ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 13 Şubat 2019, Çarşamba 17:37
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

AİLENİN EN ÇALIŞKAN AMA ÖRSELENEN BİREYİ: HALK EĞİTİM MERKEZİ 

Çerkezköy’de en aktif çalışan kurumların başında, Halk Eğitim Merkezi geliyor. Böyle bir kurumun var oluşu, Çerkezköy için deyim yerindeyse bir nimettir.

Hani, ‘Bacasız Fabrika’ şeklinde bir deyim vardır ya, işte bu deyimin Çerkezköy’deki karşılığı Halk Eğitim Merkezi’dir.

Fabrikalar şehrinde bacasız fabrika olmak, her kurumun harcı da değildir.

Neden bacasız fabrika diyorum?

Çünkü Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi; yetişmiş, bilgili, herhangi bir konuda eğitim almış insanlar yetiştiriyor da ondan. İnsan yetiştirmek, herhangi bir ürünü imal etmek gibi basit bir iş de değildir.

***

Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi, her yıl yüzlerce kurs verirken, bu kurslardan da binlerce insan faydalanıyor.

Okuma yazma bilmiyorsanız, gidip okuma yazma öğreniyorsunuz.

Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, özel eğitim kurumlarına harcayacağınız paralar yerine gidip ücretsiz bir şekilde yabancı dil öğreniyorsunuz.

Bilgisayar becerileriniz yoksa, gidip bu konuda eğitimler alıyorsunuz.

Evinde oturan, kafası karışık, “Neler yapabilirim” acaba şeklinde düşünen birisiyseniz yine yolunuz Halk Eğitim Merkezi’ne düşüyor.

Yani adı üstünde Halk Eğitim Merkezi ve Çerkezköy’de halkı gerçekten de eğitmeye çalışan bir eğitim merkezi.

***

Çerkezköy’de böyle bir nimet varken; Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu konuma, binasına bakınca gerçekten ‘yazık’ diyorsunuz.

Her yıl binlerce insanın eğitim aldığı, bilgi sahibi olduğu ve hatta meslek sahibi olmasına vesile olduğu bu kurumun binası, gerçekleştirdiği faaliyetlere nazaran hiç ‘yakışmayan’ ve ‘yetmeyen’ bir durumda.

Yani bu kurum, ailenin en çok çalışan ve fayda sağlayan bireyi ama belki kendisi de fedakârlık yaparak ama ailenin karar vericileri tarafından evin en küçük ve köhne odasına layık görülen, hak ettiğini alamayan bir pozisyonda.

Durum böyle olunca, o fedakarlık gösteren kurum bir süre sonra hayallerini ve umutlarını da kaybetmeye başlayabiliyor.

***

O zaman şöyle net ifadeler kullanalım:

Çerkezköy Halk Eğitim Merkezi’ne yeni bir bina lazım. Bu binanın bir albenisi olması lazım. Yani evin köhne ve küçük odası şeklinde olmaması lazım.

Halk Eğitim Merkezi’ne gitmek isteyen kursiyerler, böyle bir ekonomik sıkıntının yaşandığı bir dönemde, bir öğünün ekmek parasını yol parasına veremeyecek bir durumda. Yani Halk Eğitim Merkezi, halka uzak bir konumda.

***

Zamanında gerekli eğitimini alamayan insanlar için büyük bir fırsat olma özelliği taşıyan Halk Eğitim Merkezi için Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban başta olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş ve ailenin diğer karar vericileri tarafından masaya yatırılıp düşünülmesi gerekiyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık