ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 18 Aralık 2018, Salı 10:31
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

MÜLAYİMLER, SEVİMSİZLER VE İDEALİSTLER

Size bugün üç insan profili çizeceğim. Bu üç insan profilinden birinin düzenli bir işi ve istekleri; ikincisinin düzensiz işi, hayatı ve hayalleri; üçüncüsünün her iki insan profilinin hayallerini, olanaklarını elinde bulunduruşunu, kıtlığını, bencilliğini yazacağım.

***

Birinci insan profilinin ismini Mülayimler;

İkinci insan profilinin ismini ise Sevimsizler;

Üçüncü insan profilinin ismini İdealistler koyalım. 

***

Birinci insan profili olan Mülayimler; her gün düzenli bir şekilde işine giden, maaş günü geldiği zaman tıkır tıkır maaşını çekenlerdir. Sabah kafasını yastığından kaldırır, başını eğerek işine giderler. Akşam başını eğerek işten dönüp evlerine dönerler. Belki de bu işi içinde bulunduğu ve hiç de sevmediği hayat şekli için yapıyorlardır. Belki de seviyorlardır. Belki de çok memnundurlar. Fakat tıkır tıkır alınan maaşı, niyeyse hayattan beklediklerini karşılayamıyor. Belki de karşılıyordur. Bu tıkır tıkırlık maaş, omuzlardaki yükler arttıkça azar azarlığa dönüşüyor. İşte burası muhakkak… Bir zamanlar tıkır tıkır çekilen maaş artık isteklere cevap veremez oluyor. İsteklerine cevap veriyorsa da, aldığı maaştan değil, isteklerin minimum seviyede bırakılmasından kaynaklanıyordur.

O zaman bir şeyler yapmak lazım!

Belki de tam tersi, tıkır tıkır maaşı daha da yükselmiştir. Ama yıllık izni aynı olduğu için en ilginç ve büyük hayali yıllık iznini yaz tatiline, resmi tatillere veya başka özel günlere denk getirmektir…

Artık isteklerine cevap vermeyen maaşlı veya hayallerine cevap vermeyen işinden istifa etmek mi?

Hayır, bu iş de giderse ne yapar?

Gerçekten de ne yapar?

Ek bir becerisi yoksa, kendisini geliştirdiği bir alan yoksa, kendisine güveni yoksa ne yapacak?

En iyisi elindekini korumak… Ve buna göre hayal kurup, ona göre ayaklarını yorganına uzatmak kalıyor.

Mantıklı olan bu! Bunun dışındakiler Mülayimler için bir uçurum, bir intihar…

Ah be Mülayim ne iyi insandın, ne de iyi insanlarsınız. Ailesini üzmemeye çalışan bir uslu çocuk gibi saf ve temiz duygularınız var(dı). Ama ne yapacaksınız, bu yolda da birilerinin yürümesi lazım. O kişiler de sizsiniz.

***

İkinci İnsan profili olan Sevimsizlerin elinde tüm imkanlar vardır. Sevimsizler, genellikle Mülayimlerin hayatlarını ellerinde tutan insanlardır. Çoğunluk Mülayimlerdir, azınlık Sevimsizlerdir. Ama çoğunluk bu Sevimsizlerin buyruğu altındadır.

Bu Sevimsiz, gıcık, mide bulandırıcı, hissiz ve de tuvalet terliği kılıklılar her şeyi bilirler. En iyisini onlar bilirler. Çok iyi bilirler.

Sömürmeyi de bilirler, bir ikramiye fazla vererek veya bir gün fazla izin vererek sömürülerini sevimli de gösterebilirler.

Bu Sevimsiz Beyler, geldikleri sevimsiz konuma kendi başlarına gelmişlerdir. Mülayimlerin hiçbir katkısı yoktur. Öyle sanırlar.

Ve bu Sevimsizlerin, Sevimsiz çocukları vardır. Bu çocuklar da hayatlarından büyük ödünler vererek, çok mücadele ederek; hatta Mülayim Beylerin çocuklarıyla aynı noktada hayata başlayarak yine Mülayim Beyleri ve çocuklarını yönetmeye, ne kadar para alacaklarını belirlemeye, ne kadar tatil yapacaklarını beliremeye yetkili olan insanlar oluverirler bir anda. İronik.

Ah be Sevimsizler, farkında değilsiniz ama çok kötü bir sistemin çok kötü rollerisiniz. Size acımıyorum. Zaten acınacak bir durumda da değilsiniz…

***

Üçüncü insan profili olan İdealistlerin elinde ideallerinden başka bir şey yoktur. Sahip oldukları idealler en büyük servetleridir. Belki de çocuklarına bırakacakları tek miras da budur.

İdealistlerin de Mülayimler gibi hayalleri vardır. Belki de daha çok, daha kapsamlı hayallerdir bunlar.

Ve bu İdealistlerin en büyük avantajı, Sevimsizlerin buyruğu altında olmayışlarıdır. Genel bir çerçevede bakıldığı zaman tabii ki, İdealistler de Sevimsizlerin köleleştiren sistemlerinde yer alan küçük birer pürüzdürler. Bazen de köle olmaya razı gösterirler. Ama içlerinde barındırdıkları idealist ruhları, içinde bulundukları sistemden nasıl kaçacaklarını sürekli tetikler, gıdıklar, harekete geçmesi için sebepler sunar. Ve genelde de başarılı olurlar.

Ah be İdealistler acınacak bir durumda değilsiniz ama yine de iyi niyetle size acıyorum. İdealleriniz geleceğiniz olsun…

***

Bu üç insan profilinden çıkarmanız gereken ders, hiçbir şeydir. Çünkü bazen her şey, hiçbir şeyin içinde saklıdır…

Evet, her şeyiz ve hiçbir şeyiz…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık