Reklamı Geç
çetintaş ticaret
dağlı otel

ALBAYRAK; “YARALARIMIZI BİRLİKTE SARIYORUZ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALBAYRAK; “YARALARIMIZI BİRLİKTE SARIYORUZ”
Tekirdağ Büyükşehir belediyesi “Güvenli gelecek birlikte gelecek” adı altında olası bir Marmara ya da Tekirdağ depremi için yapılan çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başta olmak üzere ilçe Belediye başkanları, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Daire başkanları ve görsel ve yazılı basın mensupları hazır bulundu. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ ve ilçelerinin depreme hazırlıklı olması için gerekli çalışmaları başlattıklarını dile getirdi.

BAŞKAN ALBAYRAK: “YARALARIMIZI BİRLİKTE SARIYORUZ”

Deprem sonrası tüm Türkiye’nin tek yürek olduğunu belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Biz Türk halkı olarak her türlü zorluğu ve sıkıntıyı birlik ve beraberlik içerisinde aşmayı bilen bir milletiz. Deprem sonrası oluşturulan sevgi, birlik, beraberlik ve yardım zincirinde biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yerimizi aldık. Tüm imkânlarımızı deprem bölgesi ve depremzede vatandaşlarımız için seferber ettik, etmeye de devam ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinden insani yardımlara, altyapı onarım hizmetlerinden depremzede ailelerimizin misafir edilmesine kadar, deprem bölgesi ve depremzede vatandaşlarımız için her alanda çalışıyoruz. En son depremzede vatandaşımızın ihtiyacı karşılanana kadar da yardım ve hizmetlerimiz devam edecek.  Yaralarımızı hep birlikte saracağız” dedi. Deprem bölgesi ve depremzede vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ederken diğer taraftan Tekirdağ’ın deprem bölgesinde olması gerçeğinden hareketle kenti depreme hazır hale getirmek için mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmaya devam ettiklerini belirten Başkan Albayrak bu kapsamda önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladıkları önemli projeleri de tek tek sıraladı.

DEPREME AYRILAN BÜTÇE HIZLA REVİZE EDİLEREK ARTIRILACAK

Öncelikli olarak büyükşehir belediyemizin deprem için ayrılan bütçesini hızla revize ederek artıracağız.

BİRİMLER ARASI KESİNTİSİZ İLETİŞİM İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Deprem sonrasında birimlerimiz arasında iletişimin kesintisiz bir şekilde sağlanabilmesi için 5 adet telsiz röle istasyonuna ek olarak 6’ncı istasyon kurulmuş, radyolink ve röle sayısı arttırılmıştır. Kapsama alanı çalışması sonuçlarına göre 3 adet operatör kulesi kiralanarak istasyon sayılarının 9 adete çıkarılması için çalışmalar başlatılmıştır. Öte yandan uydu iletişimi kapsamında ise 15 adet uydu telefonu alınacaktır. Uydu interneti kullanımı ile ilgili altyapı çalışmaları başlatılmıştır.

EYLEM PLANIMIZ HAZIR

Deprem sonrasında yerinde ve mobil sağlık hizmetleri verilebilmesi, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve dezenfeksiyon işlemleri için gerekli planlamalar yapıldı.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Afet sonrasında il genelinde kurulması planlanan Çadır kent alanları tüm detaylarıyla 2017 yılında tespit edilmiş ve imar planlarına işlenmiştir. Ayrıca TESKİ tarafından çadır kent alanlarına su ve kanalizasyon gibi alt yapı hizmetlerinin götürülmesiyle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Marmaraereğlisi Çeşmeli Mahallesi Çadırkent Barınma Alanında; 3 adet 100 m3’lük foseptik, 1900 metre 160 mm çapında içme suyu hattı parsel içerisine kadar getirildi.

Şarköy Eriklice Mahallesi Çadırkent Barınma Alanında; 2 adet 100 m3’lük foseptik,90mm çapında 1200 m içme suyu parsel içerisine kadar getirildi.

Süleymanpaşa Köseilyas Mahallesi Çadırkent Barınma Alanında; kanalizasyon mevcut şebeke hattına bağlanacaktır,110 mm çapında 600 m içme suyu hattı parsel içerisine getirildi. Diğer çadırkent barınma alanlarının altyapısının hazır hale getirilmesi için de çalışmalar devam etmektedir.

AFET SONRASI KESİNTİSİZ SU TEMİNİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Deprem sonrası olası enerji kesilmesine bağlı olarak su kesintisi yaşamamak adına İlçe merkezlerine su temini sağlayan büyük terfi merkezleri ve kuyulara jeneratör koyma işlemleri büyük ölçüde tamamlandı. Kalan tesisler içinde jeneratör koyma işlemleri devam etmektedir.

DEPREM ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURUYORUZ

Trakya Belediyeler Birliği işbirliği ile bilim insanları, akademisyenler ve teknokratlardan oluşan Deprem Çalışma Grubu oluşturulması ile ilgili çalışmalarımıza başladık.

MARMARA DEPREM KONSEYİNDE AKTİF OLARAK ROL ALACAĞIZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulması planlanan Marmara Deprem Konseyi projesinde de aktif olarak yer alacağız.

AFET VE ACİL DURUM STRATEJİ PLANLARIMIZI REVİZE EDİYORUZ

İTÜ ile yapılan çalışmalar kapsamında Belediyemizin Afet ve Acil Durum Strateji Planlarımız mevcuttur. Bu planları yeni tecrübeler ve yeni gözlemler kapsamında tekrar revize ediyoruz.

YAPISAL ALARM SİSTEMİ PROJESİNİN KAPSAMINI GENİŞLETİYORUZ

Kandilli Rasathanesi ile protokol yaparak başlattığımız kuvvetli yer hareketçi ağı kurulumuna devam ederek sayılarını arttırıyoruz. Bu kapsamda belediyemize kurulan yapısal alarm sistemi projesine sanayi alanları, enerji tesisleri gibi üniteleri de dâhil etmeyi planlıyoruz.

GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

2014 yılında başlatılan mikro bölgeleme ve jeolojik jeoteknik etüd çalışmaları sonuçları mevcut imar planlarına işlenecek ve gerekmesi halinde ilçe belediyeleriyle işbirliği içerisinde imar planlarının revizyonu yapılacak. 2016 yılında hazırlanan, Çevre Şehircilik Bakanlığı onayı alınarak tüm ili kapsayan 1/25.000 ve 1/100.000 ölçekli jeolojik etüt raporu ışığında 1/25000 ölçekli çevre düzeni planımız revize edilmiş olup, 1/25000 ölçekli Tekirdağ nazım imar planı yapım çalışmalarına başlandı. Afet riskleri göz önünde bulundurularak devam eden Tekirdağ imar yönetmeliği güncelleme çalışmalarımız da koordineli bir şekilde devam etmektedir.

OLASI DEPREM KAYIP TAHMİNLERİ PROJESİ 2023 YILINDA TAMAMLANACAK

2022 yılında il bütününde başlattığımız ‘Olası Deprem Kayıp Tahminleri Projesi’ni 2023 yılında tamamlanmayı hedefliyoruz.

TAM DONANIMLI ARAMA KURTARMA ARAÇLARININ SAYISINI ARTIRACAĞIZ

Afetler ve acil durumlarda kullanılacak gerekli ekipman ve malzemelerin yer alacağı Arama Kurtarma Araçlarımızın sayısını artırmayı hedefliyoruz.

TÜM PARKLARIMIZ AFET SONRASI YAŞAM ALANI OLACAK ŞEKİLDE DİZAYN EDİLECEK

Vatandaşlarımızın kent yaşamında rahat nefes aldıkları, sosyalleştikleri ve spor yaptıkları semt parklarımız, afet yaşanması halinde aşevi, tuvalet-duş vb. işlevlere sahip çadırkent alanlarına dönüştürülecek.

AFET SONRASI İÇİN MOBİL FIRIN VE AŞEVİ YAPACAĞIZ

Olası depremlerden sonra afetzedelerin acil ve kişisel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla Mobil Fırın, Mobil Aşevi ve Mobil Duş gibi üniteleri temin edeceğiz.

GEREKLİ PLANLAMALAR YAPILDI

Afet sonrası dönemde sağlık hizmetlerinin kesintisiz bir şekilde afetzedelere ulaştırılması amacıyla mobil sağlık hizmetleri, yerinde sağlık hizmetleri, bulaşıcı hastalıklarının önlenmesine yönelik çalışmalar ve dezenfeksiyon işlemlerinin yanı sıra sokak ve ev hayvanlarına veterinerlik hizmetleri verilebilmesi için gerekli planlamalar yapılarak eylem planı oluşturuldu.

SOSYAL DESTEK VE FAALİYETLER

Deprem sonrasında çocukların bakımı için çocuk kreşleri kurmayı planlıyoruz. bireylere ve çocuklara yönelik olarak sosyal destek etkinliklerinin yanı sıra psiko-sosyal destek verilmesiyle ilgili çalışmalara da başlandı.

AFET SONRASI İÇİN ÇÖZÜM NOKTALARI KURACAĞIZ

Olası bir deprem sonrası yaşanacak olan her türlü olumsuz duruma karşı depremzede vatandaşlarımızın sorunlarının çözülmesi ve gerekli yönlendirmelerin yapılması noktasında önemli rol üstlenecek olan çözüm noktalarını şehrin stratejik noktalarında konumlandırmayı planlıyoruz.

TARİHİ VE KÜLTÜREL VARLIKLARIMIZI UNUTMADIK

Tarihi-Kültürel miraslarda oluşabilecek riskleri önleyecek ve kültür varlıklarımızın gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak yapım ve proje işlemlerini hassasiyetle yürütmekteyiz.

TÜM PAYDAŞLARIMIZLA BİRLİKTE ORTAK AKILLA ÇALIŞACAĞIZ

İlçe belediyeleri, üniversiteler, STK’ler, meslek odaları ve kurumlardan oluşan Deprem Çalışma Gurubu ile ilimizle olası afetler öncesinde etkili bir şekilde hazırlık yapma konusunda yol haritası oluşturmayı hedefliyoruz.

TESKİ, OLASI BİR AFET SONRASI SAHADA AKTİF ROL ALACAK

Olası bir afet sonrası kurulacak olan kriz yönetim merkezlerinin etkin ve aktif bir şekilde görev yapabilmesi ve alınacak önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesinin sağlanabilmesi için TESKİ’ye bağlı mevcut şantiye alanları kriz yönetim merkezi olacak şekilde organize edilecek. Afet yönetim merkezlerinde, afet sonrası yol haritasını yönetecek, işleyiş ve planlamada etkin rol alacak olan en az Genel Müdür seviyesinde karar verici üst düzey yöneticilerin görevlendirilmesi sağlanacak. Deprem sonrası içme suyu ana isale hattı ve şebeke borularında meydana gelebilecek arıza ve yıkımlara karşı yeterli miktarda yedek parça ve boru ile hatların onarımı aşamasında kullanılacak olan kaynak makinası, kolay tamir takımları gibi her türlü ekipman temin edilerek güvenli lojistik depoda muhafaza edilecek. Afet sonrası senaryoda en önemli yaşamsal ihtiyaç maddesi olan suyun afetzedelere iletilmesi noktasında önemli bir rol üstlenecek su tankerlerinin sayısı artırılacak. Deprem sonrası altyapı hatlarında meydana gelebilecek arızalara hızlı müdahale önemli olduğundan, mevcut altyapı sistemine ait tüm verilerin Coğrafi bilgi sistemine (CBS) dijital ortamda aktarılması sağlanacak. Ayrıca tüm verilerin çıktısı alınarak fiziki ortamda da muhafaza edilmesi sağlanacak. Afet sonrası elektrik hatlarında yaşanacak kesintilerden dolayı depremzedelere su temininde aksaklık yaşanmaması için büyük terfi merkezleri ve belli başlı su kuyularına jeneratörler monte edilecek. Jeneratörlerin kesintisiz çalışması için de depolanacak yakıt için yakıt tankeri sayısı artırılacak. Ayrıca su kuyuları ve terfi merkezlerinin kesintisiz bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin üretimi amacıyla sanayi tipi jeneratörler devreye alınacak. Ayrıca çevre dostu Rüzgar Enerji Sistemi (RES) ve Güneş Enerjisi gibi alternatif enerji sistemlerinin kurulması ile ilgili önemli aşama kaydedildi. Oluşacak afet durumunda suyun kalitesinde yaşanacak bozulmalar için alternatifli klorlama sistemleri geliştirilecek. Deprem sonrası süreçte iletişim hatlarında kesintiler yaşanacağından, il genelinde kesintisiz olarak çalışacak uydu telefonu ve telsiz altyapısı oluşturulacak. Deprem sonrası süreçte yapılacak çalışmalar için gerekli olan tüm sayısal veriler, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde dijital ortamda yedeklenmesi sağlanacak. Afet sonrası müdahalelerin hızlı ve güvenli olabilmesi adına tüm çalışanlarımız için Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında gerekli eğitimlerin alınması noktasında planlama yapılacak.  Sonuç olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ’ı depreme hazır hale getirmek için tüm imkânlarını seferber etmiş durumda. Şuanda tek ve en önemli gündem maddemiz deprem ve Tekirdağ’ın depreme hazır hale getirilmesi. Tüm halkımızın da desteğiyle bu konudaki projelerimizi hayata geçireceğiz.” 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BİYİK; “BÖLGEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”Önceki Haber

BİYİK; “BÖLGEMİZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM ED...

ZAFERİN ADI ÇANAKKALE 108 YAŞINDASonraki Haber

ZAFERİN ADI ÇANAKKALE 108 YAŞINDA

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!