Reklamı Geç
YAZICIOĞLU İNŞAAT
ÇERKEZOĞLU KAFE
GOOGLE DİKEY REKLAM
OPTİMED SAĞ REKLAM

“UCUZ ET SUİSTİMALİNE SORUŞTURMA YOK”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“UCUZ ET SUİSTİMALİNE SORUŞTURMA YOK”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, ucuz et suiistimali yapan zincir marketlere yönelik soruşturma açılmamasını TBMM gündemine taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Aygun, Bakanlığın halkın ucuz ve kaliteli ete ulaşması için her türlü tedbir almakla sorumlu olduğuna işaret ederek, “Et ve Süt Kurumu (ESK), vatandaşa ucuz et tükettirmek üzere 2017 yılının sonunda bir proje başlatmış ve bunu 2019 yılında da sürdürmüştür. Bazı zincir marketlerin ESK’dan aldığı 3 bin ton civarındaki ucuz eti piyasaya sürmediği ortaya çıkmıştır” dedi.

“İDDİA DOĞRU MUDUR?”

Tarım ve Orman Bakanlığı müfettişlerinin kamunun zarara uğratıldığı ve ilgili marketlerin büyük çıkar elde gerekçesiyle soruşturma açılmasını talep ettiğini kaydeden Aygun, “Kamu zararı 100 milyon lira olarak tespit edilmiştir. Ancak Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’nin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na soruşturma izni vermediği iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur?” diye sordu.

UCUZ ETİN SATIŞ REKLAMI NİYE YAPILMADI?

Aygun, Bakan’a diğer sorularını şöyle sıraladı:

1) Bakan olarak; kamunun zarara uğratıldığı bu konuda soruşturma izni vermek yerine, ilgili marketlerin piyasaya sürmediği 3 bin ton civarındaki eti indirimli satmaya yönettiğiniz iddia edilmektedir. İlgili marketlerin de soruşturma korkusuyla 3 bin ton ete karşılık gelen kıymayı kilosu 34 liradan, kuşbaşını da 37 liradan satmaya başladığı öğrenilmiştir. Bu marketlere soruşturma izni yerine bu formülü neden daha uygun buldunuz?

2) Her yerde şube açan ve hızla büyüyen ilgili marketlerde kilosu 34 liradan satılan kıyma ile kilosu 37 liradan satılan kuşbaşı için kamuoyuna hiçbir duyuru ve açıklama yapılmaması dikkat çekicidir. Yürüttüğünüz sürecin doğru olduğuna inanıyorsanız ilgili marketlerde satılan ucuz et konusunda nenden duyuru yapmıyorsunuz?

3) Et ve Süt Kurumu’ndan et tedarik eden, ancak tağşiş yolu ile bunu suiistimal eden firmalara karşı neden hukuki süreci işlettirmiyorsunuz?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DÖNMEZ: “BAŞKANIMIZ, İŞÇİYİ SEFALET ÜCRETİNE MAHKUM ETMEDİ”Önceki Haber

DÖNMEZ: “BAŞKANIMIZ, İŞÇİYİ SEFALET ÜCRE...

BAŞAKŞEHİR OKULLARI, UZAKTAN EĞİTİMDE DE FARK YARATTISonraki Haber

BAŞAKŞEHİR OKULLARI, UZAKTAN EĞİTİMDE DE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!