SAĞ REKLAM

ALKAYA: “BU 19 MAYIS’TA DA PROTOKOLÜN HİÇBİRİ ORTADA YOK”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALKAYA: “BU 19 MAYIS’TA DA PROTOKOLÜN HİÇBİRİ ORTADA YOK”
İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya; “Gördüğünüz gibi bu 19 Mayıs’ta da durum farklı değil. Yine sayın valimizden başlayarak protokolün hemen hemen hiçbiri ortada yok. Bunun anlamı Kurtuluş savaşı mücadelesi ile Gençliğin bayramını değersizleştirmektir. Bu tarihi anlayamayanlar, bu tarihi önemsiz kılanlar, unutmasınlar ki Milli bayramları kutlamayan milletler, dini bayramlarını kutlayacak vatan bulamazlar” dedi.

İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle düzenlenen çelenk sunma törenine protokol mensuplarının katılmamasına tepki gösterdi.

“19 MAYIS KUTLU OLSUN”

Alkaya yaptığı açıklamasında, “Bu 19 Mayıs; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere yola çıkışının 101. yıl dönümüdür. Kutlu olsun. 19 Mayıs, tarihimizin dönüm noktası olup, devletimizin ilk adımları atılmıştır. Aydınlık  geleceğimizin bayramı olan bu gün, gençlerimize emanet edilmiştir. Her şeyin gerçekten çok güzel olacağı inancıyla 101 yıldır bu umudumuzu  kaybetmedik ve gelecek mücadelemizi hep birlikte sürdürüyoruz. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk’ümüzün doğduğu tarihtir. Türk milleti ve gençliği, manevi olarak her 19 Mayıs’ta Atasıyla birlikte Bandırma vapuruna binerek, yaşanan zorlukları hissedip Kurtuluş Savaşını anlamaya çalışmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“BU KÜLTÜRÜ YOK ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOKTUR”

19 Mayıs törenlerinden örnekler vererek açıklamasını sürdüren Alkaya; “Önceleri 19 Mayıs törenleri; Atatürk anıtına çelenk konularak başlar, şehrin büyük cadde veya meydanında yapılan gösteriler ve okunan şiirlerle doruğa ulaşırdı. Törenlere en büyük mülki amirden başlayarak tüm zevat katılır, her 19 Mayıs sonrası Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve geleceğe olan güven tazelenirdi. Fakat 2010 yılında yapılan yönetmelik değişikleriyle adeta halkımız bu coşkudan uzaklaştırılır oldu. Çoğu zaman törenlere İlin Valisi, Garnizon Komutanı, Vali yardımcıları, ilçelerde kaymakamlar hükümet temsilcileri katılmaz oldu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Böyle yasak savar gibi bir bayram kutlaması olmamalıdır. Olayı bu hale getirenleri  de kınıyoruz. 19 Mayıs tarihi gençlere ve topluma aktarılması gereken milli bir kültürdür. Bu kültürü yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyetin tüm değerleri ile sonsuza dek yaşatılması, başta gençler olmak üzere hepimizin ortak sorumluluğudur” dedi.

“TÜRK MİLLETİ MÜSTERİH OLSUN”

19 Mayıs törenlerine protokolün katılmamasına tepki gösteren Alkaya; “Gördüğünüz gibi bu 19 Mayısta da durum farklı değil. Yine sayın Valimizden başlayarak protokolün hemen hemen hiçbiri ortada yok. Bunun anlamı Kurtuluş savaşı mücadelesi ile Gençliğin bayramını değersizleştirmektir. Bu tarihi anlayamayanlar, bu tarihi önemsiz kılanlar, unutmasınlar ki Milli bayramları kutlamayan milletler, dini bayramlarını kutlayacak vatan bulamazlar. Sonuç olarak bu değersizleştirme çabalarını kınıyoruz. Türk Milleti müsterih olsun. İYİ parti iktidarında başta T.C.’nin yerine konulmasından başlayarak, Türk çocuğuna andımız yasağının kaldırılması ve Milli bayramların, o özlediğimiz şekilde kutlanması sağlanarak hasret sona erecektir. Ne mutlu Türküm diyene” diye konuştu.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TEKİRDAĞ’DA 19 MAYIS KUTLAMASI ÇELENK SUNMA TÖRENİ İLE BAŞLADIÖnceki Haber

TEKİRDAĞ’DA 19 MAYIS KUTLAMASI ÇELENK SU...

BOZDAĞ: “VATANDAŞIMIZI DA ESNAFIMIZI DA KORUYORUZ”Sonraki Haber

BOZDAĞ: “VATANDAŞIMIZI DA ESNAFIMIZI DA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!