SAĞ REKLAM

YOLCULAR TAKSİLERE MASKESİZ BİNEMEYECEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YOLCULAR TAKSİLERE MASKESİZ BİNEMEYECEK
Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa As, İçişleri Bakanlığı tarafından taksi durakları ile ilgili yayımlanan genelgesi hakkında bilgi verdi. Yeni tip Koronavirüsü’ne karşı toplum sağlığı açısından risk oluşturulacak davranışlardan kaçınılması gerektiğini ifade eden As; “Maskesiz yolcu alınmayacak, araçlar haftada en az 1 kez olacak şekilde düzenli aralıklarla dezenfekte edilecek” dedi.

Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mustafa As, taksi durakları hakkında yayımlanan genelge ile ilgili bilgi verdi. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında ticari taksilerin hijyen tedbirlerine dikkat etmesi gerektiği belirtilirken, taksilerin düzenli olarak denetleneceği de hatırlatıldı.

HAYATİ DERECEDE ÖNEMLİ

As, yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Vatandaşlarımızın ve şoför esnafımızın salgın sürecinde sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi hayati derecede önemlidir. İçişleri Bakanlığımız tarafından yayımlanan genelge kapsamında taksi duraklarının ve şoförlerimizin uyması gereken kurallar belirtilmiştir. Buna göre; ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar haftada en az bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek, dezenfekte edilecek. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacak. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştiren kurum, kuruluş veya odalar tarafından gerçekleştirilen işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığını gösteren belge olacak. Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacak. Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulundurulacak. Şoförler taksiye bindiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecek, taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecek. Müşteriler ticari taksilere maskesiz binemeyecek, hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacak. Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar gibi) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacak” dedi.

TEDBİRLER DENETLENECEK

Tedbirler kapsamında denetimlerin de yapılacağını hatırlatan As, salgın boyunca herhangi bir aksaklıkla karşılanılmaması adına şoförlerin kurallara uymasını istedi.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KOCA: “TEDBİRLERE UYARSAK, YAKINDA HER GÜN GÖRECEKLER”Önceki Haber

KOCA: “TEDBİRLERE UYARSAK, YAKINDA HER G...

TEKİRDAĞ’DA DA ASKIDA FATURA HİZMETİ BAŞLIYORSonraki Haber

TEKİRDAĞ’DA DA ASKIDA FATURA HİZMETİ BAŞ...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!