Reklamı Geç
YEŞİL LİSTE
SARI LİSTE
Selda Kurtoğlu

Selda Kurtoğlu

Mail: [email protected]

OTİZM BİR HASTALIK DEĞİLDİR

Otizm kelimesinin esas anlamını, bebeklerin ilk üç yılında görülen, erken tedavi yöntemi sayesinde fark edildiğinde daha ileriye dönük olmadan bebeklerin gelişimine katkı sağlayabilecek tedavi yöntemlerinin de olması ile hayatlarını kolaylaştıran bir tanıdır.

Otizmi şöyle de tanımlayabilmek mümkündür; “Tekrarlayıcı davranış, özel ilgi ve alaka, iletişimde problemlerin ortaya çıkma süreci, psikomotor ve el becerilerindeki yavaşlayıcı hareketler"olarak tanımlanabilir. Çevresel faktörlerin olduğu gibi genetik faktörler de bu tanıyı tetikleyebilmektedir. Kas distrofisi, down sendromu, Serebral palsi türünde çeşitlendirilebilmektedir. Belirtileri gözlemleyebilen çocuklar için tanı konulması bu süreci daha kolay atlatabilmek açısından önemlidir.

Üç yaşına girene kadar ortaya çıkması durumunda çocugu bireyler daha çabuk gözlemleyebilmekte, problemin sorununu ortaya koyduklarında çeşitli yöntemler ile çocuğu normal hayata bağlayabilmektedirler.

Dil ve konuşma terapileri, özel eğitim merkezlerindeki eğitimlere katılmaları, grup ve tekli çalışmalar ile gündelik yaşamlarını düzenleyebilecekleri bir yol sağlayabilirler. Böylelikle normal hayata daha kolay adapte olabilmektedir. Nedeni henüz tespit edilemediği için çözüm yolları da çeşitlendirilmesi gerekmektedir otizmin. Her çocuk bir dünyadır. O dünyayı keşfetmek bireyler ve öğretmenlerin, eğitmenlerin elindedir. Çocuklar birer kitaptır okumasını bilenler için. Unutmayın değerli okurlar her çocuk değerlidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın