ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 20 Şubat 2019, Çarşamba 10:36
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

MECLİS ÜYESİ LİSTELERİ VE SAMİMİYETSİZLİK

Bütün partilerin belediye meclis listeleri açıklandı. Açıklanan listeler öncesinde sizin bir merak içinde olup olmadığınızı bilmiyorum ama ben hiç merak etmedim. 
★★★
Oy kapısı veya çevresi olarak belirlenen meclis listelerine giren isimlerin vasıfları yine oy kazandıracak kapasiteleriyle doğru orantılı. 
★★★
Yani bence meclis listesini açıklayan hangi parti olursa olsun; meclis listesinde gösterilen isimler, insanlara bir faydasının olup olmayacağından çok, belirli çevrelerin oyunu kapmak, şirin görünmek, “Bakın sizden birisini” gösterdik havası oluşması için seçilen isimler.
★★★
Zaten şuana kadar meclis üyesi olarak seçilen kişiler; alınan kararlar için ellerini kaldırıp indirmekten başka bir iş yaptığını gören olduysa haber versin; çünkü benim haberim yok. 
★★★
Meclis üyeleri kimdir? 
Bir fikri olmayan, meclis gününde kendisine ayrılan koltukta yayılıp, kendi partisinin onay vermesini veya red etmesini kararlaştırdığı kararlara el veya kol kaldıran birer siyasi kişiliklerdir.
★★★
Meclis üyeleri ne işe yarar? 
Meclis üyeleri, temsil ettikleri toplumda ‘ben meclis üyesiyim’ deme lüksünü elde eden, işe yarayıp yaramadıkları, temsiliyet kabiliyetlerine göre ortaya çıkan bir makamdır. 
★★★
Asıl görevleri; il veya ilçedeki stratejik planlama, projeler, çalışmalar, faaliyetlerle ilgili konuları görüşüp, belediye personelinin görev dağılımı ve yapacağı işleri belirler. Belediye meclis üyeleri belediye bütçesini denetler, bütçenin etkin kullanımını sağlar. Ayrıca kesin hesabı kabul ederek bütçedeki hesaplama, sınıflama ve kodlama işlemlerini yürütür. Belediye meclis üyeleri belediyenin imar planlarını görüşür, inceler ve onaylar. Ayrıca büyükşehirlerde ve il belediyelerindeki çevre düzen planını oluşturur, inceler ve onaylar.  Belediye meclis üyesi belediyenin borçlanma işlemleriyle ilgilenir. Borç alınmasına karar verir. Yani daha çok sayıda konu belediye meclis üyelerinin görevleri arasında.
Yukarıda yazılan görevlerden daha çok görev ve sorumluluğu üstlenen belediye meclis üyeleri, bu görev ve sorumluluklarını el kaldırıp indirerek büyük işler yürüttüğünden dolayı şahsi işlerinde de aksamalar meydana gelebiliyor. 
★★★
Yani demek istediğim bu görev ve sorumluluklar için el kaldırıp indirecekler aranıyorsa, yolda yürüyen her kişiye bu görevi verebilirsiniz.
Asıl önemli olan, bir ilçenin meclis üyesi olduğunun farkında olup, fikir üretmek, gerektiği zaman karşı çıkmak, etkin rol oynamaktır. 
★★★
Sanayi şehri Çerkezköy’de binlerce işçi var. 
Ekonomik ve çevre etkisinden dolayı seçilen meclis üyelerinin arasında işçilerin hakkını savunacak, hallerini arz edecek bir kişi var mı acaba? 
Madem meclis listeleri halkı temsil ediyor; zengin ve çevresi geniş toplukları temsil eden isimlerden başka kimse var mıdır, ona bakmak gerekiyor! 
Ekonomik üstünlüğün söz sahibi olduğu belediye meclislerinin halkı mı temsil ettiği yoksa çıkarları mı gözettiğini size bırakıyorum… 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık