Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE

ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞI KONTROLÜ NASIL YAPILIR?
Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Medeni Asma çocuklarda şeker hastalığı (diyabet) hakkında bilgi verdi.

Şeker hastalığı (diyabet) erişkinlerde daha sık görüldüğünden daha çok erişkinlerin hastalığı olarak bilinir ve çocuklarda şeker hastalığı olabileceği pek akla gelmez. Konuyla ilgili Optimed Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Medeni Asma çocuklarda şeker hastalığı (diyabet) hakkında merak edilenleri yanıtladı.

ÇOCUKLARDA ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklarda şeker hastalığının belirtileri ve yetişkinlerde görülen şeker hastalığı ile arasındaki farkı anlatan Asma; “Zayıflama, bol su içme, çok sık bir şekilde idrara çıkma, ağız kokusu, halsizlik, karın ağrısı ve gelişimin durması çocuklarda şeker hastalığının en önemli belirtilerindendir. Çocuklarda ve yetişkinlerdeki şeker hastalığı arasındaki en büyük fark insülin oranıdır. Hastalık esnasında yetişkinlerde insülin oranı daha fazla iken çocuklarda azdır” ifadelerine yer verdi

ÇOCUKLARDA DİYABET KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

Diyabet kontrolünün nasıl yapıldığına dair de bilgi veren Asma; “Eğer çocuk yukarıda saydığımız zayıflama, bol su içme, çok sık idrara çıkma, ağız kokusu, halsizlik, karın ağrısı ve gelişimin durması gibi semptomlar gösteriyorsa hemen bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları hekimine muayene olmalıdır.

Hekimin hastalık belirtilerine bağlı olarak yapılmasını isteyeceği açlık ve tokluk kan şekerinin yanı sıra gerekli diğer tetkiklerin sonucuna bağlı olarak hastada tedavi süreci başlar. Hastanın durumu sonrasında da mutlaka takip edilmelidir” diye konuştu. Çocuklarda şeker hastalığında herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını ifade eden Asma, “Bebek doğduğu andan itibaren bu hastalığa sahip olabilir. Aynı şekilde her yaşta çocukta gözükebilir” dedi.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

“Çocukluk çağında diyabet kalıcıdır” diyen Asma, dikkat edilmesi gereken konuları ise şu sözlerle sıraladı; “Bir çocuk ya şeker hastasıdır ya da değildir. Tedavisi tam anlamıyla yapılan bir hastalık olmadığı için hasta buna uygun bir yaşam tarzı belirleyerek hayatına devam edebilmelidir. Düzenli hekim kontrolü, sağlıklı beslenme gibi tedbirler hastalık sürecinde tedbir niteliğindedir. Tedavi sürecinde uygun olarak insülin miktarı belirlenir. Diyabet süreci insülin dozları, düzenli hekim kontrolü ve beslenme eğitimiyle daha kolay bir hale gelmektedir, bu noktada şeker hastası çocuğun ebeveynlerinin sorumluluk alması gerekmektedir. Ailenin uyguladığı tedbirler ile çocuğun diyabet hastalığına bağlı olarak gelişen komplikasyonlarının önüne geçmesi bu noktada çok önemli bir faktördür” şeklinde konuştu.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKAY’DAN BERKEHAN’A HOŞ GELDİN HEDİYESİÖnceki Haber

AKAY’DAN BERKEHAN’A HOŞ GELDİN HEDİYESİ

ERSEÇKİN, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİSonraki Haber

ERSEÇKİN, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!