ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 08 Ocak 2019, Salı 13:22
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

ÇERKEZKÖY VE POŞET

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan ücretli poşet uygulaması, Çerkezköy’ün de gündeminde. Tabii her yerde olduğu gibi bu uygulamayı destekleyenlerden çok eleştirenler var.

Benim bu konu hakkındaki görüşüm ise uygulamayı destekler nitelikte.

***

Çünkü bedavayı seven bir toplum olarak bedava olan poşetler büyük bir vurdumduymazlıkla alınıp tüketiliyordu. Yani ne de olsa bedava diye har vurulup harman savuruluyordu. Kullanılan poşetler çöpe atılsa yine iyi, en hafif bir rüzgarda havada uçuşan poşetler beliriyordu. Ormanlar, piknik alanları ve sokaklar poşetlerden geçilmiyordu. Tabii bu durum biraz da toplumun çevre bilinciyle alakalı ama ne yazık ki çevreye atılan çöplerin büyük kısmını poşetler oluşturuyor. Çünkü bedavaydı.

***

Onca pahalılığa gıkını çıkaramayan bu toplum, 25 kuruş yüzünden demediğini, yapmadığını bırakmadı. Tabi çoğu şov amaçlıydı. Eşekle markete gideni mi dersiniz, poşetleri yıkayıp asanı mı dersiniz, poşeti memnun kalmadı diye geri iade edeni mi dersiniz ve hatta poşetin nasıl geri iade edileceğini gösteren sosyal medyacıları mı dersiniz; hepsi dünyanın sonu gelmiş gibi bir hale büründü.

***

Poşetlerle ilgili Çerkezköy esnafının nabzını yoklarken 50’li yaşlarında bir esnafın tepkisi durumu özetler nitelikteydi.

“Poşet uygulaması nasıl gidiyor” diye sorduğum esnaf amcamız, “Ne gerek vardı yahu. Her şey halledildi tek bir poşet sorunumuz kalmıştı” diye cevap verdi.

“Peki poşeti paralı olarak satıyor musun?” diye sorudum, o da “Evet, hatta bugün bir müşterim aldığı ürünler için dört poşet istedi, ben de ücretli olduğunu hatırlatınca hiç poşet almadan çıkıp gitti.” dedi. 

Uygulamaya tepki gösteren amcamız, uygulamanın işe yaradığını uygulamalı olarak görse de halen tepkili. Poşetler ücretsiz olsaydı, o amcamız dört poşeti hiç ihtiyacı olmamasına rağmen verecekti. Ama sırf paralı diye, poşetsiz bir şekilde çıkıp gitti.

***

Öte yandan esnafa poşetin tanesinin gelişi 10-15 kuruş olduğunu öğrendim. 10-15 kuruşa gelen poşeti 25 kuruşa satıp, akşam markete gidip poşet almak mecburiyetinde kalacağını düşünerek tepki göstermek küçük düşündüğümüzün en büyük kanıtıdır.

Bence poşetin 25 kuruş olması bir poşetin bir markete veya herhangi bir işletmeye gelişine göre pahalı olsa da temsili bir fiyattır.

***

Evet, insanlar, “Damlaya damlaya göl olur” atasözünün farkındalar ve belki de bunun için 25 kuruşun hesabını yapıyorlardır ama bu uygulamanın artık hiç poşet kullanılmamasına vesile olacağını düşünüyorum.

Eğer o 25 kuruşların çok önemli (belki de gerçekten önemlidir) olduğu düşünülüyorsa, zaten doğal olarak alışveriş torbaları da zamanla olacaktır. Ve böylece markete gidildiğinde hem poşet kullanılmamış olacak hem de 25 kuruş da harcanmamış olacak… Bence olay bu kadar basit…

***

Biz basit olayları büyütmeyi sevdiğimiz için, gereksiz bir tartışmayı sürdürüp konuşmayı seviyoruz.

Avrupa’daki uygulamalara özenen insanlarımız bile bu uygulamaya karşı çıkıyorsa, sırf konuşmak için sürdürülen bir tartışma olduğunu gösteriyor zaten.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık