Reklamı Geç
çetintaş ticaret
Canan KESER

Canan KESER

Mail: [email protected]

KADIN OL!

Ülkelerle alakası yok dünyada bazı durumlar hep böyle; mesela kadın olmak! 
Kadına verilen değer hep kıstasla ilerliyor ve yeteri kadar değil. Bir yerde tıkanıyoruz insanlar olarak ve kadınları atıyoruz arka plana. Bu kural mıdır, yasa mıdır bilmiyorum ama maddesiz yasalaşmış bir kural oldurmaya çalıştığımızı hissediyorum.

***
Hem insan hem de kadın olarak o zaman bu durumu bilinmezlikten çıkaralım istiyorum. Bilelim ki; karşımıza ne çıkacak fikir sahibi olalım. Bilelim ki bu bilinmezlik raporu bizi ölüme götürmesin. Dünya genelinde eceliyle ölen kadın sayısı bile git gide azalıyorken, bilinçaltına yerleştirmemiz gerekenler çoğalıyor. Bu maddeleri bilmek, söylemek, yazmak istemezdim ama gerçekler hepimizin gözü önünde ve lal olmak gerçeği ortadan kaldırmaya yetmiyor.

***

Bir Kadın Olarak Bil;
Doğduğunda kız evi bereket toprağı deseler de bir yerde o bereketi susturacaklar. Misafirinden ev halkına kadar herkes hizmet bekleyecek. İl yıl okula gidiyorsun diye senden daha çok heyecanlanan annen bir gün yeter bu kadar zaten evleneceksin diyecek. Baban okutmadığı kızına okuyan başka ailelerin kızlarını anlatacak. Evlenirken erkeğin cebine bakılacak senin sol tarafına değil. Kâğıt parçalarının verdiği mutluluk evlilik adını alacak, kolundaki altın bilezik sayısı senin kaliteni gösterecek. Evinde kitaplık hiç konuşulmazken çeyiz sandığını herkese açık göstereceksin. Birkaç ay bile geçmeden ve evlendiğin adamı tam tanımadan meyve diyecekler. Evliliğin tadıdır meyve diyecekler. Sende gülen suratlara aldanıp adına heyecan dediğin bir hamileliğe atılacaksın. Kendinde tamamlamadığın eksik parçalar varken daha, ufacık bir bedenin her şeyi olacaksın. Hayallerini onun üzerinde gerçekleştirdiğinden haberin bile olmadığı anlar yaşarken kendi kaderini de ona yükleyeceksin. Kendine kalmadığın için gerçekleri hiçbir zaman bilmeyeceksin. Kıyaslandın her şey senin elinden aldıklarıyla örtüşecek! Farkına varıp ya da olduramayıp ayrıldığında ise ilk iş ahlakına laf edilecek. Ama kimse ahlakı sana güzel geldiği için evlenmiştin, sende ne değişti demeyecek! 
Neye direnirsen onunla sınavın bitmeyecek ve neye direnmezsen onunla mutlu olamayacaksın.
Bunları bil, not et… naçizane fikrim bu değil; çoğunluğun yaşadığı olay bu! O yüzden bilin bunlar olacak, onlar olacaklara karar verirken de siz nasıl tepkiler vermeniz gerektiğini ve olayları bu raddeye gelişini nasıl engellemeniz gerektiğini düşünün. Düşünün çünkü kadınlar hep olacak, kadınlar oldukça kadınlar susmayacak!

Facebook Yorum

Yorum Yazın