ERZURUM CAĞ KEBAB
ÖZCAN KARDEŞLER
  • 08 Şubat 2019, Cuma 14:15
FıratYAKUT

Fırat YAKUT

ZİLLİ KURT

Rahmetli Yaşar Kemal’in ‘Zilli Kurt’ diye bir hikâyesi var…

Yaşar Kemal’in ismini, ününü, şanını ve güçlü kalemini hepimiz biliriz. Özellikle ‘İnce Memed’ adlı eserini okurken, Netflix dizilerinden daha çok merak ve heyecan içine girmiştim.

Ben Yaşar Kemal’i öldükten sonra okumaya başlamıştım.  

Zaten bu ülkede biri öldükten sonra değerli hale geldiği için, bazı öneminden haberimiz olmayan önemli kişiler öldükten sonra daha önemli hale gelebiliyor.

***

‘Zilli Kurt’ hikâyesini ise okumamıştım, değerli bir hocam anlatmıştı bana…

Hikâye şöyle;

Anadolu da aç kurt bir koyun sürüsüne rastladığında sürüye dalar, hepsini öldürür ama sadece bir tanesini alır götürürmüş! Sabah olduğunda sürü sahipleri gördükleri manzara karşısında dona kalır ve içleri kurda karşı öfkeyle-kinle dolarmış!

Canı-yüreği yanan ve çok üzülen köylüler intikam için günlerce süren kurt avına çıkar ve kurdu yakalarlarmış cezasını vermek için! Ama köylünün içlerindeki öfke o kadar büyük olurmuş ki; hiçbir ceza içlerindeki acıyı, öfkeyi dindiremezmiş. Kurdu hemen öldürseler; kurt acı çekmeden ölecek olduğu için "Kurt daha çok acı çeksin, hemen ölmesin bizimde intikamımız alınmış olsun!" diye bir yol bulmuş köylüler… Bu yol da; kurdun boynuna zil takıp yeniden ormana salmakmış…

Zavallı "zilli kurt" ormanda ve kırda av bulamadığı, aç kaldığı zamanlarda köylerdeki sürülere yaklaşır ama boynundaki zil sesi hemen kurdu ele verir, sesi duyan koyun köpekleri hemen zilli kurdu kovalarlarmış ve kurt ormanda açlıktan önce yavaş yavaş zayıflar, sonra zayıflıktan güçsüz düşer ve sonunda bağıra bağıra ölürmüş ve böylelikle de köylünün acısı-kızgınlığı azda olsa dinermiş!..

***

Günümüzün siyaset anlayışı da tam olarak böyle… Hatta sadece siyasette değil, iş ve gündelik hayatta da insanlar ‘zilli kurt’ anlayışıyla hareket ediyor.

İnsanlar sevmediği insanlara ‘zil’ takıp, o kurt gibi acı içinde kalmasını istiyor. En yakınlarına dahi zil takıp; sonra da kendisine zil takıp oynayabiliyor.

***

Şimdi herkes; içinde bulunduğu konum ve hayatını göz önüne alarak şöyle düşünmesi gerekiyor:

Kurt kim?

Zil ne?

Aç kalanlar kim?

Aslında bu soruların cevabı ‘Zilli Kurt’ hikâyesinde mevcut…

**

Sonuç;

En yakın zamanda Yaşar Kemal’in eserlerini okuyalım…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yukarı çık