SAĞ REKLAM

5G’NİN ETKİSİ ALTINA ALACAĞI DÖRT MESLEK

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
5G’NİN ETKİSİ ALTINA ALACAĞI DÖRT MESLEK
Teknoloji dünyasında son yıllarda en çok konuşulan konuların en başında gelen 5G teknolojisi gündem olmaya devam ediyor.

En başta  Güney Kore gibi bazı ülkelerde pilot uygulamaları başlayan ve cep telefonlarındaki internet hızını baş döndürücü şekilde artıracak olan bu teknolojiye herkesin ulaşması da biraz zaman alacak. Mobil telefonların saniyede 10 gigabyte'lık veri aktarımını sorunsuz yapabilmesi için her 1 kilometrekarelik alana 20 baz istasyonu kurulması gerekiyor. Böyle bir altyapının kurulmasının da yıllar alması kaçınılmaz.

İNSANSIZ ARAÇLAR BALIK SÜRÜLERİ GİBİ SORUNSUZ AKACAK

5G teknolojisini sabırsızlıkla bekleyenlerin başında sürücüsüz araç geliştiricileri bulunuyor. Bunun nedeni de araçlardan alınan ve araçlara gönderilen verilerin hızı otomatik pilotun performansını da doğrudan etkiliyor.

Sürekli güncellenen yüksek çözünürlüklü haritalar aracın etrafını daha iyi algılamasını ve sürüşün çok daha güvenli ve sorunsuz olmasını sağlayacak.

Operasyon merkezlerindeki geliştiriciler de sürekli olarak araçların performansını takip edebilecek.

Elbette artık yola odaklanması gerekmeyen yolcuların da yol boyunca eğlence ihtiyacı ve reklam verenlerin talepleri de artacak.

Bunların hepsi 5G teknolojisi ile çocuk oyuncağı olacak. Fakat asıl devrim artık araçlar birbiriyle iletişime geçince başlayacak. Araçlardaki otomatik pilotlar ya da daha doğru ifade ile sürücü robotlar sadece çevreyi gözlemlemenin de ötesine geçerek birbirleriyle konuşacak ve araçlar tıpkı bir balık sürüsünün ilerlemesi gibi birlik içerisinde, birbirine çapmadan akıcı bir şekilde ilerleyebilecek.

UZAK MESAFELİ AMELİYATLAR ARTIK KABLOSUZ OLACAK

Uzak mesafeli ameliyatlar hali hazırda yapılabiliyor. Henüz ok yaygın olmasa da doktorların ameliyat odasında fiziken bulunmadığı anjiyoplasti, safra kesesi gibi ameliyatla gerçekleştirildi. Fakat bu fiberoptik gibi internet hızının yüksek olduğu ağlar sayesine mümkün oldu.

5G teknolojisi artık doktorların dünyanın herhangi bir yerindeki bir hastayı ameliyat etmesine imkan tanıyacak. Doktorlar bu teknolojinin özellikle dünyanın gelişmiş sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu bölgelerindeki hastalara büyük kolaylık sağlayacağını ifade ediliyor

ÜRETİM BANTLARINDA DAHA FAZLA VERİ DAHA AZ İNSAN OLACAK

Dünyanın bir çok yerindeki fabrikalarda robot kollar insanların yaptığı işleri devralmaya başladı bile. Sanayi 4.0 konsepti ile birlikte üretimin her aşamasında verilerin çok büyük bir hızla toplanması ve işlenmesi verimlilik noktasında bir devrime yol açması bekleniyor.

Sabit kollar yerine hareket edebilen ve daha karmaşık görevleri üstlenen robotların da gerçek zamanlı olarak operasyon merkezi ve birbirleriyle irtibat halinde olması da güçlü bir 5G altyapısı ile çok daha kolay hale gelecek.

Ayrıca verilerin gerçek zamanlı ve sürekli takibi robotların problem çıkarma ihtimali de çok önceden anlaşılabilecek böylece çok hassas ürünlerin üretiminin sıfır hata ile sürdürülmesi sağlanacak.

YENİ SANAL GERÇEKLİK GERÇEĞİNDEN AYIRT EDİLEMEYECEK

Piyasada şu ana kadar çıkan sanal gerçeklik ürünleri son derece gelişmiş olsalar da henüz hiçbiri laboratuar ortamında elde edilen gerçeklik hissini yakalayabilmiş değil.

Bunun sırrı da laboratuardaki bilgisayarların çok daha güçlü ver aktarımının çok daha hızlı olması ile alakalı.

Sanal gerçeklik kaskları yüzlerin ve mekanların görüntülerini alıp bilgisayar ortamında işledikten sonra birbiriyle eşleyerek bir birinden uzak kişileri aynı ortamda buluşturabiliyor. Fakat donanımlar ne kadar geliştirilirse geliştirilsin bunu gerçek zamanlı olarak yapmak için gerekli olan hızı şu andaki 4G altyapısı ile yakalamak zor görünüyor.

5G ile şimdikinden 100 kar daha hızlı veri aktarabilen telefonlar sayesinde artık sanal görüntüleriniz gerçek zamanlı olarak gerçeğinden ayırt edilemeyecek kadar yüksek kalitede mesafe sınırı tanımaksızın taşınabilecek.

Sanal gerçekliğin yanı sıra artırılmış gerçeklik de artık yeni bir boyuta taşınacak. Artırılmış gerçeklik teknolojisi PokemonGo ve Minecraft Earth'ün de ötesine geçerek bilgilendirme noktaları ya da danışmanlık masaları gibi bir çok alanda kullanılabilecek.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YENİ DÖKÜLMÜŞ BETONA ZARAR VERDİLERÖnceki Haber

YENİ DÖKÜLMÜŞ BETONA ZARAR VERDİLER

WİKİPEDİA AÇILIYORSonraki Haber

WİKİPEDİA AÇILIYOR

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!