ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 24 Nisan 2019, Çarşamba 17:16
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

KOZUVA’NIN SİYASETTEKİ AKIL HOCALARI

Son günlerde 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay karşısında seçimi kaybeden Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva’nın AK Parti İlçe Başkanı olacağı dedikoduları dolanıyor.

***

Bu dedikodu hem partililerce hem de az da olsa Çerkezköy siyasetiyle uğraşanlar arasında sıkça dillendiriliyor.

***

Hiçbir deneyimi yokken hızlı bir şekilde siyasete atılan Kozuva’nın bu kez şansını İlçe Başkanlığında denemek istemesinin ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu az buçuk kestirebiliyorum.

***

Bu hayatta herkesin bir ideali olması lazım…

Kozuva, her ne kadar ticarette bir başarı elde etmişse de; demek ki Çerkezköy Belediye Başkanı olmak gibi bir ideali, hayali var. Ve bunun için Kozuva’ya hak veriyorum.

***

Bunun için ticarette Kozuva’nın bir akıl hocasına ihtiyacı yok. Ama siyasette seçim sürecinde de olduğu gibi halen daha bir akıl hocası ihtiyacı duyuluyor gibi.

Eğer Kozuva’nın gerçekten AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı olmak gibi bir gayreti varsa; demek ki, Belediye Başkanlığı’na giden yolun bir parti ilçe başkanlığından geçtiğini sanıyordur.

Ve yine Kozuva’nın gerçekten AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı olmak gibi bir niyeti varsa; o da, seçim sürecinde Kozuva’ya AK Partili olmadığı eleştirisi yapan AK Partililere, AK Partili olduğunu gösterme düşüncesi de olabilir.

***

Bu bir dedikodu. Belki de Kozuva’nın hiç de böyle bir niyeti yoktur.

Ama böyle bir niyeti varsa; bunun arkasında mutlaka bir akıl hocası vardır.

***

Kozuva, bir dahaki yerel seçimlerde yine Belediye Başkan Adayı olacağının sinyalini, geçtiğimiz günlerde Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’a yaptığı ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde vermişti. Ve böylece 5 yıl sonrası için şimdiden çalışmaya başladığını gösterdi.

Tabii Akay’a yaptığı ziyaretten dolayı Kozuva’yı tebrik etmek gerekiyor.

Her ne kadar, seçimi kazanacağından emin olsa da, kendisine, “Kaybederseniz, Akay’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunacak mısınız” şeklinde sorduğumda, “Bu bir seçim, mutlaka kaybeden bir taraf olacak. Tabii ki ziyaret edip, elini sıkacağım” demişti. Dediğini de yaptı.

***

Benim asıl merak ettiğim, Kozuva’nın Çerkezköy’e hizmet etmek için Belediye Başkanı olması gerekiyor mu?

Gerekiyorsa, bu yolun illaki İlçe Başkanlığı’ndan mı geçmesi gerekiyor?

Eğer bu fikri, seçim sürecinde kendisine fikir verenler vermişse, yani siyaseten akıl hocalığı yapanlar bu fikri vermişse, Kozuva’nın mutlaka bunu çok iyi düşünmesi gerekiyor.

Daha da önemlisi, seçim sürecinde kendisine seçimi kaybettiren, siyaset danışmanlığı yapan akıl hocalarına dönüp bir daha bakması gerekiyor.

Seçim sürecinde, farklı bir konuşma metni hazırlayamayıp, yarışı ‘asansör’ söylemine sığdıran ekibe dönüp bir daha bakması gerekiyor.

***

Kozuva’nın Çerkezköy Belediye Başkanı olma gibi bir niyeti halen daha devam ediyorsa; bunu ne İlçe Başkanı ne de Oda Başkanı olarak başarabilir.

Nasıl mı başaracak?

Etrafındaki siyasi akılların söyleyemediğini yaparak. 

Yani, halkın gönlüne girmeyi başararak…

Ve bunun için de akıl hocasına ihtiyacı yok; kendisi olması yeterli…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık