SAĞ REKLAM

“KIBRIS’TA ALLAH HEPİMİZİ KORUDU”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“KIBRIS’TA ALLAH HEPİMİZİ KORUDU”
Kıbrıs Barış Harekatının 46. Yıldönümü dolayısıyla Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilciliği’nde toplanan gaziler yaşadıkları anılarını anlattılar.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Çerkezköy Temsilcisi Hasan Hüseyin Yarlıgan, Kıbrıs’ta soydaşlarımızın bağımsızlığı için yapılan harekatta şunları söyledi; “Kıbrıs Barış Harekatı’nın bugün 46. Yıldönümü. Kıbrıs’ta sivil halk savaşı çok daha yoğun yaşadı. Harekatta 498 şehidimiz var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine ise sabırlar diliyorum. Allah bize gaziliği nasip etti, keşke bizde şehit olsaydık.  Kıbrıs halkı çok zulüm yaşadı. Türk askeri bu zulme son vermek için harekata girdi. 35 gazi üyemizle derneğimiz faal şekilde ilerliyor, 20 gazi arkadaşımız da vefat etti. 13 kişi de Güneydoğu gazimiz olarak derneğimiz bünyesinde bulunuyor.  Kore gazi eşleri ve şehit ailelerimiz de derneğimiz bünyesinde bulunuyor. Derneğimiz önceki dönem Belediye Başkanımız Ali Ertem sayesinde Kıbrıs’a giderek anılarımızı tazeledik ve oradaki şehitlerimizi ziyaret ettik. Ardından mevcut belediye başkanımız Vahap Akay da, bizleri Kıbrıs’a götürerek yeniden anılarımızı tazelememize destek oldular kendilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“ALLAH HEPİMİZİ KORUDU”

Kıbrıs Gazilerinden Yaşar Negiz de, olağanüstü olayların yaşandığı Kıbrıs Harekatı ile ilgili şunları söyledi; “Kıbrıs’a gitmemizin tek gayesi yıllarca oradaki soydaşlarımızın esaret altında kalmasıdır. Biz bunlara son vermek için Kıbrıs’a gittik. Bizim askerlik dönemimiz de harekat başladı. 19 Temmuz sabahı alarm çaldı ve Tugay Komutanımız Kıbrıs’a çıkarma yapacağımızı söyledi. Hazırlandık, havaalanına indik. Kayseri müftüsü bize vaiz verdikten sonra sabah ezan sesi ile uçaklarımız kalktı. Kıbrıs’a paraşütle atladıktan sonra harekata katıldık. 45 derecede savaşa katılmak kolay değil. Rum askerleri bize direnmeye çalıştı ama çok fazla zayiat verdik ve direnemediler. Deniz komandolarımız Girne’den vurmaya başladı. 3 birlik, 4 kilometrelik alanı temizledik. Daha sonra Bolu komando tugayı Kıbrıs’a girdi. Türk askeri dirençlidir, havanın sıcaklığı, susuzluk bizi yıldırmadı.  Kıbrıs’ı 2 günde aldık ve daha sonra tank birliği geldikten sonra destek aldık. Peyderpey harekat daha sonra devam etti. Çok mucizeler gördüm, Allah hepimizi korudu. Gaziliğimle gurur duyuyorum, iyi ki o harekata katıldık” dedi.

ANILARINI ANLATTI

Bir diğer gazi Ahmet Galak da yaşadıklarına dair şunları söyledi; “1974 yılında Kahramanmaraş 14. Piyade alayından harekata katıldık. Kıbrıs’a biz de 21 Temmuz da gittik. Biz gittiğimizde harekata devam ediyordu ve Girne’nin güneyine çıkarma yaptık ve Kıbrıs’a ayak bastık. Beş parmak dağlarında arkadaşlarımız savaşırken biz de Mağusa tarafına ilerlemeye başladık Taşkent bölgesine ulaştık orada yoğun çatışma yaşadık ve savunmaya geçtik. Savunmadan sonra önümüzde 5 kilometre ileride Karatepe mevkisinde mevzilendik. 14 Ağustosa kadar savunmada kaldık. 14 Ağustos sabahında taarruz olacağı talimatı verildi ve saat sabah 7’de ikinci harekat başladı. Havanlarla atışlar yaptık. İyi ki bu kutsal görevi yapmışım, iyi ki gazi olduk. Allah, şehit olan silah arkadaşlarımıza rahmet eylesin.” diye konuştu.

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KURBANLIKLAR TEK TEK DENETLENİYORÖnceki Haber

KURBANLIKLAR TEK TEK DENETLENİYOR

KAPAKLI BELEDİYESİ KURS KAYITLARINI ALMAYA BAŞLADISonraki Haber

KAPAKLI BELEDİYESİ KURS KAYITLARINI ALMA...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!