SAĞ REKLAM

AKAY: “İNSANLIK TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK KATLİAMLARDAN BİRİ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKAY: “İNSANLIK TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK KATLİAMLARDAN BİRİ”
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Avrupa’nın gözü önünde Bosna Hersek’te Sırp birlikleri tarafından gerçekleştirilen ve 8 binden fazla insanın ölümüne yol açan Serebrenitsa Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında; “İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük katliam” dedi.

Akay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “İnsanlığın tarih boyunca gördüğü en büyük katliamlardan biri ne yazık ki dünyanın gözü önünde gerçekleştirildi. Üzerinden çeyrek asır değil yüzyıllar geçse de unutulmayacak böyle acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle katledilen Bosnalı kardeşlerimi rahmetle anıyorum” dedi.

SEREBRENİTSA’DA NE OLMUŞTU?

Yugoslavya'nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna'da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletler'in güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı. Savaştan önce nüfusu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Artık Srebrenitsa 'açlık' ve 'hastalıklar' ile mücadele eden bir 'toplama kampı'na dönüşmüştü. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı. Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa'ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru, sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi. Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü komutanı Hollandalı generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti. Daha sonra ortaya çıkan bir video kasetinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti. Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşı'ından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı. Katliamdan 15 yıl sonra 27 Haziran 2017 tarihinde Hollanda Mahkemesi, Srebrenista katliamıyla ilgili Hollanda askerlerinin yasa dışı hareket ettiğine, Hollanda'nın kısmen hatalı olduğuna karar vererek Hollanda askerlerini suçlu buldu. Mahkeme, Srebrenitsa'da ölümlerin %30'undan Hollanda hükûmetinin sorumlu olduğunu açıkladı. Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir 'soykırım' olarak kabul etti; ancak Sırbistan'ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi. (Kaynak Vikipedi)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ARADIĞINIZ TESKİ’YE ULAŞILAMIYORÖnceki Haber

ARADIĞINIZ TESKİ’YE ULAŞILAMIYOR

ENGELLİ PARK YERLERİNE ARAÇLARINI PARK EDEN BİN 197 SÜRÜCÜYE İŞLEM YAPILDISonraki Haber

ENGELLİ PARK YERLERİNE ARAÇLARINI PARK E...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!