SAĞ REKLAM

ATAÇAY: “İNSANLIK TARİHİNİN KARA BİR LEKESİ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ATAÇAY: “İNSANLIK TARİHİNİN KARA BİR LEKESİ”
Çerkezköy Kuzey Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emrullah Ataçay: “Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Orada yaşananları düşmanımın bile görmesini istemem. 21 Mayıs 1864 tarihe büyük bir kara leke olarak sürülmüştür bunu görmezden gelmek insanlık tarihine büyük ihanettir” dedi.

Çerkezköy Kuzey Kafkas Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Emrullah Ataçay, 21 Mayıs 1864 yılında Rusya İmparatorluğu tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 1 buçuk milyon Çerkes’in zorunlu göçe tabi tutulurken, yarım milyon Çerkes’in bu göç sırasında hayatını kaybettiğini belirterek, katliamın 156. Yılında hayatını kaybeden tüm Çerkesleri andı.

“YARIM MİLYON ÇERKES HAYATINI KAYBETTİ”

Ataçay, yayımladığı mesajında, olayın 19. Yüzyılda yaşandığını ve tarihin en büyük katliamı olduğunu belirterek; “1864 yılındaki Çerkes Sürgününden 65 yıl sonra, 1929 baharında Adigey'e bilimsel çalışma üzerine giden Gürcü tarihçi Simon Canaşia’ya Şapsığların bölgesi Cubga’da karşılaştığı 91 yaşında bir ihtiyar o günleri şöyle anlatmıştır: “Deniz kenarında yedi yıl boyunca atılmış insan kemikleri vardı. Kargalar erkek sakallarından ve kadın saçlarından yuvalarını kurarlardı. Deniz yedi yıl boyunca karpuz gibi insan kafataslarını atıyordu. Benim orada gördüklerimi düşmanımın bile görmesini istemem” Bu yaşananlar insanlık tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Yaklaşık 1 buçuk milyon Çerkes, evlerinden zorunlu göçe tabi tutulurken, yolda yaklaşık yarım milyon Çerkes hayatını kaybetmiştir. Osmanlı topraklarına bile ulaşamadan binlerce kişinin öldüğü bu sürgün "tarihin en acı olaylarından birisi" olarak nitelendiriliyor. Tarihin en büyük katliamını yıllar geçse de unutmayacağız” ifadelerine yer verdi.

“İNSANLIK TARİHİNE BÜYÜK İHANET”

Olayı, insanlık tarihinin kara bir lekesi olarak değerlendiren Ataçay: “21 Mayıs Büyük Çerkes Sürgünü ve soykırımını 156’ncı yılında büyük bir üzüntü içinde yad ediyoruz. 21 Mayıs 1864 yılı, tarihe büyük bir kara leke olarak sürülmüştür. Bunu görmezden gelmek insanlık tarihine büyük ihanettir” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İHA YARIŞMASINA SEVAL AHMET ÇETİN FEN LİSESİ DAMGA VURDUÖnceki Haber

İHA YARIŞMASINA SEVAL AHMET ÇETİN FEN Lİ...

CAMİLERDE BAYRAM NAMAZI KILINMAYACAKSonraki Haber

CAMİLERDE BAYRAM NAMAZI KILINMAYACAK

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!