ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 17 Aralık 2018, Pazartesi 9:54
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

GELECEĞE BAKMAK

Geçmişin karanlık izlerinde kalmak, geleceğe dair hiçbir planı olmayanların işidir. Bunun için geçmişten ziyade gelecek konuşulup, düşünülmelidir.

★★★

Evet, geçmişin iyi ve kötü tecrübelerinden faydalanılmalıdır fakat geçmişte çakılı kalmak geleceği heba etmektir.

★★★

Geçmişin zaferi, geleceğin zaferi değildir. Bu sadece övünülecek bir durumdur. Geleceğin zaferi, şimdinin eylem ve girişimleri, planı ve vizyon şeklidir.

★★★​​​​​​​

Geçmiş, geçmişte yenilen yemeklerse, o yenilen yemekler sadece sizin gelişip büyümenize veya hayatınıza devam etmenizi sağlamıştır. Yani gelecek için küçük bir girişimdir. Şimdi ve gelecekte yemek yemeyi ret ederseniz ve zaten geçmişte yemek yediğinizi bahane ederseniz ölürsünüz. Yani geçmişte kalmak, geleceğinizi teminat altına almaz.

★★★​​​​​​​

Bu hayatın her alanında böyledir. Geçmişte iyi olduğunuz birisi gelecekte de iyi olmayabilir. Geçmişte iyi olduğu için gelecekte de iyi olacağı kesin değildir. Şimdi ve gelecekte kötü olan birisi, geçmişte iyi olduğu için iyi olamaz. Şimdi ne ise odur.

★★★​​​​​​​

Geleceği tasarlamak, planlamak bir amaçtır, gayedir ve en iyisi de hayaldir. Hayal etmek ile planlamak arasında da fark vardır. Plan somuttur, hayal ise hem somut hem soyuttur. Yani plan mantıktır; hayal mantık üstüdür.

Bu durum en güzel Albert Einstein’ın sözüyle açıklanabilir: ““Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.”

★★★​​​​​​​

Benim de şöyle bir sözüm var: Geçmiş, gelecektir; gelecek ise çoktan geçmiştir...

★★★​​​​​​​

Bir idealiniz, bir amacınız yoksa gelecekte bir ideal, amaç sahibi olmaya vaktiniz kalmayacak.

★★★​​​​​​​

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, gelecek için yapılacak en iyi yatırımları şu şekilde sıralıyor:

-Yabancı dil öğrenin.

-Bir konuda uzmanlaşın.

-En pahalı eğitim en iyi eğitim değildir, dünya çapındaki hocaların online eğitimlerinden faydalanın.

-Farklı fikirleri okuyun. Sabit fikirli olmayın.

-Evrensel olun.

-Mutlu olun.

★★★​​​​​​​

Ve en büyük problem, şimdiki konumun elden kayacağı endişesi.

Bu durum, kendi başına sorumluluk almaya korkan insanların en çok korktuğu bir problemdir. Şimdikini elde tutmaya çalışma çabası yine geleceği heba eden en büyük sorun…

★★★​​​​​​​

Ve aşk…

Geleceği görmeme, şimdiyi elinde tutma çabası ve geçmişin karanlık dehlizlerinde gömülü kalmak aşkı bayatlıyor, geleceği daha da bayatlıyor.

​​​​​​​

★★★​​​​​​​

Nasıl lise yıllarında sevdiğini unutamayan birisi yeni bir aşka yelken açamıyorsa, şimdi anlaşamadığı veya içinde sevgi beslemediği bir insanı yine de elinde tutma çabası içine giriyorsa ve gelecek için daha iyi bir hayal kuramıyorsa, bu aşk değil düpedüz enayiliktir.

★★★​​​​​​​

Evet, belki de en öncelikli konumuz bu kötü alışkanlıklarla etrafı sarılmış kötü huylu aşktan kurtulmamız olmalıdır.

“Unutamıyorum” diyor; karşı tarafa sorsan ‘o kim’ diyecek. Öyle kötü, öyle çirkin aşklar…

★★★​​​​​​​

Eğer geleceğinize bakmak istiyorsanız, şuan yaşadığınız ilişkinize, aşkınıza da bakın. Çünkü belki de en büyük engel budur.

★★★​​​​​​​

Aşkı, sevmeyi ve sevilmeyi gelecekten ayrı düşünürseniz büyük bir hataya düşersiniz. Sevgisiz bir gelecekse hayaliniz, varsın olmasın.

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık