MÜHENDİS
SAĞ REKLAM

AYGUN: “BU İKTİDAR, HER ŞEYİ YAPIYORMUŞ GİBİ YAPIP, ELİNİ BİLE KIPIRDATMIYOR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AYGUN: “BU İKTİDAR, HER ŞEYİ YAPIYORMUŞ GİBİ YAPIP, ELİNİ BİLE KIPIRDATMIYOR”
CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, soru önergesine verilen yanıtın, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın plansız üretim anlayışını yansıttığını belirterek, “2020 destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını halen söyleyemiyorlar. Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu’nun ne zaman toplanacağı bile belirsiz” diye tepki gösterdi. 

Sadece şeker üretimi değil, alkol ve melas açısından da stratejik olan Şeker Fabrikalarının kamulaştırılması konusunda da belirsizlik olduğuna işaret eden Aygun, “Konuya ilişkin iş ve işlemlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yürütüldüğünün belirtilerek konunun geçiştirilmesi üzücüdür” diye konuştu. Aygun, destekleme ödemelerine ilişkin kararnamelerin bugüne kadar Ocak ya da Şubat ayında yayımlandığını, ancak iki yıldır bu konuda büyük sıkıntı yaşandığını söyledi. 2019 yılı tarımsal destekleme kararının da 24 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştiğine işaret eden Aygun, “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 5.5 aydır yayımlanmıyor. Herhalde 2021 yılında yayımlayacaklar. 2019 yılında sene başında açıklanan kararlar artık sene sonuna bırakılıyor. Üretime ve çiftçiye verilen değer, burada kendini özetliyor” diye tepki gösterdi.

“ÇİFTÇİ BORÇLARINI BİLE ERTELEMEDİLER”

Aygun, 2019 yılı destekleme miktarlarının bile üreticiye tam olarak ödenmediğine işaret ederek, “Çiftçi borçlarını bile ertelemediler. Nisan ve Mayıs aylarındaki Hazine destekli kredi alacakları ötelendi. Çiftçinin esas ödemeleri sonbahardadır. Bu borçlar aynen duruyor. Çiftçi 2020 ödemelerini almadan nasıl üretim yapsın ve kredisini ödesin?” diye sordu.  Soru önergesine verilen yanıtların iktidarın üreticiyi önemsemediğini ortaya koyduğunu söyleyen Aygun, “Çiftçinin borçlarını ötelemiyor, miş gibi yapıyorlar. Bu iktidar her şeyi yapıyormuş gibi yapıp, esasında elini kıpırdatmıyor” diye tepki gösterdi.

MÜHENDİS

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇETİN’DEN KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYAYA BAĞIŞLAYAN FURKAN’A ZİYARETÖnceki Haber

ÇETİN’DEN KUMBARASINDAKİ PARAYI KAMPANYA...

KADİR ALBAYRAK: “BAYRAM SÜRESİNCE HEPİNİZİN İYİ DİNLENMESİNİ İSTİYORUM”Sonraki Haber

KADİR ALBAYRAK: “BAYRAM SÜRESİNCE HEPİNİ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!