Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM

ÇORLU'DA SIFIR ATIK UYGULAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÇORLU'DA SIFIR ATIK UYGULAMASI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nce “Çorlu'da Sıfır Atık” geri dönüşüm çalışması kapsamında “Akıllı Atık Yönetimi” eğitimi düzenlendi.

Akıllı atık yönetimi sayesinde vatandaş odaklı geri dönüşüm hareketi başlattıklarını ve teşvik amaçlı puan ve ödül sistemi oluşturduklarını belirten Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Güner Çetin, Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından talep edilen ve Çorlu Belediyesi Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı'nda meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edilen 'Ambalaj atıklarının toplanması için puan/ödül sistemi' için başlatılan çalışmalarda son aşamaya gelindiğini söyledi.

ATIKLAR ÖDÜLE DÖNÜŞECEK’

Başkan Yardımcısı Çetin projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bizler, ‘Temiz Çorlu, Temiz Çevre ve Temiz Nefes’ vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belediyemiz sınırları içinde ambalaj atıklarının kaynağından ayrı ayrı toplanabilmesi ve vatandaşlarımıza bu işlem karşılığında puan/ödül verilmesini sağlayabilmek için gerekli olan atık nakit geri dönüşüm bilgisayar yazılım sistemi olan ‘Çorlu Sıfır Atık’ mobil uygulamasında hazırlıklarımızı son aşamaya getirdik. Çok yakında vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak olan ve kısa süre içinde geri dönüşüm atıklarını yetkili geri dönüşüm firmalarına vererek karşılığında puan ve hediye ödüllerin kazanılabileceği uygulamada, vatandaşlarımız geri dönüşüm atıklarının miktarına göre kendi adreslerinden alınması için bildirim yapabilecek. Üç noktada kurulacak olan mobil atık getirme merkezlerine bırakılacak geri dönüşüm atıkları karşılığında puan kazanılabilecek ve bu puanlar karşılığında sistemde bulunan hediye ve ödüllerden faydalanılabilecek. Ayrıca vatandaşlarımız atıklar karşılığında verilen dijital makbuzlar ile yapılan işlemler hakkında geri bildirimde bulunarak aldığı hizmeti  de değerlendirebilecek.

‘ATIK YAĞ KARŞILIĞINDA MASKE VERİLECEK’

Evlerden alınacak atıklar; 10 kg ve üzeri kâğıt, plastik, alüminyum ve metal sınıfındaki yoğurt ve ayran kabı, kargo koli ve poşetleri, gazete, dergi, kapak, bardak, tabak, kaşık, içecek kutuları, yazı ve çizim kâğıtları, konserveler ve yağ tenekeleri gibi atıklardan oluşuyor. Ayrıca asgari 5 kg atık yağını mahalle muhtarlıkları ve mobil atık noktalarına teslim eden vatandaşlarımız 5 kg atık yağ karşılığında 6 adet maskeyi hediye olarak alabilecekleri gibi uygulama üzerinden elektronik atık, atık pil, atık otomobil lastikleri, floresan gibi atıklarının ücretsiz olarak adreslerinden alınmasını da talep edebilecek. Vatandaşlarımız, 'Çorlu Sıfır Atık' uygulaması hazırlıklarının tamamlanmasının ardından Android veya IOS işletim sistemleri (Play Store ve App Store) üzerinden mobil uygulamayı telefonlarına indirerek adres bilgilerini sisteme kaydedebilecek, ardından uygulama üzerinden seçecekleri firma ile irtibata geçerek belirlenen miktardaki ambalaj atıklarını evlerinden aldırabilecek.

‘ATIK TAKİBİ YAPILACAK’

Sistemin doğru işleyebilmesi amacıyla Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün kontrolünde Çorlu'da ambalaj atıklarının toplanmasını sağlayan yetkili ve sorumlu geri dönüşüm firmalarının çevre mühendisleri ve toplama görevlilerine, Çorlu Sıfır Atık Mobil Uygulama sistemi hakkında eğitim ve bilgilendirme eğitimi verdik. Çorlu Belediyesi olarak Ambalaj Atıkları Kontrol Yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yazılım sistemi ile yürütülecek atık takibi sonunda vatandaşlarımızın kazandıkları puanların/ödüllerin nasıl kullanılacağına yönelik çalışmalarımız ise devam ediyor." dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYGUN: “TMO, 5 LİTRELİK TENEKELERE YERLİ DEĞİL İTHAL AYÇİÇEK YAĞI KOYUP SATIYOR”Önceki Haber

AYGUN: “TMO, 5 LİTRELİK TENEKELERE YERLİ...

HELVACIOĞLU: “ÇİVİ ÇAKALIM İSTİYORUZ YİNE KARŞIMIZA CHP YÖNETİMİ ÇIKIYOR…”Sonraki Haber

HELVACIOĞLU: “ÇİVİ ÇAKALIM İSTİYORUZ YİN...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!