ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 29 Mart 2019, Cuma 10:16
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

HAYIRLI OLSUN

Seçimden önceki son yazım olacağı için şimdiden ‘hayırlı olsun’ diyorum. Kim seçilirse seçilsin, hangi meclis üye adayları saf dışı kalırsa kalsın, herkese ‘hayırlı olsun’ demek kalıyor.

***

Seçimden sonra bu seçim sürecinde oluşan rekabetin, kazanma duygusunun ve bu durumdan kaynaklanan kırgınlıkların bir kenara bırakılması gerekiyor.

***

Seçimi kaybeden taraflar elbette üzülecek. Tabii sırf kaybedildi diye de dünyanın sonu gelmiyor ya!

Bunun için de oturup karalar bağlamak yerine, özellikle siyasi parti temsilcilerinin kafalarını iki eli arasına alıp düşünmesi gerekiyor; biz nerede, ne hata yaptık, diye. Kazananın gurur duyma gibi bir lüksü olduğu gibi, kaybedenlerin de aynanın karşısına geçip kendilerine bakması ve hatayı kendisinde araması gerekiyor…

***

Seçimden sonra kaybedenlerin, kazananı tebrik etmesi, elini sıkması; tüm Çerkezköy için çok önemli bir husus.

Seçimden önce mahalle mahalle gövde gösterisine dönüştürülmeye çalışılan halk buluşmalarında, vatandaş da ister istemez desteklediği tarafın safını daha çok sıklaştırmak için kendini yarışın içinde buldu, fikir yürüttü, eylem haline geçti. Bu durum da A partisi veya B partisi fark etmeksizin bir bütün olan Çerkezköy’de fikir ayrılığına neden oldu. Bir masa etrafında oturan insanlar, bir birlerinin kalplerini kırdı, küstü…

İşte bunun için kazanan ve kaybeden adayların, Çerkezköy’ü yine ‘iş, aş, ekmek’ fikrinde birleştirmek için seçimden sonra el sıkışması, tebrik etmesi gerekiyor.

***

Kısır tartışmalara devam etmek yerine seçimden sonra herkesin ana gündemi ‘üretmek’ olmalı.

Özellikle Çerkezköy’de işsizlik artıyor; bu önemli yarayı tedavi etmek gerekiyor, bunun için yerelde çözüm alternatifleri oluşturulması gerekiyor.

Bir zamanlar her köşe başında bir inşaatın dikildiği Çerkezköy’de inşaat sektörü neredeyse bitmiş durumda.

Piyasanın nasıl hareketlendirilebileceği düşünmeli.

Araştırılmalı ve geliştirilmeli; yerinde saymamalı.

Eğitime daha çok önem vermeli, bu konuda aileleri de eğitmeli.

İnsanların, yöneticilerin, seçimi atlatan seçmenin oturup bunları düşünmesi, Çerkezköy ve dahi Trakya için daha çok önemli.

***

Bunun için oturup saatlerce ve günlerce ‘nasıl kazandık ama’ ve ‘neden kaybettik’ şeklinde boşa vakit harcanmaması gerekiyor.

Adayların birbirini tebrik edip, yarışı bitirmesi bunun için çok önemli.

Bir seçimdi, geldi-geçti. Neden kaybedildiğini ve nasıl kazanıldığını ve bir sonraki seçimi siyasi parti temsilcilikleri oturup düşünsün; görevleri bu sonuçta.

Sonuç itibariyle herkesin yapması gerektiğini şimdiden söylüyorum: Hayırlı olsun.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık