ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 09 Ocak 2019, Çarşamba 15:10
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

ÇERKEZKÖYLÜLÜK BİLİNCİ

‘Çerkezköylülük’ terimini ilk defa Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’dan duydum.

Kulağıma ilk geldiğinde ise ‘Osmanlıcılık, İslamcılık, Turancılık’ gibi Osmanlı Devleti’nin dağılmasını engellemek için ortaya atılan fikir akımları geldi.

***

Akay, ‘Çerkezköylülük’ ile ilgili şöyle diyor: “Görev sürecim boyunca herkese eşit ve ortak hizmet etme anlayışıyla çalışmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kentimiz 81 ilden göç alıyor. Bu vatandaşlarımızı Çerkezköylülük bilinci ile ortak hemşericilik anlayışında buluşturmaya gayret ettik. Bizler işimiz, aşımız için bu topraklarda buluştuk. Çerkezköylülük bilincini oluşturmak ve kültürümüzü yaşatmak adına hepimizin üzerine büyük sorumluluklar düşüyor.”

***

Bir şehirde yaşayan insanların ortak paydası, içinde yaşadıkları, bir toplum olabildikleri şehirdir. Yani hem ismen hem de cismen bir ortak payda vardır.

Çerkezköy bazında düşünecek olursak, “Ben Çerkezköylüyüm” şeklinde bir tabir bugüne kadar hiç duymadım.

Çerkezköy’ün ortak değerler etrafında birleşen, beraber kalkınan, geleceğe beraber adım atan vatandaşları, bu bilinçte olması gerekiyor.

Yani bu konuda Başkan Vahap Akay haklı.

Yani işin özü, “Doğduğun yer değil, doyduğun yer memleketindir” sözüne varıyor. Tabii kimseye asıl memleketini unutsun veya yok sayılsın denilmiyor ama hep beraber doyduğumuz yer olan Çerkezköy için de “Çerkezköylüyüz” denilebilmeli.

***

“Çerkezköylülük” bilincinden bahsetmişken, Çerkezköy’ün E-Spor’daki gururu Dünya Şampiyonu Kaan Çekli’den bahsetmemek olmaz.

***

Kaan’la yaptığımız röportaj bugün gazetede kendine yer buldu. Kendisi İstanbul’da yaşayan ama ailesi Çerkezköy’de olan Kaan, 75. Yıl Ortaokulu’ndan ve Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi’nden mezun. Bu iki okulu söylerken gururla telaffuz ettiğini fark ettim. Bu gururlu ifade benim için bir Çerkezköylülük bilincidir.

***

İşin parasında değilim ama icra ettiği spor dalında bir başarı simgesi olan ödülü de yazmamak olmaz. Geride bıraktığımız yıl yani 2018’de Çin’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda birinci olan ve 150 bin dolarlık birincilik ödülünü almaya hak kazanan Çekli, oyun oynayarak elde ettiği başarılarının yanında yine geçtiğimiz yıl üniversiteden mezun olmayı da başarmış. Çekli’nin üniversite sınavında Çerkezköy birincisi olduğunu ve Yeditepe Üniversitesi İngilizce tercümanlık bölümünü tam burslu kazandığını, üniversite hayatının yanında dünya çapında düzenlenen E-Spor turnuvalarına katıldığını, böyle yoğun ve emek isteyen bir işe rağmen mezun olmaya başarması, Boğaziçi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora planlarını da yazmamak olmaz.

***

Kaan’la konuşunca ‘işte bu’ diyesim geldi. Çünkü öyle karmaşık bir haldeyiz ki, bir işin yanında başka bir işi becerebileceğimizi düşünemiyoruz.

***

Kaan Fujitora Çekli, E-Spor’a yönelmek isteyen, bilgisayar başında durduğu için ailesiyle tatsızlık gençlere ve ailelerine de şöyle bir mesaj veriyor; eğer okulda başarılıysanız zaten aileniz sizin bilgisayar başında oturmanıza ses etmeyecektir. Ama okulda başarısızsanız, ailenizle uyumlu değilseniz aileniz doğal olarak bu sorunu bilgisayar oyunlarına bağlayacaktır. Bunun için önce gerçek hayatta başarılı olmayı deneyin daha sonra sanal dünyadaki başarıya odaklanın…

***

Böyle mantıklı konuşan bir Çerkezköylüyü, Çerkezköy’deki okullarda öğrencilerle bir araya getirip konuşma yapması sağlanabilir. Bu görev ise sanırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne düşüyor… Kaan’ı daha çok merak edenler ise yaptığımız röportajı hem bir arka sayfadan hem de web sitemizden okuyabilirler…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık