DARUL ERKAN YURDU
site sağ happy hours
  • 28 Ekim 2019, Pazartesi 15:11
HüseyinGÖKÇELİ

Hüseyin GÖKÇELİ

ALLAH KİMSEYE YAŞATMASIN!

Gazetecilik; “Kamuoyunu doğru, çok yanlı, çok boyutlu, hızlı, inanılır ve güvenilir bir şekilde bilgilendirme mesleğidir” İletişim Fakültelerinde de verilen ilk ders budur.

Düşünün, İletişim Fakültesi mezunu, gazetecilik yapıyor ya da yaptığını zannediyor, birileri söylüyor o da yazıyor. Ve birileri ona ‘Gazeteci’ deyince hoşuna gidiyor. O da yazmaya devam ediyor. Kazanıyor da. Gazetecilik mesleği yapıp da para kazanan ender insanlardan. Fakat ilk cümlemde belirttiğim gibi gazetecilik mesleğini henüz kavrayamamış veyahut kavramış da işine gelmeyince başka anlamlar yüklemiş kişiler, gazeteciliğin en önemli kurallarından biri olan halk nezdinde ‘Güvenilir’ olma ilkesini görmezden gelip gazeteleri, gazetecileri eleştiriyor. En doğru, en tarafsız kendisi olduğunu iddia ediyor.

***

Basın meslek ilkeleri diye bir şey var. Duydunuz mu bilmiyorum ama toplamda 30 maddede gazetecinin ne yapması, ne yapmaması gerektiği detaylı olarak anlatılmış. İletişim fakültelerinde bu ders mutlaka her öğrenciye verilir, hatta sınavlarda da bu ilkelerden sorumlu tutulur. Maksat, ülkeye nitelikli gazeteci yetiştirmek ve gazetecinin temel görevlerini vasıflarını öğrencilere aktarmak. Ben şimdi bu 30 maddenin hepsini burada yazmayacağım amacım sizi sıkmak değildir.

***

Gazetecilik meslek ilkeleri. Bu ilkelere çoğu zaman riayet gösterilmese de hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. 30 tane meslek ilkesi var. Sadece birkaçını buradan veriyorum.

Madde 1: Gazetecinin temel görevi, gerçekleri nesnel bir biçimde, çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmaktır.

Madde 18: Gazeteci, mesleki saygınlığa gölge düşürecek türden etkinliklerden ve görevlerden uzak durmalıdır.

Madde 19: Habere konu edilen veya edilmesi düşünülen kişi ve kurumlardan, hediye, maddi çıkar veya ayrıcalık kabul edilmemelidir.

Madde 29: Gazeteci, bir haberin yayımlanması veya yayımlanmaması karşılığında maddi veya manevi çıkar peşinde koşmamalıdır.

Madde 30: Gazeteci kimliğini taşıyan herkes, gazeteciliğin evrensel ilkelerine uymaya özen gösterir.

Bunun dışında diğer maddeler genel olarak kanunları anlatıyor, o yüzden onları buradan verip sizi sıkmak istemedim.

***

Şimdi bu maddelerden yola çıkarak şunu ortaya koymakta fayda var.

Bir gazeteci (İletişim Fakültesinden mezun bir gazeteci) işini kaybedebilir. Bu şartlar altında, mesleği icra etmenin zor şartları altında gazetecilik yerine başka meslek dallarında çalışabilir. Lakin gazetecilik yaptığını zannedip de saygınlığını kaybetmek… İşte onu Allah kimseye yaşatmasın.

***

Birileri gazeteciliği size öğretmeye, kendi bildiklerinizi size unutturmaya, kendi yanlış çizgisinden sizi götürmeye çalışabilir…

Birileri sadece gazeteciliği para kazanmak olarak görebilir…

Birileri gazeteciliği kendi menfaatleri için kullanabilir…

Birileri sizin en kötü olduğunuzu yalnız kendisinin en iyi olduğunu söyleyebilir…

Her zaman böyle birileri çıkar. Siz, siz olun bu kişilerden uzak durun. Çünkü kendisini yüksekte görüp, arşa çıkarmaya çalışanlar yükseklerden düştüklerinde yanındakileri de götürürler.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Ibrahim Ibrahim 28.10.2019 19:27

Yüksektekiler aşağıdakiler kadar güvende değildir Huseyin kardeş işiniz zor birde böyleleriyle uğraşmaniz manidar

yukarı çık