SAĞ REKLAM

“KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”
Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” dedi.

Türk Metal Sendikası, kıdem tazminatı ile ilgili yapılmak istenilen düzenlemeye ilişkin 81 ilde eşzamanlı yaptığı basın açıklaması yaptı. TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz” dedi.

GENİŞ KATILIM

Basın açıklamasına TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, TekGıda-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aytaç Göçmen, Türkiye Kooperatif Ticaret Eğitim ve Büro İşçileri Sendikası Şube Başkanı Ziya Nur Üzmez, Petrol-İş Şube Başkanı Ahmet Baranlı, Belediye-İş Sendikası Trakya Şube Başkanı İbrahim Özçelik ve çok sayıda sendikalı katıldı.

“HİÇBİRİNİ KABUL ETMİYORUZ”

Başkan Koçak, kıdem tazminatı ile ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptıklarını ifade etti. Koçak, “Son günlerde çalışma hayatında sıkıntılı bir durum yaşanıyor. Kıdem tazminatı hakkımızla ilgili bazı düzenlemeler yapılmak isteniyor. İşsizlik Sigortası Fonu kesintileri artırılmak isteniyor. 25 altı ve 50 yaş üstünde çalışanlara daha esnek çalışma getiriliyor ve bu yolla kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılıyor. Kıdem tazminatının kaldırılarak yerine tamamlayıcı emeklilik sistemi getiriliyor. Ama ortada paylaşılan bir taslak yok, sadece medyada yer alan haberler var. Değişiklik yapılmasına ilişkin sosyal tarafların herhangi bir talebi bulunmuyor. Bu konuda sosyal taraflar arasında mutabakat da yoktur. Ekonomide mevcut sıkıntıların aşılması çözüm yine işçide aranıyor. Fatura işçiye kesiliyor. Kıdem tazminatı hakkımız masaya yatırılmak isteniyor. Daha esnek bir çalışma düzeni kabul ettirilmeye çalışılıyor. Bunların hiçbirini kabul etmiyoruz. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de şimdiye kadar görülmemiş küresel bir salgın hastalığa karşı top yekün bir savaş verilirken bu düzenleme gündeme getiriliyor. İşçiler zaten düşük olan ücretlerinde meydana gelen kayıplarla yaşam mücadelesi vermektedir. İşsizlikle baş etmeye, işini korumaya çalışmaktadır” diye konuştu.

“TÜRKİYE GENELİNDE KAMPANYA BAŞLATIYORUZ”

Kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayan Başkan Murat Koçak, Türkiye genelinde bir kampanya başlatacaklarını duyurdu. TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “ Böyle bir teklifin gündeme gelmesi ve tartışılması çalışma hayatının huzurunu bozmuştur. Görüşümüz nettir. Kıdem tazminatı koşulları ve çerçevesi kanunla çizilmiş, uzun yıllardan beri fiilen var olan temel bir müessesedir. TÜRK-İŞ kıdem tazminatına ilişkin olarak yıllardan beri süregelen görüşünü bugün de muhafaza etmektedir. TÜRK-İŞ Genel Kurullarında oybirliğiyle alınan kararımız herkes tarafından bilinmektedir. Alman kararın arkasındayız. Kıdem tazminatı, Türkiye işçi sınıfının ve TÜRK-İŞ’in kırmızı çizgisidir. Bugün çalışanlar ve gelecekte çalışacak olanlar için kıdem tazminatının mevcut haliyle korunmasını istiyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, süresinin azaltılması gibi bu hakkın, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlara belirli süreli iş sözleşmesi yaptırılması gibi, bu hakkın tasfiyesine ya da zayıflatılmasına yönelik her türlü girişimin karşısında olmaya devam edeceğiz. Bugün Türkiye’nin her yerinde yeni bir kampanya başlatıyoruz. Hazırlanan bez afişler binalarımıza asılacak, tüm işyerleri, evlerimiz ve arabalarımız posterlerle donatılacaktır.” İfadelerine yer verdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TÜRKİYE BİRİNCİLERİ ÇERKEZKÖY’DENÖnceki Haber

TÜRKİYE BİRİNCİLERİ ÇERKEZKÖY’DEN

BAŞKANLIĞA ERDAL ZENGİN VEKALET EDİYORSonraki Haber

BAŞKANLIĞA ERDAL ZENGİN VEKALET EDİYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!