“GELECEĞİM SENSİN” PROJESİ STRAZBURG’DA!

Trakya Üniversitesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde düzenlenen Gönül Elçileri projesi kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikriyle hayata geçirdiği “Geleceğim Sensin” projesini temsil eden 7 kişilik orkestra, Türkiye ve dünya çapında bir ilke imza atarak, Strazburg’daki Avrupa Konseyi’nde muhteşem bir konser verdi.

“GELECEĞİM SENSİN” PROJESİ STRAZBURG’DA!
  • 12 Nisan 2019, Cuma 15:53

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 üye ve 5 gözlemci üye olmak üzere 52 ülkeden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi çok sayıda parlamenterin katıldığı yıllık toplantı sırasında, Strazburg’daki Avrupa Konseyi binasının fuaye alanında bir konser veren Trakya Üniversitesi Geleceğim Sensin Orkestrası, Avrupa’nın kalbinde, Strazburg’da, alaturka enstrümanlarla icra ettiği “Mozart Türk Marşı” ve “Neşeye Övgü” gibi eserlerle birlikte, “Çanakkale Türküsü”nden “Uzun İnce Bir Yoldayım”a, “Nihavent Longa”dan “Vardar Ovası”na, “Drama Köprüsü”nden “Üsküdar’a Gider İken”e kadar bir çok ünlü Türk eserini seslendirerek büyüleyici bir performans sergiledi.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Konser öncesi ve sırasında misafirlere, projenin tüm aşamalarının anlatıldığı İngilizce film izletildi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer yönetiminde, Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası’nı temsilen 7 kişilik ekibin verdiği konser, dakikalarca ayakta alkışlandı. Avrupa Konseyi’ne Trakya Üniversitesi’ni temsilen, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu, Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Özel Kalem Müdürü ve Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada ile birlikte, koro ve orkestrayı oluşturan öğrencileri temsilen, 7 kişilik bir ekip katıldı. Yaklaşık 1 saat süren konserin sonunda ise katılımcılar, ekibin ortaya koyduğu caz performansıyla keyifli dakikalar yaşadı.

‘EDİRNE’DE VE BÖLGEMİZDE NELERİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ?’

Konser öncesi, Avrupa Konseyi’nde parlamenterler ve konsey çalışanlarına yönelik bir konuşma gerçekleştiren Dr. Nilgün Tabakoğlu, “Bugün çocuklarımızla birlikte Avrupa Konseyi’nde, sizlerin karşısında olmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz. Hepinize Türkiye’den, Edirne’den selamlar, sevgiler getirdik. Yaklaşık 1 yıl önce yola çıkarken, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan ‘Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi’ bizim ilham kaynağımız oldu. Türkiye’nin yüz akı kurumlarından biri olan Trakya Üniversitesi olarak, ‘Edirne’de ve bölgemizde neleri değiştirebiliriz?’, ‘Ülkemize, toplumumuza nasıl fayda sağlayabiliriz?’ düşünceleriyle harekete geçtik. Ve odağında geleceğimizin teminatı çocuklarımızın olduğu bir çalışma gerçekleştirmeye karar verdik. ‘Geleceğim Sensin’ adını verdiğimiz projemizle, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı hocalarımız, Edirne’nin dezavantajlı bölgelerindeki ilk ve ortaokullarda öğrenim gören çocuklarımıza yönelik bir yetenek taraması gerçekleştirdi. Bu taramada seçilen çocuklarımız, konservatuvarımızda uzun süreli bir temel sanat ve müzik eğitimi aldı, eğitimlerimiz halen aralıksız bir şekilde devam ediyor. Sesleri güzel olan öğrencilerimiz koroya dahil edilirken, enstrüman çalabilme yeteneği olanlar ise enstrüman eğitimine alındı. Bu doğrultuda ‘Trakya Üniversitesi Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası’nı kurduk. Eğitimlerle birlikte inanılmaz bir gelişim gösteren çocuklarımız, bu süreçte çok önemli konserlere imza attı. Edirne’de gerçekleştirilen ilk konserin ardından, Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilerek onurlandırıldık. Çocuklarımız, Kasım 2018’de, Ankara’da, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde unutulmaz bir konser verdi. Projemizi, Türkiye’nin 81 ilindeki vali eşlerine rol model olarak anlatmanın gururunu yaşadık.” dedi. 

“AVRUPA’NIN KALBİNDE OLMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ”

Bugün, bir hayallerini daha gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Dr. Nilgün Tabakoğlu, “Geleceğim Sensin Koro ve Orkestramızı temsilen 7 öğrencimizle birlikte, Avrupa’nın kalbinde, Strazburg’ta, Avrupa Konseyi’nde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle sizlere, bugün bizimle birlikte olamasalar da, projemizde görev alan tüm gönüllü hocalarımızla birlikte çocuklarımızın selamlarını, sevgilerini de getirdik. Sürdürülebilirlik ilkesiyle çıktığımız bu yolda, çocuklarımızı her anlamda desteklemeye devam edeceğiz… Bugün artık, onlara açtığımız yeni ufuklar sayesinde, projeye dahil olan 55 çocuğumuzdan 8’i konservatuvar öğrencimiz, birçok öğrencimiz de bu hedef için var gücüyle çalışıyor. İnanıyoruz ki, Geleceğim Sensin projemiz bundan sonra da yeni başarılarla yoluna devam edecek. Projede emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. Projemiz elbette burada sona ermiyor. Yeni sürprizler ve daha büyük hedeflerle sesimizi tüm dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZA YENİ BİR UFUK AÇTIK”

Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun ardından bir konuşma gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Bugün hem bizler hem de çocuklarımız için çok özel ve anlamlı bir gün. Tamamen gönüllülük esasıyla yaktığımız küçük bir kıvılcımın her geçen gün büyüyerek Strazburg’a, Avrupa Konseyi’ne kadar ulaşmasından onur duyuyoruz. Sizlere selamlarını getirdiğimiz, medeniyetlerin buluşma noktası olan Edirne, çoğulculuğun ve çok kültürlülüğün dünyadaki merkezi niteliğinde bir şehir. Edirne, Türk medeniyetindeki hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünün yeryüzündeki yansıması. Biz de Trakya Üniversitesi olarak, tarihte önemli işler başarmış, dünya tarihine yön vermiş Edirnemize, ufuk açıcı, yol gösterici bilimsel ve kültürel çalışmalarla hizmet verme gayretindeyiz. ‘Geleceğim Sensin’ adlı projemizle de, yaşadığımız toprakların köklü ve zengin mirasına önemli bir katkı sunduğumuza inanıyoruz. Bu projeyle, eğer çalışılırsa, istenilirse, sebat edilirse, emek ve destek verilirse çocuklarımızın üniversite sıralarında, sahnelerinde, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ve hatta bugün olduğu gibi dünyanın en güzel yerlerinde olabileceklerini göstermiş olduk. ‘Çalışsam, gayret etsem ne olacak?’ gibi düşünceleri bu proje sayesinde kırdık. Çocuklarımıza yeni bir ufuk açtık, koyduğumuz hedeflerle onları sımsıkı yaşama bağladık. Gönül isterdi ki, bugün 55 kişiden oluşan tüm koro ve orkestramızla birlikte Strazburg’da olalım, ancak tüm ekibimizi temsilen bugün 7 evladımız burada. Bizimle birlikte olamayan çocuklarımız ve Hocalarımız adına, Avrupa Konseyi’nin tüm üyelerini Edirne’ye davet etmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Avrupa Konseyi’nin amaçları arasında, azınlıklar, ırkçılık, hoşgörüsüzlük ve yabancı düşmanlığı, sosyal dışlanma gibi sorunlara çözüm aramak, Avrupa kültürel benliğinin oluşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak gibi idealler yer aldığını belirten Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Çok benzer amaçlara hizmet eden Geleceğim Sensin projemizle, Avrupa Konsey’inde olmak hepimiz adına çok ayrı ve özel bir anlam taşıyor. Bu düşüncelerle, her daim ilgi ve desteklerini yanımızda hissettiğimiz Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi başta olmak üzere, fikir sahibi Eşim Dr. Nilgün Tabakoğlu’na, Gönül Elçisi hocalarımıza, çocuklarımıza ve kıymetli ailelerine teşekkür ediyorum. Bizleri burada misafir eden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisimize şükranlarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konsere, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Başkanı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyetin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Konseyi Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği adına Büyükelçi Kaan Esener ve Avrupa Konseyi’ndeki birçok ülkeyi temsil eden parlamenterlerden oluşan çok sayıda izleyici katıldı. Konser programı, Geleceğim Sensin Koro ve Orkestrası ile katılımcıların onuruna verilen yemeğin ardından son buldu. 

 

Fırat Yakut
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık