ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 28 Ocak 2019, Pazartesi 11:27
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

AKAY vs KOZUVA

Çerkezköy Belediye Başkan Adayları Vahap Akay ile Süleyman Kozuva'nın benzer ve zıt yönlerini toparladım. İkisini de gözlemlediğim kadarıyla kaleme aldım. Yanıldığım konular olabilir; çünkü hiç kimse göründüğü gibi değildir; hele ki siyasette…

***

İki adayın da aile şirketi var. Her iki ailenin de yapı market üzerine firmaları var. Yani hem Akay ve hem de Kozuva aileleri yapı market yani ‘nalbur’ sahibi birer aday.

***

Her iki aday da daha önce seçim kazanmış iki isim. Vahap Akay, önceki dönem, iki dönem üst üste belediye başkanlığı yapmış ve üçüncü dönem için de belediye başkan adayı olan Ali Ertem karşısında Çerkezköy Belediye Başkanlığını kazanırken, Süleyman Kozuva da Çerkezköy'ün en önemli ve kritik kurumlarından biri olan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Başkanlığını iki dönem üst üste kazandı. Kozuva ÇTSO Başkanlığı görevi devam ederken, görevinden istifa ederek önce Çerkezköy belediye başkan aday adayı, şimdi ise adayı oldu.

***

Her iki güçlü aday da deyim yerindeyse "buranın yerlisi". Yani her iki aday da Trakya kızanı…

***

Akay da, Kozuva da sempatik birer aday. Ben her ikisini de sempatik görüyorum.

***

İkisinin de merak uyandıran yapıları var. Fakat Belediye başkanlığı döneminde halkla daha çok iç içe olması, konuşma tarzı ve insanlara yaklaşımı net bir şekilde ortada olan Akay'a olan merak daha az diyebiliriz. Başkan Akay, kesilmiş bir karpuz ise Kozuva da kesilmeyi bekleyen bir karpuz. Yani Vahap Akay’ın tatlı ve güzel bir karpuz olup olmadığını herkes kendine göre biliyor; ama Süleyman Kozuva’nın henüz tadına bakılmadı… Ve ayrıca 'yeni' her zaman daha çok rağbet görür ve merak edilir.

***

Gerçekçi konuşursak; her iki isim de ‘yokluk’ görmemiş, varlıklı ailelerin çocukları. Ama sakın yanlış anlaşılmasın! ‘Yokluk’ görmedikleri için de şımarık zengin çocukları olmak yerine, var olanın üstüne bir şeyler katmayı başaran iki isim. Bu belki de ailelerinin onları yetiştirme tarzlarındandır.

***

Zıt yönlerine gelecek olursak;

Vahap Akay, CHP’li; Süleyman Kozuva AK Parti’li.

Süleyman Kozuva Cumhur İttifakı’nın adayı; Vahap Akay Millet İttifakı’nın adayı…

***

Hitap konusuna; Akay, üstündeki heyecanı atlattığı için ve belki de biraz da tecrübeden dolayı daha akıcı konuşabiliyorken; Kozuva ise daha geride kalabildiğini söyleyebilirim. Yani Akay, bir topluluğun önüne çıktığında yaptıklarını ve yapacaklarını akıcı bir şekilde, bir hatip edasıyla anlatabiliyor. Fakat şöyle bir şey daha var; Kozuva sokakta veya sohbet ortamında daha rahat bir şekilde konuşup kendisini ifade edebiliyor. Kozuva’nın üstündeki heyecanı atmasından sonra farklı bir gelişme olup olmayacağını hep beraber göreceğiz.

Ama diksiyon ve Türkçeyi düzgün kullanmada her iki adayda da sıkıntı olmadığını düşünüyorum.

***

Akay mı daha çok otoriter yoksa Kozuva mı daha çok otoriter?

Otoriterliğin iyi veya kötü bir şey olduğunu kendimce ifade etmeden; Akay’ın daha çok otoriter durduğunu düşünüyorum. Otorite’nin sözlükteki anlamları şu şekilde; hakimiyet ve emretme kudreti, yaptırım koyma ve kullanma gücü…

Yani Akay otoriter bir yapıdayken, Kozuva ise daha mütevazi, çevresine danışan bir isim.

***

Kozuva, ticarette Çerkezköy ve Türkiye sınırlarını aşan bir yetkinliğe sahip. Böyle bir durumda bu ticari başarının Kozuva’nın üstünde daha ağır bastığını görebiliyorum.

***

Günümüzün kaçınılmaz gerçeği sosyal medyada an itibariyle;

İnstagramda Kozuva’nın 2 bin 304 takipçisi, Akay’ın 11 bin takipçisi;

Twitterda Akay’ın 5 bin 121, Kozuva’nın 375 takipçisi;

Facebookta Kozuva’nın yaklaşık 5 bin; Akay’ın ise 40 bin takipçisi var.

Bu durumda Akay’ın daha avantajlı olduğu görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyayı işaret ettiği bu seçimde Kozuva’nın Akay karşısında sosyal medyada daha az takipçisi olmasının nasıl sonuçlar doğuracağı muamma olsa da; önümüzdeki günlerde Kozuva’nın sosyal medyada bir sıçrama yapması da kaçınılmaz bir durum olarak karşımızda duruyor.

Öte yandan Twitterda Vahap Akay ile Süleyman Kozuva’nın birbirlerini takip ettiğini de hatırlatırım.

***

Aklıma gelenler bunlar;

‘O eksik, bu fazla’ tespitlerine nazaran ben her iki ismin de özünde iyi insanlar olduğunu düşünüyorum; siyasetin insanları ayrıştırdığı, böldüğü ve hatta düşman ettiği bu zamanda seviyeli, ölçülü, saygı ve sevgi çerçevesinde bir seçim yarışı olmasını diliyorum. Kozuva’nın Akay’ı ziyaret etmesi benim gibi herkesin hoşuna gitmiştir. Bu açıdan hem Kozuva’yı ziyaret ettiğinden dolayı; hem de Akay’ı ziyareti kabul ettiğinden dolayı tebrik ediyorum.


 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık