ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 22 Ocak 2019, Salı 15:31
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

KORAY ÖNSEL’İN ‘TEŞEKKÜR’ ŞİFRESİ VE ÜMİT KÖK’ÜN ÜSLUBU

MHP Çerkezköy Belediye Başkan Aday Adayı Koray Önsel, Cumhur İttifakı kapsamında Hayrabolu ve Saray ilçelerinde belediye başkan adayı olarak MHP’li Gürol Yıldırım ve Özkan Yaman’ın gösterilmesinden sonra bir teşekkür ve tebrik mesajı yayımladı.

Evet, bu mesajın bir bölümü ‘teşekkür’, bir bölümü ise ‘tebrik’ idi…

‘Tebrik’ kısmını anlamak pek zor değil; lakin ‘teşekkür’ kısmını okurken Çerkezköy’de Cumhur İttifakı adayının belli olduğu hissine kapıldım.

Koray Önsel, ‘teşekkür’ kısmında şöyle diyor:

“31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde Çerkezköy ilçemizden yapmış olduğum MHP Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurumuz sonrasında; arkamda desteğini her zaman hissettiğim Milliyetçi Ülkücü hareketin değerli mensupları başta olmak üzere, en büyük destekçim aileme, MHP Tekirdağ İl Başkanım İlker Yücel’e ve il yöneticilerimize, MHP Çerkezköy ilçe teşkilatı başkan ve yöneticilerimize, diğer tüm ilçe başkanlarımıza ve yöneticilerine, Çerkezköy Ülkü Ocakları başkanımıza, gerek arayarak gerek sosyal medyadan gerekse ziyaretime gelerek desteklerini belirten her siyasi görüşten Çerkezköy’de ikamet eden vatandaşlarımıza, dernek, oda, sendika başkanlarımıza ve yöneticilerine, muhtarlarımıza, basın mensuplarımıza ve adını unuttuğum destekleriyle şahsımı onure eden herkese sonsuz şükranlarımı sunarım. Allah hepinizden ayrı ayrı razı olsun. Bu süreçte şunu daha iyi anladım ki Çerkezköy’de her kesimden hemşerimizin gönlüne girmeyi başarmışız.”

Yani?

Yanisi şu;

Hiç kimse durduk yere, sırasıyla herkese ‘teşekkür’ dağıtmaz. Bu şekildeki teşekkür mesajları, bir olayın sonuçlanmasının ardından edilen ‘teşekkür’ şeklidir.

Bunun için de, bir süredir Çerkezköy’de dillendirilen Çerkezköy’de Cumhur İttifakı kapsamında Koray Önsel’in aday gösterilebileceği şeklindeki söylemlere de cevap olacak nitelikte.

Koray Önsel, Çerkezköy’deki MHP’liler için ‘bir ihtimaldi’; o da son buldu diyebilirim. Bu süreçten sonra AK Parti’nin Çerkezköy Belediye Başkan Adayı, MHP’nin de adayı olacak. Çünkü Hayrabolu ve Saray’da MHP’nin adayları şuan AK Parti’nin de adayı konumunda…

***

AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Ümit Kök, geçtiğimiz gün benim de bulunduğum bir toplantıda, “Vahap Akay hiçbir şey yapmadı” dedi.

Yani Kök’ün bu ifadesi biraz abartılı ve haksız geldi bana.

Evet, belki beklentinizin aşağısında olabilir, yapılan çalışmalar sizi tatmin etmemiş olabilir ve hatta belki de önümüzdeki seçimlerde seçim çalışmalarınıza malzeme çıkaracak düzeyde kötü bir hizmet olduğunu da düşünebilirsiniz ama ‘Hiçbir şey yapmadı!” şeklinde ibare bence haksızlık.

Yani siyaset yapacağım diye haksız beyanlarda bulunmak pek etik değil.

Aslında bu sistemsizliğimizin bir göstergesidir. Tüm Türkiye’de böyledir. Herkes, karşı tarafın hiçbir şey yapmadığını iddia ederek yükselmeye, başarı elde etmeye çalışıyor.

Birisi de çıkıp şöyle desin, “Evet kabul ediyorum bir şeyler yaptı. Yapılan şeyler için teşekkür ediyoruz. Ama daha güzel yapılabilirdi. Bunun için bundan sonrasını bize emanet edin. Yapılan hizmetlere biz değer kazandıracağız.”

Ama ne arar?

Eğer dediğim şekilde olsaydı zaten, ortaya konulan hizmetler oluşturulan sistem sayesinde, A Partisi’nden veya B Partisi’nden kim gelirse gelsin, fark etmeksizin yine aynı kararlılıkla devam edecekti.

Yani benim demek istediğim, ortada yönetilen bir belediye var. Bu belediyeyi önümüzdeki dönem yönetecek kişi 31 Mart’ta belirlenecek. Eğer oturmuş bir sistem olursa ve yöneticiler de sistemli insanlar olursa, şu ana kadar belediye tarafından yürütülen çalışmalar da hız kesmeden devam edecektir. İyi, iyi olduğu için devam edecek, kötü olduğu düşünülen de düzeltilecektir. Ama seçimle gelen yeni bir yönetici, sırf bir önceki yöneticiyi beğenmediği veya sevmediği için her şeyi ortadan kaldırırsa, ortada kötü bir niyet vardır.

Seçimlerle beraber yöneticisi değişen bir kurumdaki çalışan personeller de seçimlerle beraber değişiyorsa, ortada zaten hem liyakat hem de sistem sorunu var demektir.

Ve, “Benim adamım bu. Eğer bu adam kazanırsa beni işe alacak” deniliyorsa ve bu tür fısıltılar çoğalıyorsa sistemsizliğin ve liyakatsizliğin dik alası geliyor demektir…

Bunun için İlçe Başkanı Kök’ün bu konuda biraz daha vicdanlı olmasını bekliyorum. Evet, eleştirin, doğru yapılması gereken bir şeyin yanlış yapıldığına inanıyorsanız söyleyin amma velakin haksızlık etmeyin. Eğer haksız beyanda bulunacaksanız, sizin belirlediğiniz adayın kazanması halinde de bir haksızlık baş gösterecektir. Çünkü haksızlık etmek, hak yemektir. Hak yemek de yalan gibi bulaşıcı ve tüm vücudu esir alan bir mikroptur…

Ve şu atasözünü de unutmayın: “Yiğidi öldür, hakkını yeme.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık