Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM

ANEMİ (KANSIZLIK) NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ANEMİ (KANSIZLIK) NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ NELERDİR?
Optimed Hastanesi İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Emre Yılmaz ‘’Çağın Sinsi Hastalığı’’ Anemi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Optimed Hastanesi’nde görev alan İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Emre Yılmaz, çağımızın en sık rastlanan hastalıklarından biri olan Anemi hakkında önemli bilgiler paylaştı.

ANEMİ NEDİR?

Anemi hastalığı hakkında bilgiler veren Yılmaz, sebeplerini de şu sözlerle açıkladı; “Anemi kanımızda hücrelerimize oksijen taşımakla görevli kırmızı kan hücrelerimizin (alyuvarlar) cinsiyete göre belli değerlerin altında olmasıdır. En yaygın görülen sebebi Demir Eksikliği anemisi olmakla beraber diğer vitamin ve mineral eksiklikleri (b12 ,folik asit,çinko vb ), kronik rahatsızlıklar (böbrek yetmezliği, tiroid hastalıkları, karaciğer hastalıkları vb) ya da genetik sebeplerle (Akdeniz anemisi ) görülebilir” ifadelerini kullandı

ANEMİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın belirtileri ve risk grubu hakkında da bilgi veren Yılmaz; “Çoğunlukla kadınlarda gördüğümüz şekliyle  Demir Eksikliği anemisinde kansızlık uzun vadede  kronik kan kaybına (mensturasyon kanamaları) bağlı olduğu için ağır bir vaziyete gelse dahi semptomlar belirsiz olabilir. Halsizlik, saç dökülmesinde artış, tırnak kırılması, nefes darlığı, cilt renginde solukluk, çarpıntı genel semptomlardır. Nadir semptomlar arasında depresyon ve sinirlilik de görülebilir. Menopoz öncesi kadınlar ve kronik hastalığı olanların (romatizma, böbrek, kalp, karaciğer yetmezlikleri, hemoroid gibi sürekli azar azar kanama yapan durumlar) anemiye yakalanma oranları daha fazladır” dedi.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastalığın tedavi yöntemlerini de açıklayan Yılmaz; “Anemi tedavisi eksik olan maddenin ya da sebep olan hastalığın tedavisi şeklindedir. En sık görülen Demir Eksikliği anemisinde tablet ya da kapsül şeklinde Demir ilaçlarının yanında bu ilaçlarla sindirim sorunları yaşayan, ya da bu ilaçların etki göstermediği hastalarda 15 dakika serum tedavisi ile 1-2 ayda alabileceği demire eşdeğer miktarda Demiri damardan hızlı bir şekilde verebilmekteyiz. Anemi ile yaşamak zorunda değilsiniz, düzenli kontrollerle tanısı ve tedavisi kolay bir hastalıktır” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SALGIN TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ YENİ KARARLAR AÇIKLANDIÖnceki Haber

SALGIN TEDBİRLERİ İLE İLGİLİ YENİ KARARL...

HAYRABOLU KÖPRÜSÜ’NÜN YAPIMINA BAŞLANDISonraki Haber

HAYRABOLU KÖPRÜSÜ’NÜN YAPIMINA BAŞLANDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!