ÇERKEZOĞLU KAFE

TREPAŞ’TAN KADEMELİ TARİFE İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TREPAŞ’TAN KADEMELİ TARİFE İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (TREPAŞ), 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmesi ile ilgili bilgilendirici bir açıklama yaptı.
amatist lavanta

Kademeli tarife ve faturalama dönemlerini de içeren vatandaşların aklına gelebilecek soruların cevaplarının yer aldığı açıklama şu şekilde: “6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla 31.12.2021 tarih ve 10707 nolu kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir.

KADEMELİ TARİFE NEDİR?

Kademeli Tarife, bir tüketicinin günlük 5 kWh’e (dahil) kadar ki tüketimine ayrı (düşük kademe fiyatı), günlük 5 kWh’in üzerindeki tüketimine ayrı (yüksek kademe fiyatı) tarife uygulanmasıdır.

KADEMELİ TARİFE UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

Kademeli Tarife 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır.

KADEMELİ TARİFE HANGİ TÜKETİCİ GRUPLARINA UYGULANACAK?

Kademeli tarife, Dağıtım Şebekesine Alçak Gerilim (AG) seviyesinden bağlı olan sadece Mesken tüketici grubundaki tüketicilere uygulanacaktır.

KADEMELİ TARİFE BİRİM FİYATLARINI KİM BELİRLİYOR?

Kademeli Tarife Birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ulusal Tarife Tablosunda belirlenerek resmi internet sitesinde yayımlanmaktadır.

KADEMELİ TARİFE İLE FATURA HESABI NASIL YAPILIR?

Örneğin, bir AG Mesken tüketicisinin, faturasındaki ilk endeks okuma tarihinin: 01.01.2022, son endeks okuma tarihinin ise 29.01.2022 olduğu, toplam tüketiminin ise 350 kWh olduğu durumda,

•             Gün Sayısı Hesabı : 29.01.2022 – 01.01.2022 = 28 Gün,

•             Günlük Tüketim Hesabı : 350 / 28 = 12,50 kWh,

•             28 x 5 = 140 kWh’lik kısmı düşük kademe birim fiyatından, 111,25 TL

•             350 – 140 = 210 kWh’lik kısmı olan 283,25 TL ise yüksek kademe birim fiyatından olmak üzere dağıtım bedeli ve diğer vergilerle toplam 624,86 TL şekilde faturalandırılacaktır.

Tüketim ve faturalama dönemi içerisinde farklı iki tarife dönemi varsa (Aralık-2021 ile Ocak-2022 gibi) Tüketimler mevzuat gereği kıst hesabı yapılarak EPDK tarafından açıklanan ilgili dönemlere ait birim fiyatlar ile hesaplanıp faturalandırılacaktır. Tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılması söz konusu değildir.

Faturalarınızın doğruluğunu, aşağıdaki linkten erişim sağlayabileceğiniz EPDK’nın resmi internet sitesinde yer alan “fatura hesaplama modülü”nden kontrol edebilirsiniz.”

https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

Ayrıca TREPAŞ, müşterilerinin diledikleri zaman www.trepas.com.tr web sitesinden, 444 88 35 no’lu Çağrı Merkezi’nden veya Müşteri Hizmetleri Merkezlerinden detaylı bilgi alabileceklerini iletti.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
2022 YILININ İLK MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİÖnceki Haber

2022 YILININ İLK MECLİS TOPLANTISI GERÇE...

SÖZDİNLER; “SANAYİCİ ADETA CEZALANDIRILIYOR”Sonraki Haber

SÖZDİNLER; “SANAYİCİ ADETA CEZALANDIRILI...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!