Reklamı Geç
YEŞİL LİSTE
SARI LİSTE
Canan Keser

Canan Keser

Mail: [email protected]

HAYATIMIZ BİR SINAV

Çok sık duyduğumuz bir cümledir aslında sınavdayız, hayatımız sınav…

Tabiri caizse tam da böyle. Bu cümlenin mecazı falan yok kimseye!

Hayatımız bir sınav, okullarımız sınav, yaşanmışlıklarımız sınav.

Yakın zamanda üniversite giriş sınavı vardı; iki saate hayatlarını bağlayan minik yüreklerimizin çırpınıp durduğu yılın çoğunluk bir kısmı hakkını alamadı. Hakkını veremdi demiyorum, hakkını alamadı.

Gençlerimizi zaten konum itibariyle yaşadığımız ülkede birçok problem beklerken birde sınavı yüklüyoruz omuzlarına; ezildikçe eziliyorlar. Bunun bir gün kim ve ne zaman insanlık suçu olduğu anlaşılacak bilmiyorum ama bildiğim en büyük gerçek gençlerimizin hayata adım atmadan önce yoruldukları.

Üşengeç, tüketen bir toplum geliyor diye yakınıyoruz fakat onlara asla yön göstermiyoruz.

Borçla okuyan, zorla okul kazanan, bırakın gelecek planını geleceğinden umudu olmayan bir nesil geliyor, bizlerin emeği bu başarısızlık!

Kazanamayan her öğrenci geleceğin boş gezeni, bizlerin başarısızlığı bu…

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye serbest bıraktığımız bütün yılanlar şimdi çocuklarımızın etrafında. Hayatlarına kayıpla başlattığımız o gençler kaybetmeyi kazanmaktan önce öğrenip; umutsuz ve olumsuz bir düşünce yapısıyla yaşıyor.

Çocuklarınız yokluğu da kaybetmeyi de öğrensin dediğimiz konular bunlar değildi. Bırakın bir hafta kısıtlı harçlığı olsun, bırakın sevdiğinden ayrılsın; aşk acısı çeksin, bırakın bir arkadaşını kaybetsin ama hayatını kaybetmesin. Yerine gelmeyecek kayıplar için onlar çok küçük!

Herkes özel hocalarla hazırlanmıyor sınava, herkes annesinin babasının olduğu evlerde çalışmıyor o derslere… çuvaldızı kendimize iğneyi gençleri batırmamızın tan yeri sınavlar!

Üzülmeyin gençler, sınavlar yolunuzu çizmez; yolunuzu ve bahtınızı siz avuçlarınızda tutuyorsunuz. Kaderinizi kimsenin ellerine ya da iki dudağının arasına bırakmayın ve asla pes etmeyin. Sonuçlar sizi zorlayabilir, yorabilir, üzebilir ama hedeflerinizden edemez. İsterseniz başaramayacağınız hiçbir şey ve eğer gerçekten isterseniz aşamayacağınız hiçbir engel yok. Kimsenin itmesine, desteğine ve elinizi tutmasına ihtiyacınız yok. Sağ eliniz ile sol elinizi tutun ve yolunuza devam edin.

Sizin bizlere değil, bizim sizlere ihtiyacımız var. Gelecek sizinle çok daha güzel olacak!

Facebook Yorum

Yorum Yazın