911 Doğanspor’un birleşme konusunu ve diğer bütçe konularını, destek konularını görüşmüştük. Bu ilk birleşme toplantılarında ben yoktum, Sabri beyler vardı. Onlar tabi başkanla gitmiş konuşmuşlar, bazı taahhütler almışlar. Sonra bana danıştılar, bu görüşlerini aktardılar, ben de kabul ettim” dedi.

“SON MAÇTA BİZİM YEMEĞİMİZ KESİLDİ”

Sezon başında güzel transferlerle lige başladıklarını söyleyen Güler; “Sezon başında güzel transferler yaptık, hocamız iyiydi. Erdoğan hocadan da memnunduk. Sezon başında 50 bin liraya alınan futbolcu başka kulübe 80 bin liraya gitti. Yani nokta ve güzel transferler yapmıştık. Fakat parasal durumların kötü olması, bize verilen taahhütlerin yerine getirilmemesinden dolayı sorunlar yaşadık. Malzeme, ekipman, yemek, servis aracı konusunda ciddi sıkıntılarımız oldu. İlk yarının son maçında bizim yemeğimiz kesildi. Belediye bizim yemeğimizi kesti. Defalarca başkana gittik, durumumuzu anlattık, içeride olduğu halde bana ‘Yok’ denildi” diye konuştu.

“5 YILDIR YAPILAN UYGULAMA BİRDEN YASAL SORUN OLUVERDİ”

Belediye tarafından gönderilen yemeğin kesildiği bilgisini veren Güler; “Belediyeden yemek kesintisi ile ilgili yasal olarak sorun yaşayabileceklerini belirttiler. Fakat bu 5 yıldır yapılan bir uygulama. Yani yasal olarak bir sıkıntı problem olacağını düşünmüyoruz biz. 5 yıldır problem olmayan uygulama şimdi mi problem oldu” şeklinde konuştu.

“BİZDEN RAHATSIZSA BAŞKANLIĞI BIRAKIRIM”

Belediye Başkanı Vahap Akay’la defalarca görüşme talebinde bulunmalarına rağmen kendilerine uzak durduğu bilgisini veren Güler; “Biz başkanımızla sıcak bir ortam kuramadık. İsteyerek, çalışma yapamadık. Yani 13 maç oynadık, başkanımız sadece 1 maçta 5 dakikalığına geldi. Protokolde yanımıza yer ayırdık, yanımıza oturmadı. Biz kendisiyle görüştük, benim başkan olduğumdan rahatsız olup olmadığını sordum, söyledim. Kişisel bir sorun olmadığını belirtti. Ama biz bu dönemde bu davranışının neden olduğunu anlayamadık. Yani bizden rahatsızsa, başkanlığı da bırakırım” açıklamalarında bulundu.

“BİZLE MUHATAP OLMUYOR”

Kendilerine destek verilmediğini ve göz ardı edildiklerini söyleyen Başkan Güler; “Kızılpınar’a bizden daha fazla yardım ediyor, onlarla daha fazla ilgileniyor. 5 yılda yaptıklarını göz önüne alarak bunları söylüyoruz. Biz bu görevi alırken, kendisinden bazı taahhütler alarak buralara geldik. Biz son 10 yıldaki tüm yöneticilerden daha fazla cebimizden para harcadık. Kendi imkanlarımızla bu seviyeye geldik. Bize verilen hiçbir söz yerine getirilmedi. Yani yemek bile alamıyoruz. Aynı firma, yemeğin kesildiği gün, ısıtıcıyı da alıyor elimizden. Ben firma ile görüştüm, yemeğin parasını kendimizin vereceğini başkanla görüşeceğimizi belirttik. Fakat kendisiyle bir türlü görüşemedik. Bizle muhatap olmuyor. Bizi bir gün çağırıp konuşması lazım” dedi.

“GEÇTİĞİMİZ YIL 80 BİN LİRA OLAN MALZEME FİYATINI 43 BİN LİRAYA DÜŞÜRDÜK ‘ÇOK’ DENİLDİ”

Takımın ihtiyaçları ile ilgili kendilerinden liste talep edildiğini fakat listenin uzun olması sebebiyle listede kısıtlamaya gidildiğini söyleyen Güler; “Malzeme konusunda bizden liste istendi. Belediyeye liste verdik. Listenin çok uzun olduğu söylendi, kısaltma yapmamız istendi. Biz de kısalttık, parayı nasıl kendi cebimizden harcayıp diğerlerine yük olmuyorsak aynı şekilde kısıtlamalara gittik. Geçtiğimiz yıl malzeme parası 80 bin liranın üstündeydi, biz 43 bin liraya kadar düşürdük, buna çok denildi. Futbolcuların, eşofmanları, montları, kıyafetlerini hep biz kendi cebimizden aldık” diye konuştu.

“1911 DOĞANSPOR’DA TOPA VURACAK BİR TANE OYUNCU YOK”

Yaz Spor Okulları’nda eğitim alan çocukların başka spor kulüplerine yönlendirildiğini söyleyen Kulüp yöneticilerinden İlhan Tural da; “Koskoca 1911 Doğanspor’un U12, U13 takımlarının antrenman yapacağı kıyafetleri yok. Gündelik kıyafetleriyle antrenman yapıyorlar. Yani gerçekten yazık. Yaz Spor Okulları’nda 2 bin 500 öğrenciye eğitim verildi. Şu an 1911 Doğanspor’dan topa vuracak bir tane oyuncu yok. Sözde 2 bin 500 öğrenci eğitim aldı ama oyuncu yetiştirilmiyor, farklı kulüplere veriliyor. Bu şehrin oyuncuları başka kulüplere yönlendiriliyor, bu mudur altyapı? Eğer altyapı sağlam olsa bizim dışarıda oyuncu aramamıza da gerek yok. Sadece yüzde 10’unu kendi bünyemize katsak, çok harika bir takım oluştururuz” şeklinde konuştu.

“BİR TEK KARDEŞLER YAPI DESTEK OLDU”

Esnaf ve sanayicilerden de destek alamadıklarını açıklayan Kulüp Başkanı Aktaş Güler; “Biz reklam bile alamadık. Bir tek Kardeşler Yapı elle tutulur bir yardım verdi. Koskoca Çerkezköy’de sadece 1 kişi. Bunun en büyük sebebi başkanın bizim yanımızda olmaması, gereken ilgi alakanın gösterilmemesi. Forma reklamı bile alamadık. Yönetim dışında bir tek Kardeşler Yapı bize destek oldu” ifadelerine yer verdi.

Belediye Başkanının kendilerine destek verdiğinde çok daha iyi seviyelere gelebileceklerini belirten Güler; “Sanayici ve esnafla görüşmemizde yanımızda güç bekleniyor. Yani belediye başkanı görüştürse bizi birkaç kişiyle o bile çok büyük fayda sağlar. Bizi kimse kaale almıyor şu an ki durumumuzla. Şu an devre arası, bu takımın kamp yapması lazım. Ama kamp yapacak paramız yok. Düşünün belediye başkanımız, kaymakamımız bizimle birlikte maça gelse, arkasında bir destekle gelecekler. Biz iletişime geçemiyoruz ki elimizde bir güç olsun” açıklamalarında bulundu.

“DİĞER KULÜPLERDEN ÇOK DAHA İYİYİZ”

Diğer kulüplerle karşılaştırıldığında 1911 Doğanspor’un çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini savunan Başkan Güler; “Bizim hiçbir borcumuz yok. Diğer kulüplerle karşılaştırdığımızda bizim kulübümüz her konuda daha iyi. Ama bunun daha ileriye gitmesi ve ikinci yarıyı çıkarabilmesi için bir desteğe ihtiyacı var. Bizim ilk kurduğumuz takım bugünkü koşullarda kafaya oynaması lazım” dedi.

SORULARI YANITLADI

Sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, teknik direktör için görüşmelere başladıkları bilgisini verdi. Kazım Asbaş’ın neden yönetimde yer almadığı ile ilgili de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler; “Kazım abinin yönetimde olmayışının birinci sebebi Sabri abinin başkan seçilip istifa etmesinin ardından ‘başa geçmem etik olmaz’ düşüncesiyle istemedi. En son iki kişi istifa etti. Kazım abi de şu an yönetimde asil duruma geçti. İstifa edenler işlerinin yoğunluğundan dolayı aramızdan ayrıldılar. Maçlara geliyorlar, onlarla hiçbir küskünlük, dargınlık durumumuz yok” diye konuştu.

“BİZE TAAHHÜT VERMESEYDİ, DAHA FARKLI OLURDU”

Belediye Başkanı Vahap Akay’ın kendilerine taahhüt vermemesi durumunda daha farklı bir çalışma gerçekleştirecekleri bilgisini veren Güler; “Biz başkanımızla birebir görüşmemizin ardından bunları söylüyoruz. Eğer bize taahhüt vermeseydi biz Doğanspor’la yolumuza devam ederdik. Fakat bize verilen sözler tutulmadı. O yüzden böyle bir açıklama yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“A TAKIMIN İŞİNİ ÇÖZEMEDİK Kİ ALTYAPIYI ÇÖZELİM”

Çerkezköy Doğanspor’un son durumu ile ilgili bilgi veren Güler; “Doğanspor’u 1911’e maddi yardım sağlamak için satacaktık, parayı da yeni kulübümüzde kullanacaktık. Şarköy ve Malkara’da birkaç takımla görüşmüştük, fakat olmadı, anlaşamadık” şeklinde konuştu. Doğanspor’u altyapı olarak kullanmak gibi düşünceniz var mıydı? Sorusuna ise Güler; “Yani bizim için çok büyük bir maddi külfetti. Bizim tek amacımız takımı lige katıp, satmaktı. Oradaki oyuncuları U14’e, U16’ya aktardık. 1911 Doğanspor’a aktardık. O şekilde devam ediyoruz. A takımın işini çözemedik ki altyapıyı çözelim” açıklamalarında bulundu.

“AÇIKLAMA İSTİYORUZ”

Sezon başında iyi bir yönetim oluşturduklarını ve herkesin elini taşın altına koyduğu bilgisini veren Güler; “İyi bir yönetim oluşturduk. Gerçekten futbolu seven, maddi beklentisi olmayan insanlarla yönetimimizi oluşturduk. Geçtiğimiz günlerde hiç unutmam İlhan abinin oğlu geldi. ‘Baba dedi tablet alacaktın’ dedi. Tablet 600 liraydı. ‘Oğlum, sonra alırım’ dedi. Aynı gün çocuklara bin 500 lira dağıttı. Bu yönetim çok fedakarlık gösterdi. Burada herkes futbolla haşır, neşir olmuş insanlar. Herkes bir yerden destek verdi. Ama birinin çıkıp da sorması lazım, 1911 Doğanspor’un bu durumuyla ilgili açıklama istemesi lazım” dedi. Kulüp yönetiminden İlhan Tural da; “Biz 5 sene önce de başkanın yanındaydık, bugün de yanındayız. Ama o bizim yanımızda bir kere durmadı” dedi.

“BAŞKAN KENDİSİNE ‘YOK’ DEDİRTİYOR”

Güler açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü; “1911 Doğanspor başkanı belediyeye gidiyor. Başkan, kendisinin olmadığını söyletiyor. Yani önemli bir durumumuz da vardı. Yemeğimiz kesildi. Eğer biz o son maçta 3 puan alsaydık, ikinci yarı daha üst sıralara tırmanmak için şansımız daha fazlaydı” diye konuştu.

“O PARA ASLA BİZE VERİLMEDİ”

Çerkezköy 1911 Spor Kulübü eski başkanlarından Uğur Erem’in de kendilerine destek olunacağı ile ilgili sözü olduğunu söyleyen Güler; “Eski başkan Uğur beyle biz görüştüğümüzde bize meclisten yardım çıkacağını belirtmişti. Meclis kararıyla yardım olacağını belirtmişti. O para bize verilmedi. Bugüne kadar ağzımızı açmadık. Ama biz de bir noktaya geldik” şeklinde konuştu. Kulübün durumunun üst yöneticilerin hatası olduğunu söyleyen Kulüp yönetiminden İlhan Tural da; “170 bin nüfusu olan bir Çerkezköy 3-5 kişinin sırtından mı geçinecek. 150 bin nüfusu olan Akhisar birinci ligde, ama biz sürünüyoruz. Bunlar üst yöneticileri hatası” açıklamalarında bulundu.

İSTİFA SİNYALİ

Koşulların bu şekilde gitmesi durumunda istifa edebileceğini söyleyen Güler; “Bir hafta içinde koşullar böyle devam ederse istifa edebilirim” dedi. Yönetim de başkanı yalnız bırakmayacağını ve onunla birlikte istifa edeceklerini söyledi.

“KİMSEYE KÜSKÜNLÜK, DARGINLIĞIMIZ YOK”

Takımın kapısının herkese açık olduğunu söyleyen Başkan Güler; “İkinci yarı 1 veya 2 oyuncuyla yollarımızı ayırabiliriz, daha iyi oyuncular almak için görüşmelerimiz sürüyor. Takviye yapacağız. Hedefimiz sezonu ilk 5’te bitirmek. Çerkezköy’de eski yöneticileri de bu takıma sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu hepimiz için önemli. Takımın iyi bir yerde olması kente de sanayiciye de vatandaşa da kazandırır. Bizim kimseyle küskün, dargınlık gibi bir durumumuz yok. Herkese kapımız açık” ifadelerine yer verdi.

 

Hüseyin GÖKÇELİ
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık