ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 11 Mart 2019, Pazartesi 18:19
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

AKAY’IN ARTISI, KOZUVA’NIN EKSİSİ

Tekirdağ’da yerel seçimlerin en çekişmeli geçtiği ilçe Çerkezköy. Bunu, Bakanların ve Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Kadir Albayrak’ın sürekli Çerkezköy’e gelmesinden anlayabiliriz.

Böyle çekişmeli bir yerde, herkes kendi penceresinden bakarak ‘bu seçimi bu aday kazandı’ diyebiliyor. Herkes kendi penceresinden bakıyor çünkü genel siyasetin kutuplaştırdığı insanlar, diğer adayın ne dediğine ve diğer adayı destekleyenlerin ne dediğine, niye desteklediğine bakmıyor, dinlemek bile istemiyor.

***

Şu soruyu da sormak gerekiyor; genel siyaset Çerkezköy’ü de etkiliyor mu?

Eğer genel siyaset Çerkezköy’ü etkilerse, yapılan en son seçimdeki sonuçları göz önüne almamız gerekiyor.

Bu soruyu niye soruyorum?

‘Beka sorunu’, ‘açık mikrofon’ ve ‘ezan’ tartışması yaygın medyada ve sosyal medyada sürekli seçmenin önüne çıkan konular.

***

AK Parti için Çerkezköy ve belki de Kapaklı çok önemli ve kazanılması gereken ilçeler olarak görülüyor. 2014 Yerel Seçimlerinde olduğu gibi Tekirdağ’da 12-0 mağlubiyetini bir kez daha yaşamak istemeyen AK Parti, özellikle Çerkezköy’e ayrı bir önem veriyor.

Geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Çerkezköy’e gelmesi, oy istemesi bunu çok net bir şekilde gösteriyor.

CHP’de Çerkezköy’ü ve belki de Kapaklı’yı ‘kaybetme ihtimali olan ilçeler’ olarak görüyordur. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Adayı Kadir Albayrak’ın sürekli Çerkezköy’de olması ve Akay’ın yapacağı bütün mitinglerde yanında olacağını söylemesi bunu gösteriyor. Albayrak’ın Akay’a nasıl bir katkı sunacağı ise muamma! Artısı mı olur, eksisi mi olur ben tam olarak kestiremiyorum.

Vahap Akay, Çerkezköy’de istediği havayı yakalayıp yakalamadığını bilmiyorum ama Süleyman Kozuva gibi genel siyaseti işin içine karıştırmamaya özen gösteriyor.

***

Tek pencereden bakınca her iki aday da kazanıyor, ama farklı pencerelerden bakınca bu seçimde kim seçilirse seçilsin sürpriz olacağı düşüncesindeyim. 

Danışmanları belki söylemiyordur ama biraz alıngan olduğunu anladığım Kozuva’ya ben çekinmeden söyleyeyim…

Daha önce, belediye başkan aday adaylarının olduğu dönemde şöyle demiştim; “Vahap Akay yıkılmaz bir kale midir” diye.

Eğer yıkılmaz bir kale ise bunun sebepleri var ve eğer Kozuva kazanmak istiyorsa bu sebeplere dokunmak zorunda.

***

Dediğim gibi tek bir pencereden bakmamak gerekiyor.

Yani Çerkezköy’de önümüzdeki seçimin kilit oyuncuları, seçimin rengini veya gidişatını değiştirecek olanlar kadınlardır.

Nasıl mı?

Yaygın medya ve sosyal medya etkisiyle genel siyasetin yerele sirayetini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Çünkü benim gördüğüm kadarıyla erkekler genel siyasete kilitlenmiş durumda. Yani isme değil partiye oy verme eğilimindeler. Bunun için de Akay’ın AK Parti’li erkek seçmenden oy alması zor.

Ama kadınlar öyle değil.

Kime oy vereceksin dediğim, bütün ailesi, akraba-i taallukatı AK Parti’yi destekleyen bir kadın, “Şu parkı kim yaptı?” diye sordu.

Yine ailesi, akraba-i taallukatı AK Parti’yi destekleyen başka bir kadına aynı soruyu sorduğumda, Akay’ı kastederek “Vallaha oy kullanmaya giderken şu adamın gülüşüne kanmasam iyidir” diye cevap verdi.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Çerkezköy’de yaşayan her kadın seçmen, Vahap Akay’a oy verme potansiyeline sahip.

Kadınların gönüllerini parklarda yaptığı çevre düzenlemesiyle kazanan Akay’ı park üzerinden eleştiren Kozuva yanlış bir strateji izliyor.

Akay’ın bir artısı budur; Kozuva’nın da bir eksisi budur. Artıyı eksiye döndürmek zor gibi gözükse de, eksiyi artıya çevirmek ve eşit bir konuma gelmek zor değil benim kanaatimce…

Yani Çerkezköy’de seçimin sonucunu belirleyecek olanlar kadınlardır. Stop.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Talha Talha 17.03.2019 23:05

Kozuva Kazanacak

yukarı çık